Karol III otrzymał niezwykły prezent od papieża Franciszka. To osobisty gest

Karol III otrzymał od papieża Franciszka prezent
Karol III otrzymał od papieża Franciszka prezent
Źródło: Tim Rooke - Pool / Getty Images
Karol III otrzymał niezwykły dar od papieża Franciszka z okazji zbliżającej się koronacji. Zwierzchnik kościoła katolickiego podarował brytyjskiemu monarsze relikwie w postaci fragmentów Krzyża Świętego. Karol III chce je włączyć do krzyża procesyjnego, który będzie mu towarzyszył podczas majowych uroczystości.

Koronacja Karola III zbliża się wielkimi krokami. Syn Elżbiety II zostanie oficjalnie koronowany na króla Wielkiej Brytanii 6 maja w Opactwie Westminsterskim, a wielka uroczystość potrwa aż trzy dni. Dla Brytyjczyków będzie to pierwsze takie wydarzenie od ponad 70 lat, nic więc dziwnego, że zagraniczna prasa co rusz prześciga się w publikowaniu nowych informacji na temat ceremonii. Najnowsze doniesienia z Wysp mówią o tym, że Karol III otrzymał od papieża Franciszka wyjątkowy prezent z okazji nadchodzącej koronacji.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo.

Agnieszka z "Gogglebox" o terapii i wierze w Boga
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Karol III otrzymał od papieża Franciszka fragmenty Krzyża Świętego

Jako pierwszy o niezwykłym prezencie papieża Franciszka dla Karola III poinformował magazyn "The Telegraph". Okazało się, że zwierzchnik Kościoła katolickiego podarował monarsze "dwa fragmenty z Prawdziwego Krzyża — podobno użytego podczas ukrzyżowania Jezusa Chrystusa".

Relikwia jest "osobistym prezentem od papieża dla Jego Królewskiej Mości" została już zaprezentowana brytyjskiej rodzinie królewskiej w Watykanie w Kaplicy Królewskiej w Pałacu św. Jakuba. Spotkanie z przedstawicielami Watykanu odbyło się w ubiegłym tygodniu.

Co ciekawe, Karol III poprosił o włączenie fragmentów Krzyża Świętego do krzyża procesyjnego, który będzie mu towarzyszył podczas koronacji. Monarcha zamówił przedmiot, który został wykonany ze srebra oraz drewna, jeszcze zanim wstąpił na tron i w ten sposób chciał uczcić 100-lecie Kościoła walijskiego. Podczas uroczystości koronacyjnych krzyż zostanie podzielony pomiędzy Kościoły anglikańskie oraz katolickie w Walii.

Krzyż został pobłogosławiony przez arcybiskupa Walii Andrew Johna. Karol III, jako pierwszy król w historii Wielkiej Brytanii, własnoręcznie wybił na nim znak królewski, czyli głowę lamparta.

Przed koronacją Karola III obędzie się aż dziewięć prób uroczystej procesji

Koronacja Karola III jest skrzętnie planowana od wielu miesięcy. Dziennikarze "The Telegraph" ujawnili, że brytyjskie wojsko, które weźmie udział w uroczystej procesji z pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego, będzie trenowało aż dziewięć razy przed rzeczywistym wydarzeniem. Na próbach generalnych mają pojawiać się setki żołnierzy, którym towarzyszą eskorty z oddziału konnej policji metropolitalnej.

"Ich Królewskie Mości Król i Królowa Małżonka przybędą do Opactwa Westminsterskiego w procesji z Pałacu Buckingham, znanej jako Królewska Procesja. Po nabożeństwie Ich Królewskie Mości powrócą do Pałacu Buckingham w większej uroczystej procesji, znanej jako Procesja koronacyjna. Do ich Wysokości dołączą w tej procesji inni członkowie rodziny królewskiej" - czytamy w oświadczeniu Pałacu Buckingham.

W Opactwie Westminsterskim monarcha otrzyma symbole koronne: jabłko suwerena - symbolizujące wiarę chrześcijańską oraz berło - symbol konstytucyjnej kontroli nad narodem. Potem Karol III zasiądzie na tronie zwanym "krzesłem koronacyjnym". Król pobłogosławiony oraz namaszczony świętym olejem, potem na jego głowę zostanie nałożona korona Świętego Edwarda. We wszystkim ma mu towarzyszyć najmłodszy następca brytyjskiego tronu, syn księcia Williama książę George.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: Tim Rooke - Pool / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości