Królowa Belgii jest w połowie Polką. Jej kuzynem jest były prezydent

Królowa Belgii Matylda
Królowa Belgii Matylda
Źródło: Getty Images
Królowa Belgów Matylda od lat uchodzi za jedną z najbardziej szanowanych i uwielbianych naczelnych przedstawicielek światowych monarchii. Jednak nie wszyscy wiedzą, że ta wyjątkowa kobieta ma polskie korzenie. Wywodząca się z arystokracji Matylda jest daleką kuzynką poprzedniego prezydenta Polski.

Królowa Matylda jest niezwykle popularna w Belgii i cieszy się ogromnym uznaniem w oczach swoich rodaków. Na jej cześć nawet wprowadzono na rynek markę piwa "Prinseske", a jej biografia nosi tytuł "Królowa serc". Dodatkowo prestiżowy amerykański magazyn "Vanity Fair" wyróżnił jej elegancję i wyczucie stylu, umieszczając ją wśród 10 najlepiej ubranych kobiet świata.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Historia miłości księcia Williama i księżnej Kate
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Kim jest belgijska królowa Matylda?

Królowa Matylda z domu hrabianka d'Udekem d'Acoz urodziła się jako Matylda Maria Krystyna Gislena d’Udekem d’Acoz w małym belgijskim miasteczku. Od początku swojej drogi do korony Belgów wykazywała się niezwykłą skromnością i elegancją.

Matylda jest absolwentką logopedii i psychologii. Filipa, księcia Brabancji, poznała w czasie gry w tenisa. Miała wtedy 23 lata, a on był starszy o 13 lat. Filip był synem panującej belgijskiej pary królewskiej, króla Alberta II i królowej Paoli oraz następcą tronu. Zaręczyny ogłoszono 3 lata później, co było wydarzeniem niespodziewanym, bowiem relacja utrzymana była w tajemnicy przed mediami.

Nie bez przyczyny Matylda jest często porównywana do księżnej Diany. Jej skromność, poukładanie oraz zaangażowanie w działalność charytatywną stanowią idealny kontrast do wcześniejszego stylu życia monarchy. Poślubienie młodszej o 13 lat piękności pozwoliło Filipowi na odsunięcie od siebie plotek dotyczących jego życia osobistego, co przyniosło parze spokój i stabilizację.

Królowa Matylda i król Filip I doczekali się trójki dzieci: 23-letniej Elżbiety, młodszego o 2 lata Gabriela i urodzonego w 2005 r. Emmanuela oraz 16-letniej córki, księżniczki Eleonory.

Belgijska rodzina królewska
Belgijska rodzina królewska
Źródło: Getty Images

Królowa Belgii Matylda ma polskie korzenie

Niewiele osób wie, że królowa Matylda z Belgii może pochwalić się polskimi korzeniami. Żona króla Filipa I, jest jest najstarszym z pięciorga dzieci hrabiego Patricka d’Udekem d’Acoz i hrabiny Anny Komorowskiej — Polki, wnuczki Adama Zygmunta z rodu Sapiehów, zamieszkującego tereny Krasiczyna na Podkarpaciu.

Z tej genealogii wynika dalekie pokrewieństwo królowej Matyldy z byłym prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Matka Matyldy biegle władała polszczyzną. Niestety nigdy nie podjęła prób nauki języka ojczystego żadnego z pięciorga swoich dzieci. Jednak najstarsza z rodzeństwa Matylda opanowała aż pięć innych języków. Choć w młodości rzadko odwiedzała Polskę, poświęciła czas na poznanie kraju swoich przodków, kiedy była już żoną i matką. W 2004 roku, na specjalne zaproszenie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, przybyła do Polski.

Podczas uroczystości nadania jej Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Matylda wyraziła chęć powrotu do Polski w przyszłości, szczególnie po to, by pokazać swoim dzieciom kraj swoich przodków.

Belgijska para królewska odwiedziła Polskę także oficjalnie dziewięć lat temu, podczas trzydniowej wizyty, w trakcie której odwiedzili m.in. Pałac na Wyspie. Podczas tego pobytu oboje zostali uhonorowani Orderem Orła Białego.

Królowa Belgii Matylda
Królowa Belgii Matylda
Źródło: Getty Images

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości