Paco Rabanne nie żyje. Słynny projektant mody zmarł w wieku 88 lat

Paco Rabanne nie żyje
Paco Rabanne nie żyje
Źródło: Pool BENAINOUS/MARCHETTI/Gamma-Rapho via Getty Images
Paco Rabanne nie żyje. Hiszpański projektant zasłynął swoimi ekscentrycznymi pokazami i kolekcjami perfum, które zna cały świat. O śmierci artysty poinformowała agencja Reutera. Paco Rabanne miał 88 lat i był uznawany za wizjonera współczesnej mody.

O śmierci Paco Rabanne poinformował agencję Reutera rzecznik hiszpańskiej grupy Puig, która kontroluje markę projektanta. Mężczyzna zmarł w wieku 88 lat w Portsall we Francji. Modowy wizjoner zasłynął na rynku dzięki ekscentrycznym projektom i innowacyjności. Paco Rabanne za kilka dni obchodziłby 89. urodziny.

"Naznaczył pokolenia swoją radykalną wizją mody, a jego dziedzictwo będzie żyło" - zapewnili właściciele firmy.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

26102022_MONTAZOWKA_ZMARLI2022_ZAGRANICZNE
Zagraniczne osobistości i artyści którzy odeszli w 2022 roku
Zagraniczne osobistości i artyści którzy odeszli w 2022 roku

Paco Rabanne nie żyje. Był jednym z wizjonerów nowoczesnej mody

Paco Rabanne zasłynął w latach 60., gdy wkroczył do świata wielkiej mody. Miłośnicy dobrego stylu kojarzyli go jednak nie tylko z pokazami, ale także z perfumami dla kobiet i mężczyzn. Ostatecznie zapachy przyniosły Hiszpanowi wielką fortunę. Paco Rabanne był uznawany za jednego z ojców chrzestnych nurtu space-age.

To właśnie bowiem on wprowadził do świata haute couture metal i chętnie jako pierwszy używał tego materiału w swoich projektach. Niedługo potem kreacje z aluminium, plastiku czy nawet zwykłego papieru stały się jego wizytówką. Paco Rabanne był nie tylko projektantem, ale przede wszystkim wizjonerem, który nie bał się patrzeć w przyszłość i naginać zasady, które do tej pory panowały w sztywnym świecie mody.

"Kto inny mógłby przekonać modne paryżanki do sukienek z plastiku i metalu? Kto poza Paco Rabanne mógłby wyobrazić sobie zapach o nazwie Calandre - słowo oznaczające 'grill samochodowy' i przekształcić go w ikonę współczesnej kobiecości?" - mówił o projektancie José Manuel Albesa, prezes działu mody i urody Puig, cytowany przez portal Women's Wear Daily.

Paco Rabanne wycofał się ze świata mody ponad 20 lat temu

Paco Rabanne urodził się 18 lutego 1934 roku w hiszpańskiej miejscowości Pasaia. Po wybuchu wojny domowej uciekł jednak z matką do Francji, gdzie mieszkał przez wiele lat. Projektant od małego wykazywał zainteresowanie sztuką: zadecydował się nawet na studia z architektury, które ostatecznie też ukończył. Dopiero potem swoją pasję odkrył w modzie. Paco Rabanne przed założeniem własnej marki tworzył dla największych domów mody, takich jak między innymi Givenchy, Balenciaga czy Dior.

Paco Rabanne rozstał się ze światem mody w 1999 roku i od tamtej pory bardzo rzadko pokazywał się publicznie. Unikał także wywiadów i prawie nigdy nie opowiadał o swoim życiu prywatnym.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: Pool BENAINOUS/MARCHETTI/Gamma-Rapho via Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości