Gwiazdy

Jakub Gierszał gwiazdą nowego filmu Jana Holoubka. O czym opowiada "Doppelgänger. Sobowtór"?

Gwiazdy

Autor:
Kamila
Jamrożek
Źródło:
Materiały prasowe

Jan Holoubek, reżyser filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy", tworzy właśnie nowe dzieło. W roli głównej zobaczymy znakomitego aktora Jakuba Gierszała. O czym opowiada film "Doppelgänger. Sobowtór"?

Na premierę najnowszego filmu Jana Holoubka "Doppelgänger. Sobowtór" będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Zapowiedziana jest ona na 2023 rok. Jednak twórcy opowiedzieli już co nieco na temat fabuły filmu.

"Doppelgänger. Sobowtór" - o czym jest nowy film Jana Holoubka

Fabuła nowego filmu jednego z najbardziej uznanych reżyserów młodego pokolenia, skupiać się będzie wokół kradzieży tożsamości. Inspiracją do postania obrazu była prawdziwa historia polskich agentów specjalnych PRL. Kradli oni cudzą tożsamość, budując na tym fałszywe relacje i swoją karierę szpiegowską.

- Najważniejszą dla mnie warstwą filmu, ukrytą pod kryminałem, jest ta psychologiczna, dotycząca tożsamości. "Doppelgänger. Sobowtór" jest opowieścią o jej utracie. Fascynująca jest dla mnie równoległość bohaterów, którzy niemal równocześnie tego doświadczają. To gatunkowy thriller psychologiczny, który przenosi nas w fascynujący czas końca lat 70-tych i początek kolejnej dekady. Rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie. Główny bohater osiada we Francji, korzystając z komfortu i wolności, jakie oferował zamożny Zachód, wtapia się w lokalną społeczność w ramach działań wywiadowczych. W tle głównego wątku, rozgrywa się "wielka historia" przełomu dekad - wydarzenia Sierpnia ‘80, mroczne lata stanu wojennego i w końcu czas transformacji. To dla mnie okres niezwykle pociągający – wyjaśnił reżyser Jan Holoubek.

Anna Waśniewska, producentka filmu z TVN Grupa Discovery, powiedziała z kolei, że przygotowania do filmu trwały prawie dwa lata. Rozpoczęcie zdjęć poprzedzały długie, skrupulatne dokumentacje reżysera i ekipy oraz międzynarodowe castingi:

- Niewielu było takich agentów wywiadu PRL-u. Sztuka życia z fałszywymi danymi udawała się tylko najlepszym, najinteligentniejszym jednostkom o stalowych nerwach. "Wtórnik" to największy stopień szpiegowskiego wtajemniczenia. Szacuje się, że w latach 70. było ich tylko piętnastu. Nasz bohater, którego gra Jakub Gierszał, był jednym z nich– stwierdziła Anna Waśniewska.

Julia Kamińska o planach po "BrzydUli"
Julia Kamińska o planach po "BrzydUli" Źródło: cozatydzien.tvn.pl

"Doppelgänger. Sobowtór"  - kto zagra, obsada, twórcy

W "Doppelgänger. Sobowtór" zobaczymy bardzo uzdolnionych aktorów i aktorki. Główną rolę w filmie zagra Jakub Gierszał. Aktor ma 33 lata i jest synem reżysera teatralnego Marka Gierszała. Na dużym ekranie zadebiutował rolą zbuntowanego rockmana Kazika w filmie "Wszystko, co kocham" w reżyserii Jacka Borcucha. Największą popularność przyniósł mu jednak film Jana Komasy "Sala samobójców". Wcielił się w nim w postać Dominika, licealisty z bogatej rodziny, zmagającego się z depresją. Ostatnio grał też w serialu "Chyłka".

Jakub Gierszał Źródło: PAWEL WRZECION/MWMEDIA

Oprócz Jakuba Gierszała na ekranie tego dramatu zobaczymy takich aktorów, jak: Emily Kusche, Tomasz Schuchardt, Wiktoria Gorodeckaja, Andrzej Seweryn, Katarzyna Herman, Nathalie Richard, Joachim Raaf oraz Jessica McIntyre. 

Scenariusz do filmu "Doppelgänger. Sobowtór" napisał Andrzej Gołda we współpracy z Janem Holoubkiem. Scenografię przygotował Marek Warszewski. Za kostiumy odpowiada Weronika Orlińska, a charakteryzację Mirela Zawiszewska. Montażem zajął się Rafał Listopad. Kierownik produkcji jest Tomasz Parnowski, a producentem Anna Waśniewska. Dystrybutorem jest NEXT FILM.

Produkcja TVN Grupa Discovery otrzymała dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Jan Holoubek - kim jest, kariera

Jan Holoubek to syn pary aktorskiej Magdaleny Zawadzkiej i Gustawa Holoubka. Urodził się 4 marca 1978 roku w Warszawie. Ukończył studia na łódzkiej filmówce. Pracował na planie filmów Juliusza Machulskiego, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Stuhra czy Krystyny Jandy. W 2007 roku zadebiutował jako reżyser filmem dokumentalnym 'Słońce i cień".

"Doppelgänger. Sobowtór" to drugi film Jana Holoubka, który jest produkcją własną TVN Grupa Discovery. Pierwszym oczywiście był obraz "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy", który został obsypany nagrodami i zdobył uznanie krytyków

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tu:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło: Materiały prasowe

Źródło zdjęcia głównego: Weronika Kosińska

Pozostałe wiadomości