Amerykański piosenkarz walczy z ciężką chorobą. Sufjan Stevens uczy się chodzić na nowo

Sufjan Stevens
Amerykański piosenkarz walczy z ciężką chorobą. Sufjan Stevens uczy się chodzić na nowo
Źródło: Getty Images
Media obiegła niepokojąca informacja. Wokalista i multiinstrumentalista Sufjan Stevens, autor wielkiego hitu "Mystery of Love" poinformował fanów o problemach zdrowotnych, z którymi się mierzy. Artysta cierpi na zespół Guillaina-Barrégo. Sufjan Stevens uczy się na nowo chodzić. Rehabilitacja trwa już ponad dwa tygodnie.

Sufjan Stevens jest amerykańskim piosenkarzem, autorem tekstów, kompozytorem i pisarzem. Karierę muzyczną zaczynał jako członek folk rockowego zespołu Marzuki z Holland, Michigan. Grał i gra do dzisiaj na rozmaitych instrumentach w zespole Danielson Famile. Bowiem Sufjan Stevens jest multiinstrumentalistą. Potrafi zagrać m.in. na akordeonie, banjo, bębenku baskijskim, dzwonkach, flecie, floor tom, fortepianie, gitarze, gitarze akustycznej, gitarze basowej oraz gitarze elektrycznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Tajemnice Produkcji #14 Kulisy programu "MasterChef"

Sufjan Stevens trafił do szpitala

Sufjan Stevens jest aktywny na rynku muzycznym od 1999 roku. W tym czasie udało mu się zgromadzić sporą rzeszę fanów. 48-latek jest autorem utworu "Mystery of Love", który znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu "Tamte dni, tamte noce". Produkcja otrzymała Oscara, a sam wokalista otrzymał wówczas nominację w kategorii Najlepsza piosenka. Sufjan Stevens współpracował zresztą przy tworzeniu całej ścieżki dźwiękowej do filmu.

Niestety kariera wokalisty stanęła pod znakiem zapytania. Sufjan Stevens w wyczerpującym wpisie zamieszczonym w serwisie Tumblr, a później na Instagramie poinformował fanów, że z powodu problemów zdrowotnych nie będzie mógł uczestniczyć w promocji albumu muzycznego zatytułowanego "Javelin".

Cześć przyjaciele. Szybka aktualizacja mojego życia. Jestem bardzo podekscytowany możliwością podzielenia się z wami nową muzyką, ale chciałem tylko poinformować, że jednym z powodów, dla których nie mogłem uczestniczyć w promocji wydania 'Javelin', jest fakt, że trafiłem do szpitala
- napisał Sufjan Stevens, zamieszczając ponadto zdjęcie wykonane w szpitalnej sali. 

Na fotografii widać, że wokalista siedzi na wózku inwalidzkim. Co się stało?

Sufjan Stevens mierzy się z zespołem Guilliana-Barre'ego

W dalszej części wpisu artysta opowiedział o szczegółach pobytu w szpitalu.

"W zeszłym miesiącu pewnego ranka obudziłem się i nie mogłem chodzić. Moje dłonie, ramiona i nogi były zdrętwiałe, czułem mrowienie, nie miałem siły, czucia ani mobilności. Mój brat zawiózł mnie na ostry dyżur i po serii badań – rezonansu magnetycznego, EMG, tomografii, prześwietleń rentgenowskich, nakłuć lędźwiowych (!), echokardiogramów itp. – neurolodzy zdiagnozowali u mnie chorobę autoimmunologiczną zwaną zespołem Guilliana-Barrego" - czytamy.

Zespół Guillaina-Barrégo jest rzadkim, ale bardzo poważnym schorzeniem autoimmunologicznym, które wpływa na działanie układu nerwowego. Szacuje się, że na chorobę każdego roku zapada jedna na 100 tys. osób. Choć schorzenie brzmi poważnie, istnieje na nie lekarstwo, o czym poinformował sam Sufjan Stevens.

"Na szczęście jest na to lekarstwo — podają przez pięć dni wlewy immunohemoglobiny i modlą się, aby choroba nie rozprzestrzeniła się na płuca, serce i mózg. Bardzo przerażające, ale zadziałało" - napisał.

Wokalista przez dłuższy czas przykuty był do łóżka, a w trakcie lekarze walczyli o utrzymanie go przy życiu. Aktualnie Sufjan Stevens poddawany jest żmudnemu procesowi rehabilitacji. Jak sam przyznał, musi nauczyć się na nowo chodzić i normalnie funkcjonować.

Spędziłem około dwóch tygodni przykuty do łóżka, a moi lekarze robili wszystko, aby utrzymać mnie przy życiu i ustabilizować mój stan. Zawdzięczam im życie. 8 września zostałem przeniesiony na ostrą rehabilitację, gdzie obecnie przechodzę intensywną fizjoterapię/terapię zajęciową, budowanie siły itp., aby przywrócić organizm do formy i ponownie nauczyć się chodzić
- dodał.

Muzyk podkreślił, że idzie mu coraz lepiej i jest pełen nadziei. Zgodnie z informacjami osoby zmagające się z tym schorzeniem w ciągu roku ponownie staje na nogi.

"Zależy mi na wyzdrowieniu, jestem w dobrym nastroju i otacza mnie naprawdę świetny zespół. Chcę wyzdrowieć!" - napisał artysta.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Autor: Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości