Członkowie Budki Suflera gorzko o relacji z Krzysztofem Cugowskim. "Niczego dobrego nie mogę się po nim spodziewać"

Krzysztof Cugowski
Członkowie Budki Suflera gorzko o relacji z Krzysztofem Cugowskim
Źródło: MWMEDIA
Budka Suflera to jedna z najpopularniejszych polskich formacji muzycznych. Ich utwory cieszą się niesłabnącą popularnością, choć od premiery niektórych z nich minęło wiele lat. Członkowie Budki Suflera zabrali głos pierwszy raz od śmierci Romualda Lipko. Opowiedzieli o kulisach reaktywacji zespołu oraz o zawiłych relacjach łączących ich z byłymi wokalistami, w tym z Krzysztofem Cugowskim.

Historia jednego z topowych polskich zespołów to materiał na film o przykrym zakończeniu. Choć początki Budki Suflera sięgają 1969 roku, za oficjalny rok powstania kapeli uznaje się 1974 rok. Przez lata skład zespołu kilkukrotnie się zmieniał. Od 1975 roku jedynym stałym członkiem Budki Suflera jest Tomasz Zeliszewski. W 2014 roku na prośbę Krzysztofa Cugowskiego zakończono działalność zespołu, który został reaktywowany w 2019 roku. Od tego momentu pomiędzy byłymi i aktualnymi członkami Budki Suflera nie układało się najlepiej. 

Wojtek Cugowski o karierze i życiu rodzinnym. Jakie wsparcie otrzymuje od żony?
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Członkowie Budki Suflera o relacjach z Krzysztofem Cugowskim

Przez lata z członkami zespołu współpracowali m.in. Izabela Trojanowska czy Urszula, a wielki hit "Jolka, Jolka" wykonywany przez Felicjana Andrzejczaka wciąż cieszy się popularnością. Jednak myśląc o Budce Suflera, trudno oddzielić ją od wieloletniego wokalisty Krzysztofa Cugowskiego. Od dłuższego czasu w mediach głośno mówi się o złych relacjach pomiędzy byłym liderem a aktualnymi członkami zespołu, która trwa od 2019 roku. Wówczas m.in. Romuald Lipko, Tomasz Zeliszewski i Mieczysław Jurecki postanowili reaktywować zespół. Choć zapraszali Krzysztofa Cugowskiego, ten odmówił. W jednym z wywiadów muzyk skomentował całą sytuację:

"Budka Suflera zakończyła działalność w 2014 r., a wszystkie działania po tej dacie są smutnym demolowaniem legendy".

Teraz Tomasz Zeliszewski i Mieczysław Jurecki postanowili udzielić wywiadu serwisowi Plejada. Muzycy zabrali głos pierwszy raz od śmierci Romualda Lipko w 2020 roku. W rozmowie wzięła udział również wdowa po zmarłym artyście. Odnieśli się do sytuacji z 2019 roku.

"Romek przyszedł do domu i powiedział: 'Niestety, domyślałem się, że taka będzie jego odpowiedź'. Zobaczyłam wtedy smutną twarz mojego męża, jakby coś ważnego przegrał. Nie wierzył w to, co usłyszał, mimo że się tego spodziewał. Był potwornie zawiedziony" - powiedziała Dorota Lipko.

"Ja nie miałem złudzeń. Wiedziałem, że się nie zgodzi. Kilka dni wcześniej spotkałem się z Krzyśkiem w podlubelskiej knajpie. Rozmowa z nim uświadomiła mi tylko ogrom mojej głupoty oraz bezmiar naiwności. Krzysiek mówił, że ma coś do zagrania, a kiedy zapytałem, czy w końcu będzie grał to, co najbardziej kocha, spojrzał na mnie zaskoczony i powiedział: 'No, może niekoniecznie'. Wtedy zrozumiałem, jak to naprawdę ma wyglądać, że teraz on sam będzie beneficjentem tego wszystkiego, co stworzyliśmy razem przez 40 lat i ma gdzieś wszystko i wszystkich" - dodał Tomasz Zeliszewski.

Warto dodać, że muzycy uchylili rąbka tajemnicy i zdradzili, jakie były powody podjęcia decyzji o zakończeniu działalności zespołu w 2014 roku.

"Nikt teraz nie zadaje pytania, co leżało u podstaw tej decyzji. A u podstaw było zrozumienie i życzliwość. Przez 40 lat bardzo aktywnego grania byliśmy zmęczeni. Intensywnością pracy, ale też i sobą nawzajem. Rozwój zarówno technologii, jak i mechanizmów rynkowych powodował, że byliśmy potwornie wyeksploatowani. Dla zdrowia psychicznego i fizycznego potrzebowaliśmy zrobić przerwę, odpocząć. To był argument, z którym wszyscy się zgodziliśmy" - przyznał Tomasz Zeliszewski.

Ponadto Krzysztof Cugowski miał swoje powody, o których poinformował kolegów. Chciał zacząć grać własną, inną od dotychczasowej muzykę i skupić się na karierze synów, a także zadbać o struny głosowe. Muzyków zaskoczyło późniejsze tłumaczenie byłego frontmena, który stwierdził w jednym z wywiadów, że był to ostatni moment, by członkowie mogli rozejść się bez awantur.

"Nikt z nikim się nie kłócił, jesteśmy dorosłymi facetami. Nie słyszałem jednak do tej pory, żeby Krzysztof publicznie powiedział kiedyś o tym, o czym my przed chwilą wspomnieliśmy" - stwierdził Tomasz Zeliszewski.

Wdowa po Romualdzie Lipko o Krzysztofie Cugowskim

Kiedy członkowie podjęli decyzję o reaktywacji Budki Suflera, Romuald Lipko nie wiedział, że jest ciężko chory. Dorota Lipko wróciła pamięcią do tamtych chwil i opowiedziała, jak wówczas zachował się Krzysztof Cugowski. Po kilku dniach od momentu, w którym media obiegła informacja o stanie zdrowia Romualda Lipko, muzyk zatelefonował do byłego kolegi z zespołu.

"Po kilku dniach zadzwonił Krzysiek. 'Stary, dowiedziałem się, że leżysz w szpitalu. Wierzę w to, że z tego wyjdziesz, jesteś silny, życzę zdrowia'. Taki krótki komunikat. Według mnie było to po to, żeby sprawdzić, jaki tak naprawdę jest stan Romka" - zaczęła Dorota Lipko.

Jak się okazuje, niedługo później Krzysztof Cugowski wystosował oficjalne pismo, w którym wzywał do rozwiązania zespołu.

"Później przyszło pismo z kancelarii prawnej o tym, żeby natychmiast rozwiązać Budkę Suflera. Najlepiej jeszcze przed wakacjami. To był początek czerwca. Dla mnie to był straszny moment, byłam przerażona [...]. Nie rozumiałam, jak to możliwe, że po tym, jak człowiek dowiaduje się, że przyjaciel jest śmiertelnie chory i zaczyna walkę o życie, przychodzi do niego z takim kwitem. Nie miałam wtedy już żadnych pytań. Wiedziałam, że niczego dobrego nie mogę się po nim spodziewać" - powiedziała w rozmowie z Plejadą.

"To dla mnie tak podłe. Nie zdawałam sobie sprawy, że człowiek, który 60 lat zna się z kimś, może pomyśleć o czymś takim, a co dopiero zrobić – przysłać taki kwit. Było to dla mnie okropne. Nie mogę się czasami od tego uwolnić" - dodała.

Tomasz Zeliszewski przyznał, że również dla niego Budka Suflera nieodłącznie wiąże się z Krzysztofem Cugowskim.

"Nam też się tak samo kojarzy. I nikomu nie wolno się z tego śmiać. Jak wobec tego mam reagować na dochodzącą do mnie wypowiedź kolegi, mówiącą o tym, że Lipko reaktywował kapelę, bo był już chory i niewładny umysłowo?" - zapytał.

Na prośbę Doroty Lipko nazwisko pozostało nieodmienne.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Dominika Kowalewska

Źródło: Plejada

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Dorota Krempa o roli w "Na Wspólnej" i macierzyństwie. Czy chciałaby, aby syn poszedł w jej ślady? [TYLKO U NAS]

Dorota Krempa o roli w "Na Wspólnej" i macierzyństwie. Czy chciałaby, aby syn poszedł w jej ślady? [TYLKO U NAS]

Martyna Kaczmarek szczerze na temat kryzysu w związku. Nie mieszka już z mężem. "Jestem w dołku" [TYLKO U NAS]

Martyna Kaczmarek szczerze na temat kryzysu w związku. Nie mieszka już z mężem. "Jestem w dołku" [TYLKO U NAS]

Joanna Krupa o problemach zdrowotnych. "Tylko najbliżsi wiedzą..." [TYLKO U NAS]

Joanna Krupa o problemach zdrowotnych. "Tylko najbliżsi wiedzą..." [TYLKO U NAS]

Dominik Szymański zwyciężył 12. edycję "Top Model". Wyjawił nam, co sądzi o wygranej [TYLKO U NAS]

Dominik Szymański zwyciężył 12. edycję "Top Model". Wyjawił nam, co sądzi o wygranej [TYLKO U NAS]

Anna Czartoryska-Niemczycka szczerze o zmianach w życiu. "Zdarza mi się zaszaleć" [TYLKO U NAS]

Anna Czartoryska-Niemczycka szczerze o zmianach w życiu. "Zdarza mi się zaszaleć" [TYLKO U NAS]

Kornelia i Marek ze "ŚOPW" o pierwszych kłótniach i przeprowadzce. Gdzie zamieszkali?

Kornelia i Marek ze "ŚOPW" o pierwszych kłótniach i przeprowadzce. Gdzie zamieszkali?

Marcin ze "ŚOPW" o drugiej szansie i słynnej majówce. Wyjawił, co się wydarzyło

Marcin ze "ŚOPW" o drugiej szansie i słynnej majówce. Wyjawił, co się wydarzyło

Kortez o przerwie w muzyce i trudnych doświadczeniach osobistych. "Nie chciałem cierpieć"

Kortez o przerwie w muzyce i trudnych doświadczeniach osobistych. "Nie chciałem cierpieć"

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Bracia Collins szczerze o swojej relacji. Wspominają trudne momenty. "Byliśmy w ekstremalnych warunkach" [TYLKO U NAS]

Bracia Collins szczerze o swojej relacji. Wspominają trudne momenty. "Byliśmy w ekstremalnych warunkach" [TYLKO U NAS]

Anna Czartoryska-Niemczycka o wsparciu rodziny, karierze i zmianach po urodzeniu dzieci. "Mniej się boję wygłupić" [TYLKO U NAS]

Anna Czartoryska-Niemczycka o wsparciu rodziny, karierze i zmianach po urodzeniu dzieci. "Mniej się boję wygłupić" [TYLKO U NAS]

Katarzyna Bosacka w szczerej rozmowie o życiu bez męża. "Już z tego dołka wychodzę"

Katarzyna Bosacka w szczerej rozmowie o życiu bez męża. "Już z tego dołka wychodzę"

Mateusz Banasiuk zdradził, jak jego syn reaguje na popularność rodziców. "Na początku krzyczał" [TYLKO U NAS]

Mateusz Banasiuk zdradził, jak jego syn reaguje na popularność rodziców. "Na początku krzyczał" [TYLKO U NAS]

Jak powstaje serial "Detektywi"? Zobaczcie niezwykłe kulisy produkcji! [TYLKO U NAS]

Jak powstaje serial "Detektywi"? Zobaczcie niezwykłe kulisy produkcji! [TYLKO U NAS]

Monika Miller nie chciała być sławna. "Dziadek wrzucił moje zdjęcie, wszyscy się zaczęli szarpać"

Monika Miller nie chciała być sławna. "Dziadek wrzucił moje zdjęcie, wszyscy się zaczęli szarpać"

Marianna Gierszewska kończy karierę. Nam mówi o przełomowym momencie. "Mówiłam do mamy, żeby mnie zabiła"

Marianna Gierszewska kończy karierę. Nam mówi o przełomowym momencie. "Mówiłam do mamy, żeby mnie zabiła"

Lanberry o samotnym życiu artysty, miłości i piosenkach influencerów. "To jest czysty skok na hajs"

Lanberry o samotnym życiu artysty, miłości i piosenkach influencerów. "To jest czysty skok na hajs"

Adam Woronowicz o przyszłości córki. Czy najstarsza pociecha pójdzie jego śladami? [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o przyszłości córki. Czy najstarsza pociecha pójdzie jego śladami? [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke o wychowaniu córki. "Nie da się kontrolować sytuacji, która jest w innym domu" [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke o wychowaniu córki. "Nie da się kontrolować sytuacji, która jest w innym domu" [TYLKO U NAS]

Jakimi ojcami są bracia Collins? "Nie czuje lęku przed tatą, ona czuje respekt"

Jakimi ojcami są bracia Collins? "Nie czuje lęku przed tatą, ona czuje respekt"

Roksana Węgiel o nowym singlu i małżeństwie. Po ślubie zrobi przerwę w karierze? [TYLKO U NAS]

Roksana Węgiel o nowym singlu i małżeństwie. Po ślubie zrobi przerwę w karierze? [TYLKO U NAS]

Laura Samojłowicz o aktorstwie i trudnych doświadczeniach. "Ludzie potrafią być jak hieny" [TYLKO U NAS]

Laura Samojłowicz o aktorstwie i trudnych doświadczeniach. "Ludzie potrafią być jak hieny" [TYLKO U NAS]

Magda Femme po 11 latach od zaręczyn planuje ślub. "Nie odbędzie się tak, jakbym chciała"

Magda Femme po 11 latach od zaręczyn planuje ślub. "Nie odbędzie się tak, jakbym chciała"

Sonia Bohosiewicz o relacji z tatą i rodzeństwie. "Musieliśmy natychmiast dojrzeć" [TYLKO U NAS]

Sonia Bohosiewicz o relacji z tatą i rodzeństwie. "Musieliśmy natychmiast dojrzeć" [TYLKO U NAS]

Dowódcy "Naszych w mundurach" zdradzają tajemnice drugiego sezonu. Czego się możemy spodziewać? [TYLKO U NAS]

Dowódcy "Naszych w mundurach" zdradzają tajemnice drugiego sezonu. Czego się możemy spodziewać? [TYLKO U NAS]

Margaret wydała nowy singiel. Jej najnowsza płyta  dzieli się na "siniakową" i "cekinową". Co to znaczy?

Margaret wydała nowy singiel. Jej najnowsza płyta dzieli się na "siniakową" i "cekinową". Co to znaczy?

Patricia Kazadi wraca na scenę. "Te cztery lata umocniły mnie jako kobietę"

Patricia Kazadi wraca na scenę. "Te cztery lata umocniły mnie jako kobietę"

Andrzej Seweryn o relacji z dziećmi. "Nigdy nie byłem dla nich mentorem" [TYLKO U NAS]

Andrzej Seweryn o relacji z dziećmi. "Nigdy nie byłem dla nich mentorem" [TYLKO U NAS]

Jakub Gierszał o trudach przygotowania do roli w filmie "Doppelgänger. Sobowtór" [TYLKO U NAS]

Jakub Gierszał o trudach przygotowania do roli w filmie "Doppelgänger. Sobowtór" [TYLKO U NAS]

Martyna Wojciechowska o porażkach. "Ludzie czasem nas zawodzą"

Martyna Wojciechowska o porażkach. "Ludzie czasem nas zawodzą"

Skórzane kurtki i płaszcze to wielki trend tej jesieni. Sprawdź, jak noszą je gwiazdy

Skórzane kurtki i płaszcze to wielki trend tej jesieni. Sprawdź, jak noszą je gwiazdy

Magda Femme o córce. Czy chciałaby stanąć z nią na scenie?

Magda Femme o córce. Czy chciałaby stanąć z nią na scenie?

Marta Wiśniewska o partnerze, dzieciach i pracy. "Już nie pędzę" [TYLKO U NAS]

Marta Wiśniewska o partnerze, dzieciach i pracy. "Już nie pędzę" [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o relacji z Julią Wieniawą. "Dzieli nas dokładnie całe pokolenie" [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o relacji z Julią Wieniawą. "Dzieli nas dokładnie całe pokolenie" [TYLKO U NAS]

Maja Ostaszewska i Iza Kuna o filmie "Teściowie 2". "Seks cały czas będzie pod kołdrą"

Maja Ostaszewska i Iza Kuna o filmie "Teściowie 2". "Seks cały czas będzie pod kołdrą"

Emilia Stachurska zasłynęła rolą Zuzi w serialu "Niania". Co się z nią stało?

Emilia Stachurska zasłynęła rolą Zuzi w serialu "Niania". Co się z nią stało?

Sonia Bohosiewicz o wyprowadzce siostry za granicę. Wyjaśniła, jak wpłynęło to na ich relację

Sonia Bohosiewicz o wyprowadzce siostry za granicę. Wyjaśniła, jak wpłynęło to na ich relację

Katarzyna Warnke o córce. "Już sobie wyobraża, że będziemy razem pracować"

Katarzyna Warnke o córce. "Już sobie wyobraża, że będziemy razem pracować"

Klaudia El Dursi o problemach ze zdrowiem. Przyznała, że cierpi od kilku lat

Klaudia El Dursi o problemach ze zdrowiem. Przyznała, że cierpi od kilku lat

Monika Miller o stylu, randkach i relacji z dziadkiem. "Często się mnie czepia"

Monika Miller o stylu, randkach i relacji z dziadkiem. "Często się mnie czepia"

Klaudia El Dursi o zazdrości w związku. "Często otrzymuję propozycje matrymonialne"

Klaudia El Dursi o zazdrości w związku. "Często otrzymuję propozycje matrymonialne"

Trzeci sezon serialu "Skazana". Kiedy premiera w serwisie Player?

Trzeci sezon serialu "Skazana". Kiedy premiera w serwisie Player?

Maja Frykowska o nowym projekcie i rodzinie. "Moja córka jest dużo bardziej świadoma, niż ja byłam 20 lat temu"

Maja Frykowska o nowym projekcie i rodzinie. "Moja córka jest dużo bardziej świadoma, niż ja byłam 20 lat temu"

Córka Pawła Golca jest już dorosła i idzie w jego ślady. Tak dziś wygląda Maja Golec

Córka Pawła Golca jest już dorosła i idzie w jego ślady. Tak dziś wygląda Maja Golec

Piotr Adamczyk nie chodzi na randki z żoną. "Zaskoczę Karolinę"

Piotr Adamczyk nie chodzi na randki z żoną. "Zaskoczę Karolinę"

"Detektywi". Z czym ostatnio musieli zmierzyć się funkcjonariusze?

"Detektywi". Z czym ostatnio musieli zmierzyć się funkcjonariusze?

Julia Kamińska o przekraczaniu granic w singlu "Granica". "Miałam wrażenie, że na plecach mam karabin"

Julia Kamińska o przekraczaniu granic w singlu "Granica". "Miałam wrażenie, że na plecach mam karabin"

Kinga Jasik ze "Skazanej" o intymnych scenach. "Czułam stres, że to Adam Woronowicz" [TYLKO U NAS]

Kinga Jasik ze "Skazanej" o intymnych scenach. "Czułam stres, że to Adam Woronowicz" [TYLKO U NAS]