Gwiazdy

Cannes 2022. Wołodymyr Zełenski wygłosił poruszające przemówienie na ceremonii otwarcia

Gwiazdy

Autor:
Kamila
Jamrożek
Wołodymyr Zełenski wygłosił przemówienie

Rozpoczął się najważniejszy europejski festiwal filmowy. Z zebranymi w Cannes połączył się Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy nawiązał do okrucieństwa Rosjan podczas wojny. Polityk został nagrodzony owacjami na stojąco.

Prezydent Ukrainy wygłosił poruszające przemówienie na ceremonii otwarcia festiwalu w Cannes. Wołodymyr Zełenski powiedział, że dziesiątki tysięcy Ukraińców jest przetrzymywanych w obozach na terenie Federacji Rosyjskiej utworzonych na wzór nazistowski.

Cannes 2022. Ceremonia otwarcia

We wtorek 17 maja rozpoczął się 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes 2022. Wydarzenie potrwa do 28 maja. Wtedy też poznamy laureata Złotej Palmy. W uroczystej ceremonii otwarcia wzięły udział najwybitniejsze gwiazdy światowego kina. Na czerwonym dywanie brylowały, m.in. Eva Longoria, Julianne Moore, Caro Daur, Rossy de Palma czy niemiecka aktorka Emilia Schuele.

Premiera filmu "Fucking Bornholm"
Premiera filmu "Fucking Bornholm" Źródło: Co Za Tydzień

Cannes 2022. Przemówienie Wołodymyra Zełenskiego

Podczas gali otwarcia połączono się zdalnie z Ukrainą. Prezydent tego kraju wygłosił przemówienie, w którym omówił istotną rolę kina w czasie wojny. Przypomniał, że filmowcy niejednokrotnie zajmowali stanowisko w sprawie wojny, ukazując w swoich dziełach jej okrucieństwo. Wśród przykładów wymienił m.in. "Czas apokalipsy" Francisa Forda Coppoli. Zwrócił też uwagę na zupełnie inne filmowe spojrzenie.

"Potrzebujemy nowego Charliego Chaplina, by udowodnić, że kino nie jest nieme" - powiedział prezydent Ukrainy, nawiązując do kultowego filmu "Dyktator", w którym Chaplin sparodiował Adolfa Hitlera.

"Czy kino przemówi? Czy będzie dalej milczało? Czy w ogóle możliwe, by odcięło się od tego tematu?" - mówił.

Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia opisał także zatrważająca sytuację, w której znaleźli się Ukraińcy.

"Ponad 500 000 Ukraińców zostało deportowanych siłą do Rosji, a dziesiątki tysięcy przebywają w rosyjskich obozach wzorowanych na obozach nazistowskich. Nikt nie wie, ile osób tam przeżyje, ale każdy wie, kto jest winny" – powiedział prezydent Ukrainy.

Stwierdził, że nie ma tygodnia, aby na terenach ukraińskich zajętych przez wojska rosyjskie lub nadal okupowanych nie odnajdywano masowych grobów zabitych i torturowanych osób. Polityk powiedział uczestnikom festiwalu, że podczas rosyjskiej inwazji zginęło 229 dzieci. Jego przemówienie zostało nagrodzone owacjami na stojąco.

Cannes 2022. Polskie filmy na festiwalu

Podczas 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes 2022 zostanie zaprezentowanych ponad 50 premier filmowych, w tym wyczekiwany "Top Gun: Maverick" w reżyserii Josepha Kosinskiego i "Elvis" Baza Luhrmanna.

Wśród 21 produkcji, które zmierzą się w konkursie głównym, zalazło się polskie dzieło "EO" Jerzego Skolimowskiego. Polski akcent pojawił się również w sekcji "Un Certain Regard”, gdzie zobaczymy nowy film Agnieszki Smoczyńskiej "The Silent Twins".

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości