Kuba Sienkiewicz o eutanazji. "Chciałbym mieć w takiej sytuacji przedawkowaną morfinę"

Autor:
Kalina
Szymankiewicz
Kuba Sienkiewicz o pracy lekarza i eutanazji

Kuba Sienkiewicz to muzyk, lider Elektrycznych Gitar, ale również lekarz neurolog. W najnowszym wywiadzie opowiedział o swojej praktyce lekarskiej i podejściu do spraw ostatecznych. Artysta podzielił się swoją opinią na temat eutanazji. Uznał, że w krytycznym momencie sam chciałby przedawkować morfinę.

Kuba Sienkiewicz to bratanek aktorki Krystyny Sienkiewicz oraz ojciec popularnych młodych artystów: Jacka i Kasi z zespołu Kwiat Jabłoni. Z Elektrycznymi Gitarami stworzył wiele przebojów. Oprócz działalności muzycznej może pochwalić się dyplomem ukończenia Akademii Medycznej w Warszawie. Specjalizuje się w neurologii. Jest autorem "Poradnika dla osób z chorobą Parkinsona". Artysta na łamach tygodnika "Polityka" opowiedział o swoich doświadczeniach z pacjentami, którzy nieuchronnie zbliżają się do śmierci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Patricia Kazadi o walce z endometriozą, zmianach w systemie i odzewie fanów
Patricia Kazadi o walce z endometriozą, zmianach w systemie i odzewie fanów Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Kuba Sienkiewicz o eutanazji

Kuba Sienkiewicz pracował na oddziale neurologii, gdzie stosowano terapię do momentu, kiedy ma ona sens i może pomóc pacjentowi. Lekarz powiedział, że uporczywe przedłużanie życia jest według niego nieetyczne.

"A czym jest zaprzestanie uporczywej terapii jak nie eutanazją właśnie? Tylko wykonaną w innych warunkach i nieco innymi metodami. Sam to zresztą robiłem. Ograniczałem terapię do postępowania paliatywnego (zapewniającego komfort umierania) lub kwalifikowałem pacjentów ze śmiercią mózgu jako dawców narządów. Stosowałem obowiązujące kryteria po to, żeby zakończyć leczenie chorego, który jest w stanie śmierci osobniczej" - wyjaśnił.

Neurolog odpowiedział też na pytanie, czy byłby w stanie dokonać eutanazji, np. gdyby ktoś z rodziny lub lekarz ulżyłby mu w cierpieniu.

Sam bym chciał mieć w takiej sytuacji przedawkowaną morfinę

Kuba Sienkiewicz jest ateistą. Co obserwuje u swoich umierających pacjentów?

Kuba Sienkiewicz wskazał, jak lekarze powinni zachować się wobec rodzin takich pacjentów: "dobrym obyczajem jest rozmowa z bliskimi, ale prawo nie nakłada takiego obowiązku". Dodał, że obecnie rodziny nie nakładają tak ogromnej presji na lekarzy, przekonując ich do stosowania uporczywej terapii na pacjencie, jak to się działo kiedyś.

Artysta zdradził, co zaobserwował u ludzi, którzy zdają sobie sprawę z nieuchronności śmierci. Czy zbliżają się wtedy do Boga?

[...] W stronę religii i odwrotnie. Różaniec można zastąpić medytacją, a lęk przekuć w działanie. Niektórzy sytuację ostatniego roku życia ćwiczą hipotetycznie, ale wczuwając się prawdziwie. Wobec realnego końca jednym z możliwych wyborów jest przestać się oszukiwać, co może oznaczać mocne poczucie obecności Boga albo odkrycie, że go nie ma

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor:Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: mwmedia

Pozostałe wiadomości