Kulisy rozwodu Diany i Karola. Rozpad małżeństwa miała wymusić królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta, Diana i Karol
Rozwód Diany i Karola wymusiła... królowa Elżbieta II
Źródło: Getty Images
Rozwód księżnej Diany i obecnego króla Wielkiej Brytanii Karola III był jednym z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń w historii rodziny królewskiej. Oficjalny kres ich małżeństwa nadszedł pod koniec sierpnia 1996 roku. Bolesny koniec relacji książęcej pary miała wymusić królowa Elżbieta II.

Diana Spencer poznała starszego o 13 lat Karola dzięki swojej siostrze Sarze Spencer. Choć kawaler wydał się jej prawdziwym księciem z bajki, to nie wiedziała jeszcze, jak tragicznie potoczy się ich historia. Ich ślub śledziły miliony osób na całym świecie, a rozwód rozgrzewał opinię publiczną do czerwoności. Jak wyglądały jego kulisy?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Koronacja Karola III. Najważniejsze momenty z życia nowego króla
Źródło: cozatydzien.tvn.pl/Getty Images/Pixabay

Bajkowy ślub Diany i Karola

Historia księżnej Diany i księcia Karola od początku toczyła się w świetle fleszy, ale także cieniu królewskiego dworu. Ich ślub, który miał miejsce 29 lipca 1981 roku, został okrzyknięty "ślubem stulecia". Ceremonia odbyła się w katedrze św. Pawła w Londynie i przyciągnęła uwagę milionów widzów zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie. To wydarzenie zapoczątkowało ich miłość, ale też przyszłe problemy.

Para książęca doczekała się dwóch synów: księcia Williama, który przyszedł na świat 21 czerwca 1982 roku oraz księcia Harry'ego, urodzonego 15 września 1984 roku. Jednak już w tym okresie pojawiały się pierwsze oznaki kryzysu w ich związku, które, jak się później okazało, nieodwracalnie zaważyły na przyszłości ich małżeństwa.

Diana i Karol
Karol III podczas ślubu z Dianą
Diana i Karol
Źródło: Getty Images

Romans Karola z Camillą

Choć pozornie wydawali się idealną parą, kryzys w ich związku pojawił się stosunkowo szybko po narodzinach drugiego syna. Premier Wielkiej Brytanii ogłosił "polubowną separację" pary już pod koniec 1992 roku. Królowa Elżbieta II liczyła, że ogłoszenie separacji Karola i Diany ukróci skandale. To był jednak dopiero początek...

W grudniu tego samego roku świat obiegły kontrowersyjne zapisy rozmowy Karola z Camillą Parker Bowles, które stały się znanym skandalem o nazwie #Camillagate. Karol wyznawał kochance, że chce być... jej tamponem. Dodał też, że nigdy nie kochał swojej żony Diany. Te wydarzenia wstrząsnęły opinią publiczną, dodatkowo komplikując już napiętą sytuację małżeńską Karola i Diany.

Dwór szybko interweniował. Brytyjska telewizja publiczna wyemitowała film dokumentalny, który miał poprawić opinię poddanych o następcy tronu. Następnie Karol udzielił wywiadu, w którym przyznał się do romansu z Camillą Parker Bowles. Wieczorem tego samego dnia Diana pojawiła się na balu charytatywnym w Londynie w odważnej czarnej kreacji nazwanej "sukienką zemsty".

Diana
Księżna Diana w "sukience zemsty"
Diana
Źródło: Getty Images

Rozwód na rozkaz królowej i śmierć Diany

Rozwód Diany i Karola ogłoszono oficjalnie 28 sierpnia 1996 roku, 15 lat po ich ślubie. Jednak ich związek już wcześniej doświadczał trudności. Mimo że oficjalnie pozostawali małżeństwem, w praktyce ich drogi już dawno się rozeszły. To, co z pozoru wydawało się idealnym małżeństwem, ukrywało wiele napięć i nieporozumień.

Kryzys pogłębił się, gdy księżna Diana zdecydowała się udzielić kontrowersyjnego wywiadu dziennikarzowi BBC. W słynnym wywiadzie wyznała, że "w tym małżeństwie byliśmy we trójkę. A troje to tłum...". To zdanie obiegło świat, a królowa Elżbieta II poczuła się zdradzona i zdecydowała się interweniować. Monarchini okazała się bezwzględna.

Wysłała listy do syna i synowej, w których zażądała, żeby się rozwiedli. Zanim to nastąpiło, musieli podpisać ugodę regulującą wiele kwestii, takich jak mieszkanie, opieka nad dziećmi czy wysokość odszkodowania. Karol zgodził się na ustępstwa, ale nie dopuścił do tego, aby Diana zatrzymała tytuł Jej Królewskiej Wysokości. Zostawiono jej jednak tytuł księżnej Walii, chociaż po rozwodzie powinna go utracić. Jak później ujawniono, była to decyzja Elżbiety II. Diana zachowała sporo przywilejów, ponieważ zgodziła się, że nie udzieli żadnego wywiadu, w którym oczerniłaby brytyjską rodzinę królewską. Nie udało jej się jedynie wywalczyć opieki nad dziećmi. Według królewskiego prawa po rozwodzie opiekę nad potomkami sprawuje ojciec, matka ma jedynie prawo do nieograniczonych wizyt.

Rozwód pary książęcej był kulminacją wieloletnich napięć i kontrowersji, które wstrząsnęły brytyjskim królewskim dworem. Jednak historia księżnej Diany miała tragiczny finał. Zmarła w wyniku wypadku samochodowego w Paryżu 31 sierpnia 1997 roku. Cały świat opłakiwał "królową ludzkich serc".

Diana
Minęło 25 lat od śmierci księżnej Diany
Diana
Źródło: Mark Reinstein/Corbis via Getty Images

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości