Druhna Elżbiety II nie została zaproszona na koronację. Karol III przeprosił seniorkę

Książe Karol
Druhna Elżbiety II nie została zaproszona na koronację. Karol III przeprosił seniorkę
Źródło: Getty Images
Pamela Hicks, która niegdyś pełniła funkcję druhny królowej Elżbiety II podczas jej ślubu z księciem Filipem, nie otrzymała zaproszenia na zbliżającą się koronację króla Karola III. Monarcha przeprosił 94-letnią arystokratkę za ten incydent.

Koronacja Karola III zbliża się wielkimi krokami. Na dzień uroczystości, która nastąpi już 6 maja w Opactwie Westminsterskim, zostały zaproszone najważniejsze osoby nie tylko z brytyjskiej monarchii.

Resztę artykuł przeczytasz pod materiałem wideo:

Olivier Janiak o karierze synów
Olivier Janiak o karierze synów

W Wielkiej Brytanii trwają właśnie ostatnie przygotowania do koronacji Karola III, tymczasem jest już pewne, że na uroczystości nie pojawi się Meghan Merkle. Jak się okazało, nie jest to jedyna osoba, która nie mogła liczyć na zaproszenie.

Pamela Hicks również nie otrzymała zaproszenia na koronację, mimo że jest znana w kręgach miłośników życia rodziny królewskiej jako druhna księżniczki Elżbiety (późniejszej królowej Elżbiety II) podczas jej ślubu z księciem Filipem. Sytuacja związana z niedostarczeniem zaproszenia wywołała wiele kontrowersji, a nawet zmusiła samego monarchę do odniesienia się do niej.

Córka seniorki, India Hicks, poinformowała media o całej sytuacji, publikując na Instagramie wpis dotyczący tej sprawy.

"Jeden z osobistych sekretarzy króla przekazał od niego wiadomość. Wyjaśnił, że ta koronacja miała się bardzo różnić od koronacji królowej. By odciążyć państwo, zmniejszą liczbę gości z 8 tys. na 1 tys. Król przesłał wyrazy wielkiej miłości i przeprosin. Skróceniem listy uraził wielu członków rodziny i przyjaciół, ale moja mama wcale się nie obraziła. "To bardzo, bardzo rozsądne", powiedziała. Zaproszenia oparte na merytokracji, a nie arystokracji" - napisała córka Pameli Hicks.

Przed koronacją Karola III obędzie się aż dziewięć prób uroczystej procesji

Planowanie koronacji Karola III trwa już od wielu miesięcy. Dziennikarze z "The Telegraph" ujawnili, że brytyjskie siły zbrojne będą uczestniczyć w uroczystej procesji z pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego. Wojsko będzie trenować aż dziewięć razy przed rzeczywistym wydarzeniem. Na próbach generalnych będzie obecnych setki żołnierzy, którzy będą eskortowani przez oddziały konnej policji.

"Ich Królewskie Mości Król i Królowa Małżonka przybędą do Opactwa Westminsterskiego w procesji z Pałacu Buckingham, znanej jako Królewska Procesja. Po nabożeństwie Ich Królewskie Mości powrócą do Pałacu Buckingham w większej uroczystej procesji, znanej jako Procesja koronacyjna. Do ich Wysokości dołączą w tej procesji inni członkowie rodziny królewskiej" - czytamy w oświadczeniu Pałacu Buckingham.

Monarcha otrzyma insygnia koronacyjne, takie jak jabłko suwerena, symbolizujące chrześcijańską wiarę oraz berło, symbolizujące konstytucyjną kontrolę nad narodem. Następnie Karol III usiądzie na tronie koronacyjnym. Król zostanie pobłogosławiony i namaszczony świętym olejem, a na jego głowę zostanie nałożona korona Świętego Edwarda.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Norbert Żyła

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości