Leonardo DiCaprio wcale nie przekazał fortuny dla Ukrainy. Jak aktor wspiera ofiary wojny?

Leonardo DiCaprio wspiera Ukrainę
Leonardo DiCaprio wspiera Ukrainę
Źródło: Taylor Hill/FilmMagic/Getty Images
Informacja o tym, że Leonardo DiCaprio wsparł Ukrainę kwotą 10 milionów dolarów, okazała się fałszywa. Fake newsa zdementowała stacja CNN. Aktor opublikował na swoim Instagramie post na temat wojny. Jak naprawdę wspiera Ukrainę?

Z ogromnym niepokojem obserwujemy, co się dzieje na terenie Ukrainy, która w nocy z 23 na 24 lutego została zaatakowana przez Rosję. Wojska Władimira Putina już 23. dobę atakują ukraińskie miasta. Szczególnie cierpią niewinni niczemu obywatele tego kraju. Bardzo potrzebna jest pomoc humanitarna.

Leonardo DiCaprio miał przekazać na wsparcie Ukrainy ogromną kwotę. Taka wiadomość szybko rozniosła się po całym świecie. Stacja CNN ujawniła jednak, że jest to fake news. Aktor wspiera jednak zaatakowany przez Rosję kraj. W jaki sposób?

Leonardo DiCaprio nie przekazał milionów dla Ukrainy

W mediach przez kilka dni krążyła informacja o tym, że Leonardo DiCaprio przekazał kwotę 10 milionów dolarów na wsparcie Ukrainy. Powtórzyły ją znane zagraniczne portale takie jak "The Independent" czy "The Daily Mail". W dodatku pisano także, że zmarła babcia aktora, która urodziła się w ukraińskim mieście Odessa.

Podejrzenia wzbudziła wypowiedź Jane Lytvynenko, która jest pracownikiem naukowym Shorenstein Center on Media, Politics and Public Policy na Uniwersytecie Harvarda. Kobieta napisała na Twitterze, że ma wątpliwości, czy ta historia jest prawdziwa. Wszczęto dochodzenie, które pokazało, że informacja o Leonardo DiCaprio jest fake newsem.

TZZIELINSKI_PSEUDOPATRIOCI
Andrzej Zieliński o pseudopatriotach
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Jak Leonardo DiCaprio wspiera Ukrainę?

Okazało się, że Leonardo DiCaprio wspiera Ukrainę, zachęcając do wpłaty darowizn na cele humanitarne dla organizacji CARE, Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego, Save the Children i agencji ONZ ds. uchodźców. Na swoim profilu na Instagramie dodał post na temat wojny w Ukrainie i oznaczył właśnie te organizacje. Aktor opublikował post zawierający poruszające zdjęcia ze zmagającego się z rosyjską inwazją kraju.

"Ofiary działań wojennych w Ukrainie straciły wszystko, od bliskich po podstawowe materiały do ​​przetrwania. Organizacje humanitarne, takie jak Save the Children, CARE, Międzynarodowy Komitet Ratunkowy i agencja ONZ ds. uchodźców działają w terenie, poświęcając swój personel i zasoby na wspieranie rodzin i niewinnych ludzi" - napisał Leonardo DiCaprio.

Leonardo DiCaprio ma ukraińskie korzenie?

Media zaczęły także dociekać, czy Leonardo DiCaprio ma ukraińskie korzenie po tym, jak podano fake newsa o śmierci jego babki z Odessy. Otóż według oficjalnych informacji jest on synem artysty i pisarza o włosko-niemieckim pochodzeniu George’a DiCaprio oraz asystentki w kancelarii prawnej o niemiecko-rosyjskim pochodzeniu Irmelin Indenbirken. Babka Leonardo DiCaprio od strony matki – Helene – przyszła na świat na terenie Rosji jako Jelena Smirnowa.

Choć babka Leonadro DiCaprio prawdopodobnie rzeczywiście urodziła się w Odessie, która należy obecnie do Ukrainy, to wtedy miasto było częścią imperium rosyjskiego. Aktor w wywiadach nie podał nigdy szczegółow, ale często wspominał, że jego rodzina pochodzi z Rosji.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tu:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Taylor Hill/FilmMagic/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości