Emilian Kamiński miał ostatnią wolę. Wypełnia ją jego najstarszy syn

Syn Emiliana Kamińskiego wypełnia jego ostatnią wolę
Syn Emiliana Kamińskiego wypełnia jego ostatnią wolę
Źródło: MWMEDIA
Emilian Kamiński przez wiele lat był dyrektorem Teatru Kamienica w Warszawie, którego był też założycielem. Syn słynnego aktora przejął po jego śmierci opiekę nad placówką i wspólnie z Justyną Sieńczyłło, drugą żoną Emiliana Kamińskiego, wzorowo wypełniają ostatnią wolę zmarłego artysty.

Emilian Kamiński zmarł 26 grudnia 2022 roku, a cały świat polskiego show-biznesu był wstrząśnięty tymi smutnymi wieściami. Jeden z najpopularniejszych aktorów w naszym kraju do końca swoich dni był bardzo aktywny zawodowo: występował nie tylko na planie filmu, który już niedługo wejdzie do polskich kin, ale także opiekował się warszawskim Teatrem Kamienicą, który przed laty sam założył.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Artyści, którzy odeszli w 2022 roku
Polscy artyści, gwiazdy i znane osobistości które odeszły w 2022 roku

Najstarszy syn Emiliana Kamińskiego wypełnia jego ostatnią wolę

Po śmierci Emiliana Kamińskiego pojawiło się pytanie: co dalej z Teatrem Kamienicą? Aktor bowiem był założycielem i dyrektorem słynnej warszawskiej placówki i traktował ją jak prawdziwy skarb. Przypomnijmy, że Emilian Kamiński chciał, by teatr nawet tuż po jego śmierci wciąż grał spektakle.

Ostatnią wolę artysty do dziś wypełnia jego najstarszy syn Kajetan Kamiński, który przejął opiekę nad Kamienicą. Mężczyzna opiekuje się ośrodkiem wraz ze swoją mamą i jednocześnie drugą żoną Emiliana Kamińskiego, Justyną Sieńczyłło. Warto podkreślić, że większa część rodziny aktorka pracowała z nim właśnie w Teatrze Kamienica.

"Syn jak coś robi, to angażuje się na 100 proc. Jest bardzo odpowiedzialny. Dla Kajetana nie ma rzeczy niemożliwych. W tym tak bardzo przypomina mi Emiliana" - powiedziała wdowa po zmarłym aktorze w rozmowie z magazynem "Świat i Ludzie".

Emilian Kamiński już wiele lat temu uprzedził syna, że kiedyś przekaże mu władzę nad teatrem. Kajetan Kamiński wspominał ten moment podczas pogrzebu ojca.

"Tata uprzedzał mnie, że kiedyś ten moment nadejdzie. Mogę tylko powiedzieć jedno – mój tata służył ludziom. Gdy cztery lata temu robił spektakl niespodziankę, przyszedł do mnie do pokoju. Powiedział: "Synku usiądź. Mam ci coś ważnego do powiedzenia". Powiedział mi: 'Synku, ja nie dożyję pięciu lat. Ty musisz pomóc mi z teatrem. Musisz służyć ludziom'" - mówił Kajetan Kamiński na cmentarzu.

Emilian Kamiński był jednym z najbardziej cenionych aktorów

Emilian Kamiński był jednym z najbardziej zasłużonych polskich artystów. Aktor za swoje zasługi dla rodzimej kultury był wielokrotnie nagradzany. W 2005 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, dwa lata później Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Kilka dni przed śmiercią został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Andrzej Duda pośmiertnie wyróżnił Emiliana Kamińskiego najwyższym państwowym odznaczeniem w dziedzinie kultury.

Emilian Kamiński zmarł w wieku 70 lat. Był nie tylko legendą polskiego teatru i kina, ale także znakomitym aktorem dubbingowym, reżyserem i założycielem Teatru Kamienica w Warszawie. Artysta odszedł po ciężkiej chorobie w swoim domu w Józefowie w otoczeniu rodziny. To właśnie bliscy byli na co dzień jego motorem napędowym.

Aktor przez lata uchodził za amanta, jednak w rzeczywistości był romantykiem. Artysta dwa razy stawał na ślubnym kobiercu, a z drugą żoną był do końca swoich dni. Doczekał się trójki dzieci: dwóch synów i jednej córki. Emilian Kamiński bardzo chronił swoje życie prywatne i bardzo rzadko opowiadał o rodzinie. Wiadomo jednak, że prawie wszyscy jego najbliżsi - łącznie z pierwszą żoną - pracują lub współpracują z Teatrem Kamienicą. Patchworkowa familia do końca pozostawała w dobrych relacjach.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości