Historia miłości Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza. "Razem, choć osobno" żyli 23 lata

Wisława Szymborska zmarła 11 lat temu
Wisława Szymborska zmarła 11 lat temu
Źródło: WACLAW KLAG/REPORTER
Nigdy nie wzięli ślubu i mało kto wiedział o ich związku. Mieli podobne poczucie humoru, uwielbiali spędzać razem czas. Mieszkać razem nie chcieli, żeby sobie nie przeszkadzać. Woleli pisać czułe, choć dość przekorne listy. Poznajcie historię uczucia Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza.

"To byłoby śmieszne: jedno pisze na maszynie, drugie pisze na maszynie... Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie" - mówiła Wisława Szymborska w jednym z wywiadów. Związek z ukochanym utrzymywała w tajemnicy, ale ich przyjaciele są zgodni. Kornel Filipowicz był miłością życia noblistki.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Artyści, którzy odeszli w 2022 roku
Polscy artyści, gwiazdy i znane osobistości które odeszły w 2022 roku

Miłość życia Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska wyszła za mąż w wieku 25 lat. Związek z poetą, Adamem Włodkiem, nie przetrwał długo, bo para wzięła rozwód już po sześciu latach. Niedługo później miało się okazać, że prawdziwą miłość poetka poznała już wcześniej i bynajmniej nie był to mąż.

"Siwiejący blondyn, opalony, w niebieskich wypłowiałych spodniach, bluzie w takim cudownym żółtym rozbielonym kolorze. Pomyślałam: Boże, jaki piękny mężczyzna. Ale to nie miało wtedy żadnych konsekwencji. Przez całe lata patrzyliśmy na siebie z daleka" - wspominała po latach Wisława Szymborska.

Kornel Filipowicz — kim był ukochany Wisławy Szymborskiej?

Kornel Filipowicz był wybitnym polskim prozaikiem — tak twierdziła sama Wisława Szymborska. Choć obracali się w tym samym środowisku krakowskich artystów, związali się dopiero 13 lat po rozwodzie poetki.

Łączyło ich na pewno zauroczenie słowem. Ich miłość w zasadzie polegała na pisaniu do siebie listów. Zbiór korespondencji ujawniono w 2016 roku i zatytułowano "Najlepiej w życiu ma twój kot". Tak pisała do ukochanego Wisława Szymborska, dodając "...bo jest przy tobie". Ich relacja była przesycona ironią, błyskotliwymi żartami, a jednocześnie sentymentalna i przede wszystkim czuła.

Kiedy Marcel Filipowicz dzielił się zamiarem zgolenia wąsów, Szymborska odpowiadała: "Wiadomość ta uderzyła we mnie jak grom z jasnego nieba. Chciałam przecież wypchać nimi poduszkę na szpilki" i dodaje "kocham Cię, ale się tym nie przejmuj ani nie licz się z tym specjalnie".

Teresa Walas, literaturoznawczyni i bliska przyjaciółka Wisławy Szymborskiej przyznaje:

"Dla mnie te listy są prawdziwym odkryciem. Nie spodziewałam się, że łączyła ich taka czułość. Wzruszyłam się, kiedy je czytałam. Są sentymentalne, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Znając ich, spodziewałam się, że łączy ich jakiś rodzaj erotycznej przyjaźni, że to związek życiowo-intelektualny, cementowany też faktem, że obracają się w jednym środowisku. Tymczasem oni otaczali się wzajemnie opieką, byli dla siebie troskliwi, nieustannie pragnęli sprawiać sobie drobne przyjemności. Jest w tym jakaś niezwykła świeżość uczuć. A przecież gdy się ze sobą zeszli, byli dojrzałymi już ludźmi, każde ze swoim życiowym bagażem" - mówiła.

Wisława Szymborska o miłości swojego życia powiedziała publicznie dopiero po jego śmierci.

Byliśmy ze sobą 23 lata. Cudowny człowiek, świetny pisarz. Nie mieszkaliśmy razem, nie przeszkadzaliśmy sobie. Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie
- mówiła.

Jakiś czas później powstał pomysł wydania książki "Byliśmy u Kornela. Rzecz o Kornelu Filipowiczu". Noblistka zebrała notatki z dziennika prozaika, jego wiersze, dobrała zdjęcia i odpowiednio je podpisała. Książka ukazała się w 20. rocznicę śmierci Kornela Filipowicza.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Zobacz także:

Autor: Martyna Mikołajczyk

Źródło zdjęcia głównego: WACLAW KLAG/REPORTER

podziel się:

Pozostałe wiadomości