Leonard Pietraszak nie żyje. Grał w kultowych produkcjach takich jak "Vabank" czy "Czterdziestolatek"

Autor:
Kamila
Jamrożek
Leonard Pietraszak

Nie żyje Leonard Pietraszak. Wybitny aktor znany był z kultowych produkcji takich jak "Vabank", "Czterdziestolatek" czy "Kariera Nikodema Dyzmy". Miał 86 lat.

O śmierci Leonarda Pietraszaka poinformował serwis bydgoszcz.pl. Smutną wiadomość potwierdził prezes ZASP Krzysztof Szuster, z którym rozmawiała Polska Agencja Prasowa. Związek opublikował także pożegnalny wpis na Facebooku.

Leonard Pietraszak nie żyje

Informacja o śmierci Leonarda Pietraszaka ukazała się w oficjalnym serwisie miasta Bydgoszcz. To tam wybitny aktor spędził dzieciństwo i był jego Honorowym Obywatelem.

"Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Leonarda Pietraszaka, wielkiego przyjaciela Bydgoszczy. Urodzony w naszym mieście wybitny aktor teatralny i filmowy miał 86 lat" - czytamy w notce pożegnalnej na stronie miasta.

Jak dowiadujemy się z tekstu, Leonard Pietraszak urodził się i wychował w Bydgoszczy. Jako mały chłopiec mieszkał z rodziną przy ul. Gdańskiej. W tym mieście ukończył liceum i rozpoczynał swoją przygodę z aktorstwem. W 2012 roku odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów przy ul. Długiej, a w 2021 r. państwo wraz z żoną przekazał Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy obrazy Jana Stanisławskiego i jego utalentowanych uczniów.

Leonard Pietraszak zostanie pochowany na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Artyści, którzy odeszli w 2022 roku
Artyści, którzy odeszli w 2022 roku Polscy artyści, gwiazdy i znane osobistości które odeszły w 2022 roku

Leonard Pietraszak – życiorys

Leonard Pietraszak urodził się 6 listopada 1936 roku. Jego ojciec Aleksander był powstańcem wielkopolskim i żołnierzem Korpusu Ochrony Pogranicza. Wychowywał się w Bydgoszczy, gdzie zamieszkiwał w domu przy ul. Gdańskiej 95. Stamtąd przeprowadził się na ul. Grunwaldzką 38. W nowym miejscu zamieszkania nawiązał znajomość z trenerem boksu Edwardem Rinke. Młody Leonard Pietraszak chciał pójść w ślady brata, który robił karierę boksera w Stanach Zjednoczonych. Rozpoczął treningi pod okiem Edwarda Rinke, ale jego przygoda z boksem nie trwała długo. Po pierwszej przegranej walce ojciec zakazał mu uprawiania tego sportu.

Po ukończeniu miejscowego liceum Leonard Pietraszek rozpoczął studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi. Debiutował na scenie teatralnej 19 czerwca 1959 roku. W latach 1960–1962 był aktorem Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, a od 1962 do 1965 roku aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu. Następnie występował w teatrach warszawskich: w latach 1965–1971 w Teatrze Klasycznym, od sezonu 1971 do 1976 w Teatrze Komedii, a w latach 1977–2008 w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza.

Prywatnie artysta był mężem aktorki Wandy Majerówny. Z pierwszego małżeństwa miał syna Mikołaja. Wybitny aktor został odznaczony licznymi medalami, a wśród nich Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu wybitnych zasług dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej.

 Leonard Pietraszak i Wanda Majerówna. Historia miłości
Leonard Pietraszak i Wanda Majerówna Leonard Pietraszak i Wanda Majerówna. Historia miłości Źródło: MWMEDIA

Leonard Pietraszak – kariera filmowa

Leonard Pietraszak zagrał wiele wybitnych ról filmowych. Szczególną popularność zyskał, wcielając się w postać Gustawa Kramera w dwóch częściach słynnego filmu "Vabank". Artysta zasłynął także z ról w licznych serialach telewizyjnych. Wystąpił m.in. jako Krzysztof Dowgird w serialu "Czarne chmury" oraz jako doktor Karol Stelmach, przyjaciel głównego bohatera – Stefana Karwowskiego w "Czterdziestolatku".

Leonard Pietraszak w serialu "39 i pół"
Leonard Pietraszak w serialu "39 i pół" Leonard Pietraszak w serialu "39 i pół" Źródło: TVN

Leonard Pieraszak - wybrana filmografia:

 • "Cafe pod Minogą" (1959)
 • "Stawka większa niż życie" (1968)
 • "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" (1969)
 • "Czarne chmury" (1973)
 • "Czterdziestolatek" (1974–1977)
 • "Daleko od szosy" (1976)
 • "Rodzina Połanieckich" (1978)
 • "Kariera Nikodema Dyzmy" (1980)
 • "Vabank" (1981)
 • "Vabank II, czyli riposta" (1984)
 • "Kronika wypadków miłosnych" (1985)
 • "Kingsajz" (1987)
 • "Złoto dezerterów" (1998)
 • "39 i pół" (2008–2009)
 • "Listy do M". (2011)
 • "Dzień kobiet" (2013)

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: MW MEDIA

Pozostałe wiadomości