Pogrzeb Barbary Sienkiewicz stoi pod znakiem zapytania. Kto podejmie się organizacji?

Pogrzeb Barbary Sienkiewicz
Pogrzeb Barbary Sienkiewicz
Źródło: Getty Images/ Screen "Dzień Dobry TVN"
Barbara Sienkiewicz, znana jako "najstarsza matka w Polsce", zmarła niespodziewanie 7 czerwca w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Jej śmierć była szczególnie bolesna dla niespełna dziesięcioletnich bliźniąt Anny i Piotra, które znalazły się w tragicznej sytuacji. Aktorka przez lata sama wychowywała dzieci i nie chciała ujawnić tożsamości ich ojca. Nie tylko położenie pociech aktorki jest skomplikowane. Pojawiły się także problemy z organizacją jej pogrzebu.

Dzieci Barbary Sienkiewicz po śmierci matki musiały zostać umieszczone w ośrodku wychowawczym, co było kolejnym ciosem dla nich po utracie najbliższej osoby. Sytuacja poruszyła opinię publiczną, gdyż aktorka była postacią lubianą i szanowaną, zwłaszcza w lokalnej społeczności. Związek Artystów Scen Polskich (ZASP) liczy, że sława i sympatia pomogą w zorganizowaniu jej pogrzebu.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Zmarli młodo
Polskie gwiazdy, które zmarły młodo. Odeszli niespodziewanie
Źródło: MWMEDIA, Facebook, Wikimedia Commons, screen Youtube

Problemy z pogrzebem Barbary Sienkiewicz 

Niestety pojawiły się problemy w kontekście organizacji pogrzebu Barbary Sienkiewicz, które znacznie go opóźniają. Jak poinformowała Beata Bauer z Biura Związku Artystów Scen Polskich, aktorka nie wyznaczyła nikogo na spadkobiercę. W tej sytuacji nie ma osoby uprawnionej do pobrania zasiłku pogrzebowego, który obecnie wynosi 4 tysiące złotych. Dodatkowo w Warszawie koszty pogrzebu są znacznie wyższe.

"W styczniu 2024 roku wiceminister Sebastian Gajewski obiecał, że zasiłek pogrzebowy zostanie podwyższony do 7 tysięcy złotych. Jednak w tym przypadku problem nie dotyczy tylko pieniędzy, ale głównie formalności związanych z brakiem spadkobiercy, co wymaga interwencji sądu" - wyjaśnia Beata Bauer.

Brak rozstrzygnięcia w tej sprawie powoduje, że organizacja pogrzebu Barbary Sienkiewicz jest zablokowana, a jej fani czekają na dalszy rozwój sytuacji.

Wiadomo kto zorganizuje pogrzeb Barbary Sienkiewicz

Sprawa organizacji pogrzebu aktorki stała pod znakiem zapytania z powodu braku wyznaczonego spadkobiercy. Jednakże, dzięki zaangażowaniu Związku Artystów Scen Polskich (ZASP), sytuacja zaczyna się klarować.

"Dziś na Zarządzie Głównym podjęliśmy decyzję, że oddział warszawski włącza się w sprawy pochówku. Również kasa pogrzebowa wypłaci stosowne fundusze. I jedno, co mogę powiedzieć: na pewno nie pozostawimy naszej koleżanki i jej dzieci, zwłaszcza w tej sytuacji, która spotkała tę dwójkę, bez pomocy" - zapewnił w wywiadzie dla "Faktu" prezes ZASP, Krzysztof Szuster.

Decyzja ZASP została podjęta po analizie sytuacji prawnej i potrzeb rodziny Barbary Sienkiewicz. Gdy sąd wyznaczy kuratora, Związek wesprze organizację pogrzebu oraz zapewni niezbędne wsparcie finansowe. Ta inicjatywa ma na celu zapewnienie godnego pożegnania dla aktorki. Krzysztof Szuster podkreślił również, że medialny status Barbary Sienkiewicz może w tej sytuacji przysłużyć się mobilizacji wsparcia społecznego.

"Historia Barbary Sienkiewicz jest na tyle głośna, że powinna skruszyć serca ludzi. I to paradoksalnie w tej sytuacji jest wielkim plusem, ponieważ medialnie ludzie powinni się ugiąć i współczuć, a jednocześnie złapać się za swoje kieszenie" - wyznał prezes ZASP.

Dalszy rozwój wydarzeń będzie zależał od decyzji sądu oraz koordynacji działań Związku Artystów Scen Polskich. Społeczność artystyczna już teraz mobilizuje się, aby wspomóc dzieci aktorki w trudnych chwilach.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/ Screen "Dzień Dobry TVN"

podziel się:

Pozostałe wiadomości