Piotr "Liroy" Marzec uczestniczy w programie "Przez Atlantyk". Co wiadomo o jego życiu?

Piotr "Liroy" Marzec
Piotr "Liroy" Marzec
Źródło: MWMEDIA
Piotr "Liroy" Marzec to znany polski raper, producent muzyczny, a także przedsiębiorca i polityk. Obecnie bierze udział w programie "Przez Atlantyk". Co o nim wiemy?

Piotr "Liroy" Marzec to znana postać w polskim show-biznesie oraz świecie polityki. Właśnie możemy oglądać jego żeglarskie przygody w programie "Przez Atlantyk". Słynny raper kojarzony jest głównie z nadużywania wulgaryzmów i walki o legalizację marihuany. W programie pokazuje jednak zupełnie inny wizerunek. Jaki jest w życiu prywatnym? W dzieciństwie przeszedł przez prawdziwe piekło... Oto szczegóły jego życiorysu.

Piotr "Liroy" Marzec - kim jest, skąd pochodzi, wiek, wzrost

Piotr "Liroy" Marzec urodził się 12 lipca 1971 roku w mieście Busko-Zdrój w województwie świętokrzyskim. W tym roku skończy 51 lat. Wychowywał się na kieleckim osiedlu "Sady". Ukończył Technikum Budowlane. Według informacji dostępnych w internecie ma 161 centymetrów wzrostu.

TZDERESZOWSKA_DZIECI
Anna Dereszowska - jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Piotr "Liroy" Marzec - kariera muzyczna, piosenki

Swoją przygodę z muzyką Liroy rozpoczął od występów jako DJ w klubach i dyskotekach. W latach 90. wyjechał do Francji, gdzie założył zespół Leeroy & The Western Posse, z którym występował również w Niemczech. Po powrocie do Polski nagrał pierwsze utwory jako P.M. Cool Lee. Płyta nie okazała się jednak sukcesem. Wkrótce potem zaczął współpracę z kielecką grupą hip-hopową Wzgórze Ya-Pa 3.

W 1995 roku ukazał się pierwszy singel Liroya zatytułowany "Scyzoryk". Jest to najbardziej znany utwór artysty. Kolejnym sukcesem okazał się utwór "Scoobiedoo Ya". Jednak dopiero płyta pt. "Alboom" zdobyła największe uznanie. Osiągnęła ona ogromny sukces w historii polskiego hip-hopu.

Liroy brał udział w licznych trasach koncertowych w Polsce i za granicą. Kilkukrotnie został nagrodzony Fryderykiem w kategorii "najlepszy album rap i hip-hop". Jego utwory wykorzystywano w filmach i serialach. Nagrywał też piosenki z udziałem polskich i światowych gwiazd.

W 2001 roku ukazała się płyta Liroya pt. "Bestseller". W nagraniach wzięli udział znani artyści: Ice-T, Kayah, Mieczysław Szcześniak i Mika Urbaniak. Płytę promował singel "Hello – czy ty czujesz to?", na którym możemy usłyszeć Lionela Richiego oraz sample z jego utworu "Hello".

Liroy karierę muzyczną zakończył na początku marca 2015 roku. Napisał na Facebooku, że nie jest w stanie pogodzić życia prywatnego z zawodowym.

Najpopularniejsze piosenki Liroya to:

 • "Scyzoryk”
  • "Scoobiedoo Ya".
   • "Skaczcie do góry"
    • "Moja autobiografia"
     • "Kiedy jesteś na dnie"
      • "Hello – Czy Ty czujesz to?"
       • "... i co dalej?!"

        Piotr "Liroy" Marzec - polityka, partia

        Liroy w polityce zasłynął swoimi hasłami nawołującym do legalizacji marihuany w Polsce. Współpracował w tej kwestii m.in. z Januszem Palikotem. W 2013 roku zorganizował kampanię "Posadź Krzak", mającą zachęcić Polaków do uprawy konopi na szeroką skalę.

        W wyborach parlamentarnych w 2015 roku kandydował z pierwszego miejsca listy komitetu Kukiz’15 w okręgu świętokrzyskim. Dostał się do Sejmu i został członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, a także przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. marihuany medycznej. Rok później zrezygnował jednak z członkostwa w stowarzyszeniu Kukiz’15. Powołał własne Stowarzyszenie "Skuteczni".

        W wyborach samorządowych w 2018 roku startował na stanowisko prezydenta Kielc z poparciem partii KORWiN (Wolność). Nie osiągnął jednak sukcesu. Jako członek Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy, brał udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. Nie dostał się i w tym samym roku opuścił Konfederację. Później jeszcze bezskutecznie kandydował do Sejmu. Obecnie na stałe nie należy do żadnej partii.

        Piotr "Liroy" Marzec - życie prywatne, żona, dzieci

        Piotr Marzec wychowywał się w rodzinie, w której ojciec terroryzował domowników i stosował wobec nich przemoc. Jak wyjaśnił w jednym z wywiadów, codziennie go katował. Liroy sypiał z nożem pod poduszką i nienawidził go do tego stopnia, że chciał go zabić. Kiedy ojciec popełnił samobójstwo, raper miał 24 lata. Jak przyznał, odczuł wtedy prawdziwą ulgę. W jednym z wywiadów Liroy powiedział też, że przez pewien czas w młodości zajmował się na swoim osiedlu drobnymi kradzieżami. Nie chciał prowadzić takiego życia, dlatego za wszelką cenę chciał się wyrwać z tego środowiska.

        Liroy sam jest ojcem czwórki dzieci. Jego najstarszy syn ma 35 lat. Artysta nie jest jego biologicznym ojcem. Jest on synem pierwszej ukochanej rapera i został przez niego adoptowany. Obecną żoną Liroya jest Joanna Krochmalska, z którą na trójkę dzieci. Kobieta swoją karierę zaczynała jako modelka i tancerka erotyczna, czym zwróciła uwagę rapera. W trakcie ich związku często grała w teledyskach męża. Co ciekawe organizowała mistrzostwa Polski w tańcu dance hall.

        Piotr "Liroy" Marzec i Joanna Krochmalska
        Piotr "Liroy" Marzec i Joanna Krochmalska
        Źródło: JAROSLAW ANTONIAK/MWMEDIA

        Piotr "Liroy" Marzec - Instagram

        Liroy ma konto na Instagramie i Facebooku. Na Instagramie można go znaleźć na koncie o nazwie @liroy_marzec. Z kolei na Facebooku znajduje się pod adresem facebook.com/LiroyPolska.

        Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tu:

        Autor: Kamila Jamrożek

        Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości