Ostatni weekend królowej Elżbiety II. Wiadomo, z kim go spędziła

 Królowa Elżbieta II
Ostatni weekend królowej Elżbiety II. Wiadomo, z kim go spędziła
Źródło: Getty Images
Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 w Balmoral. Ostatni weekend na zamku spędziła z duchownym - Iainem Greenshieldsem. Jego wspomnienia o królowej wzruszają do łez.

Moderator Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, duchowny Iain Greenshields, miał zaszczyt spędzić z Królową Elżbietą II jej ostatni weekend. Zmarła monarchini zaprosiła duchownego na sobotni obiad, a w niedzielę na lunch. Towarzyszył im książę Karol wraz z księżniczką Anną.

Jak wspomina duchowny, królowa czuła się świetnie. Nic nie wskazywało na to, że wkrótce zabraknie jej wśród nas.

"To była wspaniała wizyta. Miała doskonałą pamięć i wszyscy byli w dobrych nastrojach" - mówi w rozmowie z "The Times" Iain Greenshields. 

Królowa Elżbieta II - wspomnienia 

Monarchini objęła tron w lutym 1952 roku. Była najdłużej panującą królową w Wielkiej Brytanii. Do ostatnich chwil uczestniczyła w życiu publicznym. Wielu Brytyjczyków nazywało ją swoją babcią. Dziś naród angielski pogrążony jest w żałobie po jej odejściu. Tłumy gromadzą się pod Pałacem Buckingham.

Iain Greenshields wspomina ostatnią rozmowę z Królowa Elżbieta II:

"Rozmawialiśmy o jej dzieciństwie, o tym, jak rozmawiała z końmi jako mała dziewczynka, jak nadawała im imiona. Była niesamowita".

Duchowny w wywiadzie dla "The Times" podsumował również 70 lat jej rządów.

"Była oddana swojemu ludowi przez siedem dekad i wiele osób pamięta tylko ją w roli królowej. Poświęciła życie służbie i była bezgranicznie zaangażowana. Miłość do rodziny była odbiciem jej miłości do wszystkich ze Zjednoczonego Królestwa".

Gosia Baczyńska śpiewa "Imagine" Johna Lennona

Kiedy pogrzeb Królowej Elżbiety II

Wraz z odejściem monarchini w Wielkiej Brytanii rozpoczęła się operacji "London Bridge", czyli dokładnie opracowany plan na wypadek śmierci Królowej Elżbiety II. Plan był aktualizowany co roku. Według wytycznych planu pogrzeb państwowy Królowej Elżbiety II musi się odbyć do 9 dni po jej śmierci. Najprawdopodobniej będzie to 18 września. Nowym następcą tronu został w dniu odejścia monarchini jej syn książę Karol III Windsor. 

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Autor: Urszula Grabowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości