Królowa Elżbieta II nie żyje. Kiedy odbędzie się pogrzeb? Podano datę

Autor:
Aleksandra
Głowińska
Królowa Elżbieta uhonoruje umierającą dziennikarkę BBC

Królowa Elżbieta II nie żyje. Smutne wieści z Wielkiej Brytanii obiegły świat w czwartek 8 września. Najdłużej panująca monarchini miała 96 lat. Kiedy pogrzeb? Wszystko zostało ustalone wcześniej.

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku. Odejście najdłużej panującej monarchini rozpoczęło operację "London Bridge". W angielskich kościołach rozbrzmiały wytłumione dzwony kościelne, które będzie można usłyszeć również w dniu jej pogrzebu.

"Dodanie wyciszeń sprawia, że ​​dzwony brzmią bardziej żałobnie, a nie tak, jak buczenie. Chodzi o oddanie hołdu służbie monarchini i upamiętnienie jej życia" - tłumaczyła Vicki Chapman z Centralnej Rady Dzwonników Kościelnych w rozmowie z "Daily Mail".

Kiedy pogrzeb królowej Elżbiety II? Podano datę

Pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się 19 września 2022 roku.

"Państwowy pogrzeb Jej Wysokość królowej odbędzie się w Westminster Abbey w poniedziałek 19 września. Przez państwowym pogrzebem królowa będzie złożona przez cztery dni w Westminster Hall, aby naród mógł oddać jej wyrazy szacunku" - czytamy na oficjalnym profilu rodziny królewskiej na Twitterze.

O 11 rozbrzmi BigBen. W całym Zjednoczonym Królestwie dzień pogrzebu będzie dniem wolnym od pracy. Oznacza to również zamknięcie giełdy; wszystkie duże firmy zawieszą działalność na ten dzień.  

Pogrzeb królowej Elżbiety II - szczegóły

Królowa zmarła w Szkocji, w zamku Balmoral, co oznacza, że trumna spocznie najpierw w Pałacu Holyrood. Następnie zostanie przetransportowana do miejsca, w którym odbędzie się nabożeństwo żałobne, czyli do Katedry św. Idziego w Edynburgu.

Dopiero po nabożeństwie żałobnym trumna zostanie przetransportowana na stację Waverley, skąd pociągiem zostanie przewieziona do Londynu. Następnie zostanie umieszczona w Sali Tronowej w Pałacu Buckingham. Po czterech dniach zostanie przeniesiona do Westminster Hall i tam pozostanie przez kolejne cztery dni.

Królowa zostanie pochowana w kaplicy św. Jerzego w Windsorze. Pogrzeb państwowy odbędzie się w Opactwie Westminsterskim.

Autor:Aleksandra Głowińska

Źródło zdjęcia głównego: Chris Jackson Collection

Pozostałe wiadomości