Elżbieta II nie wygłosi mowy tronowej po raz pierwszy od prawie 60 lat. Co się stało?

Królowa Elżbieta nie wygłosi mowy tronowej
Królowa Elżbieta nie wygłosi mowy tronowej
Źródło: Getty Images Europe
Elżbieta II, jako królowa, co roku brała udział w oficjalnym otwarciu sesji brytyjskiego parlamentu, podczas którego od 60 lat wygłaszała tradycyjną mowę tronową. Pałac Buckingham poinformował jednak, że w tym roku zrobi to za nią książę Karol. Wszystkiemu winne są problemy zdrowotne.

Elżbieta II wstąpiła na tron 70 lat temu, a w tym roku będzie obchodziła platynowy jubileusz swojego panowania. Najstarsza monarchini świata przygotowała z tej okazji wielkie święto, które odbędzie się na początku czerwca. Niecały miesiąc przed wydarzeniem non stop mówi się jednak o pogarszającym się stanie zdrowia królowej. To właśnie ponoć z tego względu Elżbieta II w tym roku wyjątkowo nie wygłosi mowy tronowej. Stanie się tak po raz pierwszy od prawie 60 lat.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na FB
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na FB

Elżbieta II nie wygłosi mowy tronowej. Zastąpi ją książę Karol

Elżbieta II wygłaszała mowę tronową co roku przy okazji oficjalnego otwarcia sesji parlamentu brytyjskiego. Podczas wydarzenia monarcha przedstawia plany legislacyjne rządu na kolejny rok. Tym razem jednak 96-latka będzie musiała zrezygnować z tradycji z powodu problemów ze zdrowiem, o czym poinformował Pałac Buckingham.

"Królowa nadal doświadcza epizodycznych problemów z poruszaniem się i w porozumieniu z lekarzami niechętnie zdecydowała, że ​​nie weźmie udziału w otwarciu parlamentu" - czytamy w oświadczeniu.

Przypomnijmy, że Elżbieta II na początku roku zachorowała na COVID-19 i na przez długi czas była wyłączona z obowiązków królewskich. Monarchini odwoływała spotkania, a potem organizowała je online. Media wówczas donosiły o tym, że królowa może nawet poruszać się na wózku inwalidzkim.

Elżbieta II wcześniej tylko dwa razy podczas swojego panowania nie wygłosiła mowy tronowej. Stało się tak w 1959 i 1963 roku, gdy była w ciąży. W tym roku jej rolę będzie pełnić następca tronu, czyli książę Karol, któremu towarzyszyć będzie też książę William.

Karolina Gruszka choruje na stwardnienie rozsiane. "Próbuję to odczarować"
Karolina Gruszka to polska aktorka, która niedawno przyznała, że choruje na stwardnienie rozsiane. Gwiazda wzięła udział w kampanii społecznej i stara się edukować społeczeństwo. Jak sama przyznaje, jej przypadłość nie jest tak straszna, jak ją malują.

Elżbieta II w czerwcu będzie świętować platynowy jubileusz

Elżbieta II niecały miesiąc temu skończyła 96 lat i od dawna jest najstarszą wciąż panującą monarchinią na świecie. Królowa wstąpiła na tron 7 lutego 1952 roku, dzień po śmierci swojego ojca króla Jerzego VI. Koronacja odbyła się jednak dopiero półtora roku później podczas oficjalnej ceremonii w czerwcu 1953 roku.

Brytyjska monarchini w tym roku świętuje więc platynowy jubileusz swojego panowania, który odbędzie się za niecały miesiąc. W pierwszym tygodniu czerwca oficjalne obchody 70-lecia będą połączone z tradycyjną paradą Trooping The Colour, która w ostatnich latach była odwoływana z powodu epidemii koronawirusa. Elżbieta II zaprosiła na wydarzenie skłóconych od dwóch lat z rodziną królewską księcia Harry'ego i Meghan Markle, jednak zabroniła im występowania w charakterze osób publicznych. Małżeństwo najprawdopodobniej nie przyjmie tego zaproszenia, o czym rozpisują się największe brytyjskie media.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe

podziel się:

Pozostałe wiadomości