Shazza była w latach 80. "królową disco-polo". Co u niej słychać?

Autor:
Kamila
Jamrożek
Źródło:
Wikipedia, Plejada
Shazza - Marlena Magdalena Pańkowska

Shazza, czyli Marlena Magdalena Pańkowska jest autorką wielu muzycznych hitów lat 80. Nazywano ją "królową disco-polo". Co wiemy o jej życiu?

Shazza karierę muzyczną zaczynała w latach 80. Piosenkarka dziś ma 55 lat. Co u niej słychać? Czy ma męża i dzieci?

Shazza - Marlena Magdalena Pańkowska - kim jest, skąd pochodzi, wykształcenie

Shazza, czyli Marlena Magdalena Pańkowska urodziła się 29 maja 1967 r. w Pruszkowie, ale dzieciństwo spędziła na warszawskim Ursusie. Nie ma rodzeństwa. Jej ojciec Janusz pracował w wytwórni pocztówek dźwiękowych. Gdy miała 6 lat, zapisał ją na naukę gry na fortepianie. Ukończyła szkołę muzyczną, ale także technikum elektroniczne w Warszawie. Po maturze zaczęła pracę w dziale zaopatrzenia w firmie handlu zagranicznego "Inter-vis". Jak to się stało, że zmieniła ścieżkę kariery?

 Natalia Kukulska o swojej pierwszej płycie live
Natalia Kukulska o swojej pierwszej płycie live Źródło: "Co Za Tydzień"

Shazza - Marlena Magdalena Pańkowska - kariera muzyczna

Pod koniec lat 80. Shazza poznała Tomasza Samborskiego. Byli parą przez 10 lat. Razem współtworzyli także zespół Toy Boys, w którym Shazza śpiewała w chórkach i grała na keyboardzie. Zachęcona sławą, jaką zdobyli podczas trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych, Shazza postanowiła rozpocząć karierę solową.

Wokalistka debiutowała piosenką "Szept”, napisaną dla niej przez Tomasza Samborskiego, którą umieściła na swojej pierwszej kasecie pt. "Sex Appeal" z 1993 r. Kaseta odniosła duży sukces wśród amerykańskiej Polonii, dlatego wkrótce została wydana także w Polsce. Piosenkarka szybko podpisała kontrakt z polską wytwórnią, z którą nagrała swoje największe hity.

Oprócz własnych kompozycji, dużą popularnością cieszyły się także jej covery, m.in. "Nie bądź taki szybki Bill" Kasi Sobczyk, "Gdy mi ciebie zabraknie" Ludmiły Jakubczak oraz "W siną dal" Igi Cembrzyńskiej i Bohdana Łazuki, "Nie żałujcie serca dziewczyny" Anny Jantar.

Na początku 2001 albumem "Jestem sobą" Shazza kategorycznie zerwała ze stylistyką disco polo i zwróciła się ku brzmieniom popowym. Po kilku nieudanych muzycznych publikacjach wyjechała do USA. W 2006 r. wróciła do muzyki. Ostatnią piosenkę "Szalony, wymyślony" nagrała w 2017 roku.

Shazza - Marlena Magdalena Pańkowska
Shazza - Marlena Magdalena Pańkowska podczas występu Źródło: MWMEDIA

Shazza - Marlena Magdalena Pańkowska - najpopularniejsze utwory

Shazza wylansowała liczne przeboje. Jej największymi hitami są utwory "Baiao Bongo", "Bierz co chcesz", "Egipskie noce" i "Tak bardzo zakochani". Piosenka "Baiao Bongo" to tytułowe nagranie, będące nową wersją piosenki Nataszy Zylskiej. Stało się ogromnym przebojem. Dzięki niej Shazza okrzyknięta została "królową disco polo".  Za sprzedaż swoich płyt Shazza otrzymała dwie platynowe i cztery złote płyty. Do 2007 sprzedała ponad 500 tys. egzemplarzy swoich albumów w Polsce.

Shazza - Marlena Magdalena Pańkowska- skąd wzięła pseudonim

Piosenkarka przybrała pseudonim, który miał symbolizować jej naturę i charakter. Shazza była bowiem niesforną, kochliwą kapłanką ze świątyni Abu Simbel w Egipcie.

Shazza - Marlena Magdalena Pańkowska - życie prywatne, mąż, dzieci

Czy Shazza ma męża i dzieci? Jak się okazuje Shazza nie ma męża ani dzieci. Nie wiadomo zbyt wiele o jej związkach, bo gwiazda nie dzieli się swoim życiem prywatnym z fanami.

Shazza - Marlena Magdalena Pańkowska
Shazza - Marlena Magdalena Pańkowska Źródło: MWMEDIA

Shazza - Marlena Magdalena Pańkowska - choroba

Shazza od kilku lat choruje na nowotwór. U piosenkarki zdiagnozowano chłoniaka. Mimo choroby wokalistka stara się normalnie żyć. Obecnie pracuje nad nową muzyką. Jest też pełna nadziei, że leczenie przyniesie skutki.

Shazza - Marlena Magdalena Pańkowska - ciekawostki

W marcu 2000 Shazza znalazła się na okładce magazynu "Playboy". Jej rozbierana sesja zdjęciowa przyniosła czasopismu ogromny zysk. Pismo sprzedało się w rekordowym nakładzie. 

Do twórczości Shazzy nawiązała grupa Big Cyc. W 1996 r. ukazał się poświęcony Shazzie prześmiewczy utwór "Shazza, moja miłość". Teledysk tej piosenki był parodią wideoklipu do utworu "Egipskie noce". W utworze zespół nawiązał też do widocznego w tamtym czasie podobieństwa stylizacji Shazzy i ówczesnej pierwszej damy – Jolanty Kwaśniewskiej.

Shazza - Marlena Magdalena Pańkowska - Instagram, Facebook

Shazza udziela się w mediach społecznościowych, ale nie znajdziecie jej na Instagramie. Piosenkarkę można obserwować tylko na Facebooku. 

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło: Wikipedia, Plejada

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

Pozostałe wiadomości