Ochrona rodziny królewskiej zawiodła? Wideo obiegło świat

Autor:
Martyna
Mikołajczyk
Kate Middleton i książę Harry w londyńskim pubie

Kate Middleton i książę William są jedną z najlepiej chronionych par na świecie. Czy aby na pewno? Na TikToku pojawił się filmik z potencjalnie szalenie niebezpiecznej sytuacji. Co się wydarzyło?

Na utrzymanie rodziny królewskiej Brytyjczycy łożą rocznie naprawdę zawrotne kwoty. Wydatki monarchii obejmują między innymi niezbędną ochronę jej członków. Ochroniarze przechodzą specjalną selekcję i wymagające szkolenie. Jak widać jednak i najlepszym zdarzają się wpadki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Karol III. Najważniejsze momenty z życia nowego króla
Koronacja Karola III. Najważniejsze momenty z życia nowego króla Źródło: cozatydzien.tvn.pl/Getty Images/Pixabay

Kate Middleton i książę William odwiedzili londyński pub. Doszło do kuriozalnej sytuacji

Jak donosi magazyn People, w czwartek przed koronacją Karola III, książę i księżna Walii odwiedzili pub Dog & Duck w Soho, aby dowiedzieć się, jak tawerna przygotowuje się do weekendu koronacyjnego. Już na długo przed uroczystościami szacowano, że setki tysięcy ludzi zaleją miasto, aby zobaczyć królewskie uroczystości, a biznes w pubie Dog & Duck, oddalonym o zaledwie milę od Pałacu Buckingham, prawdopodobnie zakwitnie.

Książę William i księżna Kate do pubu dojechali metrem.

"Skaczemy na linię Elizabeth do Soho!" - napisano pod zdjęciem zrobionym w trakcie jazdy pociągiem na cześć zmarłej babci księcia Williama, królowej Elżbiety.

Po opuszczeniu transportu publicznego przeszli ulicą Frith do pubu Dog & Duck. Do niedopuszczalnej sytuacji doszło tuż przed wejściem do pubu. Już na pierwszy rzut oka sytuacja wydaje się co najmniej kuriozalna.

Królewska ochrona zadbała o to, by książęca para mogła swobodnie się poruszać. Pilnowano, by wszyscy paparazzi pozostali w wyznaczonym miejscu. Na filmiku zamieszczonym na TikToku możemy jednak zobaczyć jednego, beztroskiego przechodnia, który widocznie zagubiony, przeszedł przez zabezpieczenia i spokojnie przemknął tuż za plecami księżnej. W tle słychać śmiechy zebranych. Uśmiechnęła się też sama Kate Middleton, zaglądając za róg ulicy, gdzie poprowadzili nieszczęśnika ochroniarze.

Ile kosztuje utrzymanie brytyjskiej rodziny królewskiej?

Według szacunków państwowe wydatki na rodzinę królewską wynoszą rocznie około 100 milionów funtów, co w przeliczeniu na polską walutę daje ponad 500 milionów złotych. Kwota obejmuje nie tylko pensje członków rodziny królewskiej, ale również utrzymanie pałaców, samochodów, podróży służbowych, a także organizowanie różnego rodzaju wydarzeń i ceremonii państwowych. W rzeczywistości koszty te są zdecydowanie wyższe, gdyż nie uwzględniają np. bezpośrednich wydatków właśnie na ochronę członków rodziny królewskiej.

Zgodnie z opublikowanymi informacjami, największą część wydatków stanowią pensje pracowników zatrudnionych na rzecz rodziny królewskiej, w tym osób zajmujących się utrzymaniem pałaców, bezpieczeństwem, czy też kierowców. Z drugiej strony, członkowie rodziny królewskiej nie otrzymują pensji w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, a ich koszty utrzymania są pokrywane z funduszu narodowego.

Nie można również zapomnieć o znaczących wydatkach związanych z organizowaniem wydarzeń i ceremonii państwowych, jak śluby, urodziny czy koronacja. Pałac Buckingham nie przedstawił oficjalnej informacji dotyczącej kosztów uroczystości króla Karola III. Specjaliści szacują jednak przedział od 50 mln do 100 mln funtów.

Niektórzy krytycy zarzucają brytyjskiej rodzinnie królewskiej marnowanie pieniędzy podatników, zwłaszcza w kontekście dzisiejszych trudnych czasów gospodarczych. Jednak zwolennicy instytucji argumentują, że królewska rodzina przynosi znaczne korzyści gospodarcze, między innymi poprzez promowanie brytyjskich produktów i usług, a także przyciąganie turystów do Wielkiej Brytanii.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Martyna Mikołajczyk

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe

Pozostałe wiadomości