Michael J. Fox ma poważne problemy ze zdrowiem. Nieuleczalną chorobę ukrywał latami

Michael J. Fox choruje
Michael J. Fox choruje
Źródło: Getty Images North America
Postępująca choroba Parkinsona - taką diagnozę usłyszał Michael J. Fox ponad 30 lat temu. Między innymi dlatego aktor zaczął zażywać narkotyki i coraz częściej sięgać po alkohol. O wszystkim opowiedział w głośnym dokumencie.

Michael J. Fox zyskał popularność dzięki roli w serii "Powrót do przyszłości". Pod koniec lat 80. był świetnie zapowiadającym się, młodym aktorem. Jednak kiedy światowa kariera stała otworem, wszelkie plany pokrzyżował wyrok, który miał mu towarzyszyć przez całe życie. 

Michael J. Fox - kariera

Ze względu na łagodny początek, choroba Parkinsona jest bardzo trudna do wykrycia. Rozwija się powoli, jednak mówią, że im wcześniej się rozpocznie, tym gorzej dla chorego. Objawy z czasem wzmagają się coraz szybciej. Te najbardziej widoczne to problemy z pamięcią, mową i kontrolowaniem kończyn, a także mimowolne ruchy całego ciała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo. 

"The Last of Us" w HBO Max - relacja z polskiej premiery serialu oraz rozmowy z twórcami i aktorami
Źródło: "Co Za Tydzień"

Michael J. Fox- choroba Parkinsona

U aktora pierwsze oznaki choroby Parkinsona zauważono w wieku 30 lat. Na planie filmu "Doktor Hollywood", którego zdjęcia kręcono w 1991 roku, Michael J. Fox zaczął odczuwać mimowolne drgania małego palca lewej dłoni. Mimo, że zbytnio się tym nie przejął, gdy dolegliwości nie ustąpiły, celebryta poprosił o pomoc lekarza. Ten skierował go na szereg specjalistycznych badań. 

Wyniki dawały jednoznaczną diagnozę: choroba Parkinsona. Jak wielkiego szoku doznał Michael J. Fox, opowiada w dokumencie o swoim życiu. Film zatytułowany "Still: A Michael J. Fox Movie" spotkał się ze świetną reakcją publiczności na Sundance Festival.

Michael J. Fox- film dokumentalny

W dokumencie aktor opowiada jak przystosował się do nowej rzeczywistości. Świadomy ograniczeń, zwykł na przykład trzymać rekwizyty w prawej dłoni - tak, by widz nie dostrzegł, że lewa nie do końca go słucha. 

Nieco gorzej celebryta radził sobie psychicznie. Przyznaje, że zaczęło się od małych ilości alkoholu. Przez 30 lat nie miał z tym żadnego problemu, więc uznał, że cztery lampki wina i może jeden kieliszek nie powinny zaszkodzić. "Bez wątpienia byłem alkoholikiem" - wspomina Michael J. Fox. 

Z czasem sam alkohol nie wystarczał. Celebryta zaczął eksperymentować z lekami. "Stałem się wirtuozem w przyjmowaniu narkotyków. Osiągałem szczyt we właściwym czasie i miejscu" - wspomina. Ze ślepej uliczki zawróciła go żona i dzieci. Przestał uciekać w nałóg, chociaż, jak wspomina, było to nadludzko trudne. 

Rok temu, w wieku 61 lat, Michael J. Fox oficjalnie zakończył karierę aktorską. Nadal zajmuje się organizacją non-profit, która wspiera badania nad chorobą Parkinsona.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Martyna Mikołajczyk

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images North America

podziel się:

Pozostałe wiadomości