Choroba, kobiety, utracona relacja z synem... Jak wyglądało życie Romana Wilhelmiego?

Roman Wilhelmi - jak wyglądało życie aktora?
Roman Wilhelmi - jak wyglądało życie aktora?
Źródło: EAST NEWS
#IKONY Roman Wilhelmi był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Mimo powodzenia w życiu zawodowym jego życie prywatne nie wyglądało już tak kolorowo. Aktor doczekał się syna, z którym na lata stracił kontakt.

"Czterej pancerni i pies", "Zaklęte rewiry", "Dzieje grzechu" czy "Kariera Nikodema Dyzmy" to tylko niektóre z wybitnych ról, jakie stworzył na przestrzeni lat Roman Wilhelmi. Urodził się  6 czerwca 1936 r. jako najstarszy syn Zdzisława i Stefanii Wilhelmich i od małego dawał się we znaki. Roman miał jeszcze dwóch młodszych braci, Eugeniusza i Adama, jednak to właśnie on był tym najbardziej niesfornym dzieckiem.

Roman Wilhelmi w dzieciństwie odkrył pasję do aktorstwa

"Nie było dnia, aby jakaś dziewczyna nie przychodziła do nas do rodziców i uskarżała się, że Roman ją ciągnął za włosy. Obok naszego domu był sklep delikatesowy z ogromnymi szybami. Któregoś dnia Roman wdał się w bijatykę i wpadł w szybę i do środka sklepu" – mówił brat aktora w "Głosie Wielkopolskim".

Jak się okazało, większość rzeczy uchodziły na sucho aktorowi, gdyż swój urok i wdzięk wykorzystywał od urodzenia. Jego mama wspominała, że wystarczył jego skruszony wzrok, aby wszyscy zapominali o jego największych przewinieniach.

Przez dość krnąbrne zachowanie Roman Wilhelmi musiał zmienić szkołę. Został przeniesiony do szkoły podstawowej z internatem Kolegium Kujawskiego księży salezjanów w Aleksandrowie Kujawskim i to właśnie tam wystąpił w swojej pierwszej sztuce, gdzie odkrył zamiłowanie do aktorstwa.

"Pamiętam do dziś szmer tamtej publiczności. Od chwili, gdy go usłyszałem, wiedziałem, kim chcę być" - mówił.

Niedługo później zapisał się do szkoły instruktorów ruchu amatorskiego, a po maturze przystąpił do egzaminu do szkoły aktorskiej. Skończył warszawską PWST w 1958 r.

"Po pierwszym roku studiów miałem w czasie wakacji poważny wypadek drogowy na rowerze. Groziła mi amputacja mocno potrzaskanej lewej ręki. Pół roku przeleżałem w szpitalu. Uratował mi tę nieszczęsną rękę, którą do dziś mogę podnieść tylko do wysokości barku, młody lekarz" - mówił w jednym z wywiadów Roman Wilhelmi.

Na ekranie Wilhelmi zadebiutował jeszcze w czasach studenckich w roli robotnika Janka w fabularyzowanym dokumencie "Uwaga, chuligani" Jerzego Hoffmanna i Edwarda Skórzewskiego z 1955 r. Na scenie teatralnej zadebiutował w przedstawieniu dyplomowym "Tramwaj zwany pożądaniem", rolą Stanleya. Jego rola zachwyciła dyrektora stołecznego Teatru Ateneum Aleksandra Bardiniego, który zaangażował go do swojego zespołu. Roman Wilhelmi pracował w tym teatrze przez kolejne 30 lat.

"Nigdy nie byłem aktorem łatwym"

Na początku swojej ścieżki zawodowej aktor nie cieszył się sporym zainteresowaniem. Trudno było mu otrzymać ciekawe role, a jeśli już, był obsadzanych w rolach drugoplanowych. Zdawało się, że nikt nie docenia drzemiącego w nim potencjału, a w dodatku inni aktorzy oceniali go jako trudnego we współpracy. Jak sam mówił w rozmowie z Anną Retmaniak:

Nigdy nie byłem aktorem łatwym. Nigdy mnie recenzenci specjalnie nie lubili. Mam coś kontrowersyjnego w sobie, coś niegładkiego, nie to, co się podoba. Zawsze byłem trudny w odbiorze 

Zła passa odwróciła się w 1970 r. po głównej roli w dramacie Henrika Ibsena "Peer Gynt". Wtedy to krytycy docenili jego charyzmę, ekspresję i wyrazistość. Jego sukces odbił się szerokim echem w świecie artystycznym. Roman Wilhelmi był w stosunku do siebie bardzo krytyczny. Potrafił ćwiczyć nawet kilkanaście razy dziennie.

Dużą popularność przyniosła mu rola Olgierda w serialu "Czterej pancerni i pies", jednak Wilhelmi nie był z niej zadowolony. Twierdził, że nie jest dla niego żadnym aktorskim wyzwaniem i czekał, aż jego postać zostanie uśmiercona. Bał się, że wpadnie do szufladki jak np. Janusz Gajos, czyli serialowy Janek, który po "Czterech pancernych" przez długi czas nie mógł otrzymać żadnej roli.

Roman Wilhelmi w serialu "Czterej pancerni i pies"
Roman Wilhelmi w serialu "Czterej pancerni i pies"
Roman Wilhelmi w serialu "Czterej pancerni i pies"
Źródło: EAST NEWS

Niestety, po jego odejściu z serialu przestały pojawiać się inne role filmowe. To właśnie wtedy Roman Wilhelmi zaczął coraz częściej zaglądać do kieliszka. Niedługo później zła passa ponownie się odwróciła i aktor zagrał wybitną rolę w filmie "Zaklęte rewiry", a niedługo później zdecydował się przyjąć główną rolę w serialu "Kariera Nikodema Dyzmy", która stała się jedną z jego najbardziej rozpoznawalnych. Widzowie pokochali go również za postać Stanisława Anioła w serialu "Alternatywy 4".

Roman Wilhelmi i kobiety jego życia

Życie prywatne Romana Wilhelmiego nie było usłane różami. Jeszcze na studiach poznał swoją pierwszą żonę Dorotę. Po niedługim czasie znajomości, para pobrała się, jednak małżeństwo przetrwało zaledwie kilka lat.

"Wracał coraz później, potem znikał. Wymyślał niestworzone historie, przepraszał, przysięgał i zaczynał od nowa" - mówiła w jednym z wywiadów Danuta.

Niedługo później na jego drodze stanęła piękna tłumaczka Marika Kollar, z którą ożenił się. Para poznała się na wycieczce w Budapeszcie, a uczucie, które ich połączyło, okazało się tak silne, że tłumaczka zostawiła wszystko i przeprowadziła się za aktorem do Polski.

Roman Wilhelmi
Roman Wilhelmi
Roman Wilhelmi
Źródło: MWMEDIA

Niedługo później na świecie pojawił się ich syn Rafał. Niestety, szybko okazało się, że Roman Wilhelmi nie jest przykładnym mężem i ojcem. Praca i alkohol pochłaniały go do tego stopnia, że praktycznie przestał bywać w domu. Przez problemy finansowe Marika Kollar zdecydowała, że musi przeprowadzić się wraz z synem do Wiednia.

Wiele wskazywało na to, że Rafał pójdzie w ślady znanego ojca, jednak tak się nie stało. Mężczyzna został tłumaczem tak jak jego mama. W jednym z wywiadów wspominał:

"Może nie potrafił okazać mi uczucia? Może to była jakaś jego wielka ułomność?. Kiedy byłem już pełnoletni, uznałem, że z tęsknotą za ojcem muszę poradzić sobie sam. Zasypałem w sobie potrzebę nawiązania z nim kontaktu i wyjaśnienia jego obojętności" - mówił po latach syn Romana Wilhelmiego.

Roman Wilhelmi był wiązany z wieloma kobietami. W towarzystwie dużo mówiło się o jego romansie z Iwoną Bielską, który zakończył się po kilku latach, a także z Grażyną Barszczewską, kiedy to grali kochanków w serialu "Kariera Nikodema Dyzmy".

Iwona Bielska po latach w wywiadzie dla "Wysokich Obcasów" tak wspominała znajomość z Romanem Wilhelmim:

"Dzwonił do mnie do akademika i mówił: 'Jeśli natychmiast nie przyjedziesz, to skoczę z balkonu, bo właśnie stoję na balustradzie'. Rozstaliśmy się po dwóch czy trzech latach… Był niezwykły pod wieloma względami. Z jednej strony świadomy swojej wielkości, z drugiej pełen kompleksów, że zbyt rozbudowany, że łysieje" - mówiła.

Ostatnią wybranką aktora była Liliana Kęszycka. To właśnie u jej boku aktor przestał tyle pić i zaczął wracać do formy. Niestety, niedługo później zdiagnozowano u niego raka wątroby.

"Choroba zaatakowała nagle. To był rak wątroby z przerzutami do płuc. Kiedy byłem u Romka w szpitalu na trzy dni przed jego śmiercią, nie zdawał sobie sprawy z powagi sytuacji" - wspominał jego brat w rozmowie z "Super Expressem".

Roman Wilhelmi zmarł 3 listopada 1991 r. i został pochowany na cmentarzu wilanowskim w Warszawie. W jednym z wywiadów tak mówił o sobie:

"Nie kocham teatru. Nie kochałem też filmu i telewizji. Ja kochałem siebie w tym zawodzie".

#IKONY to cykl poświęcony wybitnym osobom ze świata kultury. Sylwetki aktorów, muzyków, dziennikarzy, a także twórców teatru zostaną przypomniane szerszemu gronu. Ich życie prywatne często mimo wielu sukcesów zawodowych, było poprzeplatane trudnościami, o których nie wiedział prawie nikt.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Aleksandra Czajkowska

Źródło zdjęcia głównego: EAST NEWS

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Paulla o muzyce, relacjach z Adamem Konkolem, poprawianiu urody i hejcie. "Ludzie są hipokrytami" [TYLKO U NAS]

Paulla o muzyce, relacjach z Adamem Konkolem, poprawianiu urody i hejcie. "Ludzie są hipokrytami" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak o planach na święta Bożego Narodzenia. Podsumowała mijający rok [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak o planach na święta Bożego Narodzenia. Podsumowała mijający rok [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska o problemach nastolatków. "Wszystkiego nauczyłam się od dzieci" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska o problemach nastolatków. "Wszystkiego nauczyłam się od dzieci" [TYLKO U NAS]

Julia Wieniawa o 25. urodzinach i planach. "Czasem nawet trochę mnie to przerasta" [TYLKO U NAS]

Julia Wieniawa o 25. urodzinach i planach. "Czasem nawet trochę mnie to przerasta" [TYLKO U NAS]

Lara Gessler o świętach w gronie rodzinnym. Jaką potrawę przygotowuje na Wigilię?

Lara Gessler o świętach w gronie rodzinnym. Jaką potrawę przygotowuje na Wigilię?

Blanka Stajkow o karierze i relacji z mamą. "Dawała z siebie wszystko, żeby mi pomóc" [TYLKO U NAS]

Blanka Stajkow o karierze i relacji z mamą. "Dawała z siebie wszystko, żeby mi pomóc" [TYLKO U NAS]

Mery Spolsky o muzyce, kompleksach i życiu po 30-tce. "Mama walczyła, żebym taką pewność siebie miała" [TYLKO U NAS]

Mery Spolsky o muzyce, kompleksach i życiu po 30-tce. "Mama walczyła, żebym taką pewność siebie miała" [TYLKO U NAS]

Monika Mrozowska o zbliżających się świętach. Jak Boże Narodzenie wygląda w jej patchworkowej rodzinie?

Monika Mrozowska o zbliżających się świętach. Jak Boże Narodzenie wygląda w jej patchworkowej rodzinie?

Patrycja Topajew z "Na Wspólnej" o dorastaniu na oczach widzów. Jak reagowali rówieśnicy? [TYLKO U NAS]

Patrycja Topajew z "Na Wspólnej" o dorastaniu na oczach widzów. Jak reagowali rówieśnicy? [TYLKO U NAS]

Mariah Carey pokonana. "All I Want for Christmas is You" nie jest już na pierwszym miejscu

Mariah Carey pokonana. "All I Want for Christmas is You" nie jest już na pierwszym miejscu

Katarzyna Sokołowska o świętach Bożego Narodzenia. Jej syn wierzy w św. Mikołaja? [TYLKO U NAS]

Katarzyna Sokołowska o świętach Bożego Narodzenia. Jej syn wierzy w św. Mikołaja? [TYLKO U NAS]

Mateusz Banasiuk ma radę dla młodych aktorów. Czy sam czuje się spełniony? "Jestem głodny nowych wyzwań"

Mateusz Banasiuk ma radę dla młodych aktorów. Czy sam czuje się spełniony? "Jestem głodny nowych wyzwań"

Dorota Krempa o roli w "Na Wspólnej" i macierzyństwie. Czy chciałaby, aby syn poszedł w jej ślady? [TYLKO U NAS]

Dorota Krempa o roli w "Na Wspólnej" i macierzyństwie. Czy chciałaby, aby syn poszedł w jej ślady? [TYLKO U NAS]

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Bracia Collins szczerze o swojej relacji. Wspominają trudne momenty. "Byliśmy w ekstremalnych warunkach" [TYLKO U NAS]

Bracia Collins szczerze o swojej relacji. Wspominają trudne momenty. "Byliśmy w ekstremalnych warunkach" [TYLKO U NAS]

Jan Emil Młynarski o ojcu i dorastaniu. "Otarłem się o różne niebezpieczeństwa. Jak o tym myślę, mam dreszcze"

Jan Emil Młynarski o ojcu i dorastaniu. "Otarłem się o różne niebezpieczeństwa. Jak o tym myślę, mam dreszcze"

Natalia Kukulska o terapii małżeńskiej. "To nie jest nic wstydliwego"

Natalia Kukulska o terapii małżeńskiej. "To nie jest nic wstydliwego"

Książę Harry boi się o bezpieczeństwo Meghan Markle. "Nie mogę narażać mojej żony"

Książę Harry boi się o bezpieczeństwo Meghan Markle. "Nie mogę narażać mojej żony"

Anna Czartoryska-Niemczycka o wsparciu rodziny, karierze i zmianach po urodzeniu dzieci. "Mniej się boję wygłupić" [TYLKO U NAS]

Anna Czartoryska-Niemczycka o wsparciu rodziny, karierze i zmianach po urodzeniu dzieci. "Mniej się boję wygłupić" [TYLKO U NAS]

Mateusz Banasiuk zdradził, jak jego syn reaguje na popularność rodziców. "Na początku krzyczał" [TYLKO U NAS]

Mateusz Banasiuk zdradził, jak jego syn reaguje na popularność rodziców. "Na początku krzyczał" [TYLKO U NAS]

Shannen Doherty odkryła zdradę męża tuż przed operacją mózgu. "Poczułam się niesamowicie niekochana"

Shannen Doherty odkryła zdradę męża tuż przed operacją mózgu. "Poczułam się niesamowicie niekochana"

Jak powstaje serial "Detektywi"? Zobaczcie niezwykłe kulisy produkcji! [TYLKO U NAS]

Jak powstaje serial "Detektywi"? Zobaczcie niezwykłe kulisy produkcji! [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska o problemach nastolatków. "Wszystkiego nauczyłam się od dzieci" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska o problemach nastolatków. "Wszystkiego nauczyłam się od dzieci" [TYLKO U NAS]

Monika Miller nie chciała być sławna. "Dziadek wrzucił moje zdjęcie, wszyscy się zaczęli szarpać"

Monika Miller nie chciała być sławna. "Dziadek wrzucił moje zdjęcie, wszyscy się zaczęli szarpać"

Córka Juliusza i Ewy Machulskich robi karierę we Francji. Mówi o współpracy z ojcem i ukrywaniu nazwiska

Córka Juliusza i Ewy Machulskich robi karierę we Francji. Mówi o współpracy z ojcem i ukrywaniu nazwiska

Lanberry o samotnym życiu artysty, miłości i piosenkach influencerów. "To jest czysty skok na hajs"

Lanberry o samotnym życiu artysty, miłości i piosenkach influencerów. "To jest czysty skok na hajs"

Adam Woronowicz o przyszłości córki. Czy najstarsza pociecha pójdzie jego śladami? [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o przyszłości córki. Czy najstarsza pociecha pójdzie jego śladami? [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke o wychowaniu córki. "Nie da się kontrolować sytuacji, która jest w innym domu" [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke o wychowaniu córki. "Nie da się kontrolować sytuacji, która jest w innym domu" [TYLKO U NAS]

Osi Ugonoh wygrała 4 sezon "Top Model". Dziś zmieniła się nie do poznania!

Osi Ugonoh wygrała 4 sezon "Top Model". Dziś zmieniła się nie do poznania!

Jakimi ojcami są bracia Collins? "Nie czuje lęku przed tatą, ona czuje respekt"

Jakimi ojcami są bracia Collins? "Nie czuje lęku przed tatą, ona czuje respekt"

Roksana Węgiel o nowym singlu i małżeństwie. Po ślubie zrobi przerwę w karierze? [TYLKO U NAS]

Roksana Węgiel o nowym singlu i małżeństwie. Po ślubie zrobi przerwę w karierze? [TYLKO U NAS]

"Chłopi" mają szansę na dwa Oscary. Będą pokazy dla widzów w USA

"Chłopi" mają szansę na dwa Oscary. Będą pokazy dla widzów w USA

Laura Samojłowicz o aktorstwie i trudnych doświadczeniach. "Ludzie potrafią być jak hieny" [TYLKO U NAS]

Laura Samojłowicz o aktorstwie i trudnych doświadczeniach. "Ludzie potrafią być jak hieny" [TYLKO U NAS]

Sonia Bohosiewicz o relacji z tatą i rodzeństwie. "Musieliśmy natychmiast dojrzeć" [TYLKO U NAS]

Sonia Bohosiewicz o relacji z tatą i rodzeństwie. "Musieliśmy natychmiast dojrzeć" [TYLKO U NAS]

Patricia Kazadi wraca na scenę. "Te cztery lata umocniły mnie jako kobietę"

Patricia Kazadi wraca na scenę. "Te cztery lata umocniły mnie jako kobietę"

Andrzej Seweryn o relacji z dziećmi. "Nigdy nie byłem dla nich mentorem" [TYLKO U NAS]

Andrzej Seweryn o relacji z dziećmi. "Nigdy nie byłem dla nich mentorem" [TYLKO U NAS]

Jakub Gierszał o trudach przygotowania do roli w filmie "Doppelgänger. Sobowtór" [TYLKO U NAS]

Jakub Gierszał o trudach przygotowania do roli w filmie "Doppelgänger. Sobowtór" [TYLKO U NAS]

Martyna Wojciechowska o porażkach. "Ludzie czasem nas zawodzą"

Martyna Wojciechowska o porażkach. "Ludzie czasem nas zawodzą"

Skórzane kurtki i płaszcze to wielki trend tej jesieni. Sprawdź, jak noszą je gwiazdy

Skórzane kurtki i płaszcze to wielki trend tej jesieni. Sprawdź, jak noszą je gwiazdy

Magda Femme o córce. Czy chciałaby stanąć z nią na scenie?

Magda Femme o córce. Czy chciałaby stanąć z nią na scenie?

Marta Wiśniewska o partnerze, dzieciach i pracy. "Już nie pędzę" [TYLKO U NAS]

Marta Wiśniewska o partnerze, dzieciach i pracy. "Już nie pędzę" [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o relacji z Julią Wieniawą. "Dzieli nas dokładnie całe pokolenie" [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o relacji z Julią Wieniawą. "Dzieli nas dokładnie całe pokolenie" [TYLKO U NAS]

Maja Ostaszewska i Iza Kuna o filmie "Teściowie 2". "Seks cały czas będzie pod kołdrą"

Maja Ostaszewska i Iza Kuna o filmie "Teściowie 2". "Seks cały czas będzie pod kołdrą"

Sonia Bohosiewicz o wyprowadzce siostry za granicę. Wyjaśniła, jak wpłynęło to na ich relację

Sonia Bohosiewicz o wyprowadzce siostry za granicę. Wyjaśniła, jak wpłynęło to na ich relację

Katarzyna Warnke o córce. "Już sobie wyobraża, że będziemy razem pracować"

Katarzyna Warnke o córce. "Już sobie wyobraża, że będziemy razem pracować"

Klaudia El Dursi o zazdrości w związku. "Często otrzymuję propozycje matrymonialne"

Klaudia El Dursi o zazdrości w związku. "Często otrzymuję propozycje matrymonialne"

Maja Frykowska o nowym projekcie i rodzinie. "Moja córka jest dużo bardziej świadoma, niż ja byłam 20 lat temu"

Maja Frykowska o nowym projekcie i rodzinie. "Moja córka jest dużo bardziej świadoma, niż ja byłam 20 lat temu"

Piotr Adamczyk nie chodzi na randki z żoną. "Zaskoczę Karolinę"

Piotr Adamczyk nie chodzi na randki z żoną. "Zaskoczę Karolinę"

"Detektywi". Z czym ostatnio musieli zmierzyć się funkcjonariusze?

"Detektywi". Z czym ostatnio musieli zmierzyć się funkcjonariusze?