Olga Tokarczuk udzieliła wywiadu Natalie Portman. Noblistka opowiedziała o twórczości

Olga Tokarczuk udzieliła wywiadu... Natalie Portman
Olga Tokarczuk udzieliła wywiadu... Natalie Portman
Źródło: Getty Images/MWMEDIA
Olga Tokarczuk to jedna z niewielu rodzimych pisarek, która zdobyła rzeszę fanów na całym świecie. Do akcji promowania polskiej literatury przyczyniła się niedawno aktorka Natalie Portman. Mało kto wie, że gwiazda prowadzi kącik literacki, do którego zaprasza najpopularniejszych pisarzy. Niedawno jej gościnią była właśnie Olga Tokarczuk.

Olga Tokarczuk jest polską pisarką i eseistką, a także poetką i autorką scenariuszy. Wielokrotnie nagradzana, w 2018 roku otrzymała najbardziej prestiżowy tytuł z możliwych - Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. W Polsce ma ogromną rzeszę fanów. Olga Tokarczuk doceniania jest za granicą, o czym świadczy wywiad, którego niedawno udzieliła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Na planie "Na twoim miejscu"
Paulina Gałązka, Miron Jagniewski, Magdalena Lamparska, Jan Frycz, Michał Czernecki, Delfina Wilkońska, Janusz Chabior, Oliwier Grzegorzewski, Bartłomiej Kotschedoff, Piotr Pacek, Maciej Miszczak, Gen Seto.
Źródło: "Co za Tydzień"

Natalie Portman kącik czytelniczy

Natalie Portman to amerykańsko-izraelska aktorka, której popularność przyniósł występ w filmie "Leon Zawodowiec". Miała wówczas niespełna 13 lat. Kolejnym krokiem milowym w jej karierze była główna rola w produkcji "Czarny Łabędź", za którą zdobyła kilka nagród, w tym m.in. prestiżową nagrodę BAFTA oraz Oscara. Aktorka spełnia się ponadto w roli mamy i żony - 4 sierpnia 2012 roku poślubiła tancerza, Benjamina Millepieda, z którym doczekała się dwójki dzieci.

Jednak nie samą pracą człowiek żyje. Natalie Portman, poza rozwijaniem kariery, uwielbia czytać książki. Pasją dzieli się z internautami poprzez specjalnie założony profil w serwisie Instagram - Natalie’s Book Club. Od listopada 2021 roku publikuje tam swoje polecenia książkowe, a także niekiedy przeprowadza wywiady z pisarzami. Profil cieszy się ogromną popularnością - obserwuje go przeszło 84 tys. internautów. We wrześniu w poleceniach Natalie Portman pojawiła się polska pozycja.

Olga Tokarczuk gościnią Natalie Portman

10 stycznia aktorka opublikowała wideorozmowę z Olgą Tokarczuk! Okazuje się, że na profilu gwiazdy książką września została publikacja "Prowadź swój pług przez kości umarłych" autorstwa noblistki.

"To był ogromny zaszczyt móc porozmawiać z Olgą Tokarczuk, autorką książki z naszego wrześniowego wyboru i laureatką Nagrody Nobla za 2018 r. Uwielbiam naszą dyskusję na temat tego, jak ludzie są w naturalny sposób połączeni z drzewami, rzekami i zwierzętami. I wciąż jestem pod wielkim wrażeniem tego, że Olga napisała 'Prowadź swój pług przez kości umarłych', równolegle pracując nad 'Księgami Jakubowymi!'" - napisała pod nagraniem Natalie Portman.

W rozmowie z aktorką pisarka przyznała, że tworzenie jednocześnie dwóch tak różnych książek było dla niej nie lada wyzwaniem. Szczególnie w przypadku "Ksiąg Jakubowych", które wymagały obszernej dokumentacji historycznej.

'To był pewien rodzaj schizofrenii" - powiedziała Olga Tokarczuk.

Wyznała ponadto, że to praktyczny brak reprezentacji kobiet w średnim i dojrzałym wieku zarówno w literaturze, jak i ogólnej popkulturze, pchnął ją do stworzenia głównej bohaterki powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Książka doczekała się adaptacji filmowej, która znana jest pod tytułem "Pokot".

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Autor: Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości