Zmarła słynna Hanka z "Chłopów". Aktorka miała 82 lata

Zmarła słynna Hanka z "Chłopów". Aktorka miała 82 lata
Zmarła słynna Hanka z "Chłopów". Aktorka miała 82 lata
Źródło: NurPhoto/Getty Images
Krystyna Królówna - aktorka teatralna, radiowa i telewizyjna - nie żyje. Smutną informację przekazał Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Aktorka zasłynęła rolą Hanki, żony Antka Boryny, w "Chłopach".

Krystyna Królówna to aktorka znana fanom ekranizacji powieści "Chłopi" Władysława Reymonta, ale młodsi widzowie na pewno kojarzą jej głos. Od lat 60. zajmowała się także dubbingiem. Podkładała głos m.in. do postaci Pani Bulwy w bajce "Toy Story".

Krystyna Królówna nie żyje

Jak podaje portal e-Teatr, Krystyna Królówna zmarła 6 lipca 2022 r. pożegnanie zamieścił w swoich mediach społecznościowych Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

"Odeszła znakomita aktorka teatralna, radiowa i telewizyjna Krystyna Królówna. Początkowo występowała w teatrze bielskim, następnie przez wiele lat w Teatrach Polskim i Narodowym w Warszawie. Popularność zdobyła rolą Hanki w serialu »Chłopi«. W latach 1964-1969 należała do zespołu Teatru im. J. Słowackiego, zagrała na naszej scenie kilka znakomitych ról: m.in. Polly w »Operze za trzy grosze« B. Brechta w reżyserii Lidii Zamkow" - czytamy w poście krakowskiego teatru na Facebooku.

Wpis Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Wpis Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Źródło: Facebook

Na Facebooku pożegnała ją także Beata Czuma - wieloletnia przyjaciółka.

"Z ogromnym żalem zawiadamiam, że nie żyje Krystyna Królówna. Była moją sąsiadką i przyjaciółką, która opiekowała się moimi kotami, kiedy wyjeżdżałam. Wspaniałą osobą, której na sercu leżał los bezdomnych zwierząt w naszej okolicy. Krysiu, odpoczywaj w pokoju" - napisała.

Wpis Beaty Czumy
Wpis Beaty Czumy
Źródło: Facebook
Spot kampanii społecznej Playera i fundacji ITAKA z Justyną Wasilewską
Spot kampanii społecznej Playera i fundacji ITAKA z Justyną Wasilewską

Krystyna Królówna - kim była?

Krystyna Król urodziła się 12 listopada 1939 r. w Sosnowcu. Ukończyła krakowskie PWST. Popularność zdobyła rolą w filmie Jana Rybkowskiego pt. "Chłopi" - ekranizacji powieści Władysława Reymonta. Aktorka zagrała w nim Hankę Borynową, żonę Antka. Zagrała także w "Warszawskich gołębiach", "Rzeczpospolitej dniach pierwszych", "Generale Berlingu", "Zapalniczce" i "Pastorale Heroica". Była także związana z kilkoma polskimi teatrami - im. Słowackiego w Krakowie (1965–1969) i Narodowego w Warszawie (od 1969 r.).

Od lat 60. zajmowała się profesjonalnie dubbingiem. Podkładała głos m.in. w takich filmach i serialach jak: "Tarzan 2: Początek legendy", "Rogate ranczo", "Toy Story 2", "Rodzina Addamsów: Zjazd rodzinny", "Herkules", "Pinokio", "Ballada o Januszku".

Pod koniec lat 80. XX w. zasiadała w Radzie Narodowej miasta stołecznego Warszawy. W latach 1998-2002 była radną gminy Wilanów. W 2001 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na FB
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na FB

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości