8 ciekawostek na temat zespołu Metallica. Skąd się wzięła nazwa zespołu?

Kirk Hammett, Lars Ulrich, James Hetfield i Robert Trujillo
8 ciekawostek na temat zespołu Metallica
Źródło: Getty Images
#TEGONIEWIESZ. Historia zespołu Metallica jest pełna niesamowitych zdarzeń. Przeczytaj 8 ciekawostek, których możesz nie widzieć o jednej z najważniejszych i najbardziej wpływowych grup w historii muzyki metalowej. Skąd się wzięła nazwa albo logo zespołu? Sprawdź koniecznie!

Metallica to zespół o długiej i bogatej historii, o którym nadal jest głośno. Od 2016 roku ich obecność na scenie muzycznej była mniej intensywna, jednak rok temu wrócili z przytupem. Wtedy to w finałowym odcinku popularnego serialu "Stranger Things" zabrzmiała kultowa piosenka "Master of Puppets", co natychmiast przypomniało światu o muzycznej potędze zespołu. Metallica szybko wróciła z nową muzyką, ogłosiła nadchodzący album, trasę koncertową, a po jej premierze pojawiły się kolejne projekty, takie jak podcast, plany pracy nad filmem o oddanych fanach, a teraz ciekawa akcja promocyjna - własne lody w kształcie gitary.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Muzyka

Alvaro Soler kocha wracać do Polski
Źródło: "Co Za Tydzień"
Alvaro Soler kocha wracać do Polski
Alvaro Soler kocha wracać do Polski
Wywiad z Jaredem Leto
Wywiad z Jaredem Leto
Agnieszka Chylińska o nowej płycie, macierzyństwie i swojej przemianie
Kuba Badach o powrocie Poluzjantów
Kuba Badach o powrocie Poluzjantów
Joanna Liszowska wystąpi na festiwalu w Sopocie
Joanna Liszowska wystąpi na festiwalu w Sopocie
Urszula Dudziak o koncertach z okazji 80 urodzin
Urszula Dudziak o koncertach z okazji 80 urodzin
Światowej sławy polscy DJ-e. Kim jest duet Catz 'n Dogz?
Światowej sławy polscy DJ-e. Kim jest duet Catz 'n Dogz?
Sanah o śpiewaniu wierszy. "To było na wariata robione wszystko"
Sanah o śpiewaniu wierszy. "To było na wariata robione wszystko"
Dawid Podsiadło o koncercie w Chorzowie
Dawid Podsiadło o koncercie w Chorzowie
Mery Spolsky zagrała koncert w Gdańsku
Mery Spolsky zagrała koncert w Gdańsku
Anita Lipnicka świętuje 25-lecie na scenie
Anita Lipnicka świętuje 25-lecie na scenie
Ralph Kamiński zaprosił fanów na koncert w bajkowej scenerii
Ralph Kamiński zaprosił fanów na koncert w bajkowej scenerii
Wyjątkowy koncert Riedel 4 Riedel
Wyjątkowy koncert Riedel 4 Riedel
Tomasz Organek o nowej płycie: Jest troszkę inna
Tomasz Organek o nowej płycie: Jest troszkę inna
"Lady Pank" świętuje 40-lecie aktywności muzycznej
"Lady Pank" świętuje 40-lecie aktywności muzycznej
Koncert grupy LemON odbył się po 435 dniach. Igor Herbut o emocjach na scenie
Koncert grupy LemON odbył się po 435 dniach. Igor Herbut o emocjach na scenie
Robert Gawliński wystąpił na koncercie z synem. "Fajna zabawa"
Robert Gawliński wystąpił na koncercie z synem. "Fajna zabawa"
Życie Zdzisława Beksińskiego. Niezwykły koncert na jego cześć odbył się w Katowicach
Życie Zdzisława Beksińskiego. Niezwykły koncert na jego cześć odbył się w Katowicach
Cleo ruszyła w trasę koncertową. Najpierw stara kopalnia węgla, a teraz Sopot
Cleo ruszyła w trasę koncertową. Najpierw stara kopalnia węgla, a teraz Sopot
Koncert Wojtek Mazolewski Quintet
Koncert Wojtek Mazolewski Quintet
Fisz Emade Tworzywo ruszają z nową trasą koncertową
Fisz Emade Tworzywo ruszają z nową trasą koncertową
Andrzej Piaseczny o kameralnych koncertach: „Jestem strasznym gadułą”
Andrzej Piaseczny o kameralnych koncertach: „Jestem strasznym gadułą”

1. Początki zespołu Metallica

Aby zrozumieć, jak doszło do narodzin tej legendy, musimy cofnąć się do jej początków. Metallica, znana obecnie jako kwartet w składzie James Hetfield, Lars Ulrich, Kirk Hammett i Robert Trujillo, miała swoje skromne początki w roku 1981. Na samym początku istnienia przez skład zespołu przewinęło się aż ośmiu oficjalnych członków. Byli to: James Hetfield, Lars Ulrich, Dave Mustaine, Robert Trujillo, Kirk Hammett, Ron McGovney, Cliff Burton i Jason Newsted. Warto też wspomnieć, że Bob Rock, choć nie był członkiem zespołu, miał istotny udział w tworzeniu tekstów utworów Metallica.

James Hetfield, główny wokalista i gitarzysta Metallica, zaczynał swoją muzyczną podróż w gimnazjum, gdzie poznał Rona McGovneya, który później dołączył do niego w Metallice jako basista. James Hetfield w młodym wieku eksperymentował z różnymi stylami muzycznymi, inspirując się takimi zespołami jak Led Zeppelin, Deep Purple, Scorpions i Black Sabbath. Warto podkreślić, że w tamtych czasach Hetfield nie tylko grał na gitarze, ale również śpiewał utwory takie jak "Doctor Doctor" grupy UFO. Po kilku zmianach składu i próbach muzycznych założył zespół Phantom Lord, ale potrzebował basisty, więc sam nauczył Rona McGovneya gry na gitarze.

W 1981 roku po przeprowadzce do Los Angeles w wieku 16 lat Lars Ulrich odpowiedział na ogłoszenie Jamesa Hetfielda, co zaowocowało narodzinami Metallica. Istnieją różne wersje tej historii, ale wiadomo, że ich pierwsze spotkanie odbyło się podczas jam session i nie zachwyciło Jamesa Hetfielda. Lars Ulrich wziął jednak udział w nagrywaniu albumu "Metal Massacre" Briana Slagela, co przyciągnęło uwagę Jamesa Hetfielda, który zapragnął go mieć w zespole. Warto również dodać, że w pewnym momencie, około roku 1986, pojawiły się plany zwolnienia Larsa Ulricha. Na szczęście dla fanów i samej Metallica, ta decyzja nigdy nie została zrealizowana.

Kirk Hammett, obecny gitarzysta zespołu dołączył do Metalliki w 1983 roku, po tym jak wyrzucono Dave'a Mustaine'a ze względu na jego zachowanie po alkoholu, które uważano za destrukcyjne i niebezpieczne. W tym samym roku ukazał się debiutancki album zespołu pt.  "Kill ’Em All".

Kirk Hammett, James Hetfield, Lars Ulrich, Cliff Burton
Zespół Metallica
Kirk Hammett, James Hetfield, Lars Ulrich, Cliff Burton
Źródło: Getty Images

2. Jak powstało słynne logo Metalliki?

Logo zespołu Metallica jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i kultowych symboli w historii muzyki rockowej. Ten charakterystyczny napis jest symbolem agresywnego brzmienia zespołu oraz jego niezwykłego wpływu na scenę muzyczną. Ale jak powstał?

Historia logo Metallica jest związana z jednym z pierwszych basistów zespołu Ronem McGovneyem. Choć był członkiem zespołu Metallica mniej niż rok, to pozostawił po sobie trwały ślad. Według Rona McGovneya nie został on formalnie wyrzucony. Jego decyzja o opuszczeniu zespołu wynikała głównie z frustracji wypływającej z zachowań innych członków. Twierdził, że koledzy z zespołu często byli zbyt pijani podczas prób, nie traktowali poważnie nagrywania i grania na instrumentach. To wtedy, jak opowiada, doszło do sytuacji, w której Dave Mustaine zepsuł swoją gitarę basową, a reszta członków zespołu dyskutowała o możliwości zatrudnienia nowego basisty, Cliffa Burtona, który wcześniej grał w zespole Trauma.

Ale jak wiążą się te wydarzenia z logiem Metallica? Okazuje się, że to właśnie Ron McGovney jest autorem pierwszego projektu tego logo. Nie było ono identyczne z tym, które znamy dzisiaj, gdyż z biegiem czasu, uległo przekształceniom i udoskonaleniom.

Fani zespołu Metallica
Fani zespołu Metallica
Fani zespołu Metallica
Źródło: Getty Images

3. Tragiczny wypadek na trasie i śmierć Cliffa Burtona

27 września 1986 roku stał się dniem, który na zawsze wpłynął na historię zespołu Metallica. Wtedy to, niedaleko szwedzkiego miasta Ljungby, miał miejsce wstrząsający wypadek, w wyniku którego zginął basista Cliff Burton. Metallica była w trasie koncertowej, a atmosfera w zespole była bardzo dobra. Jednak tamtej nocy, na dwupasmowej drodze, doszło do tragedii, której przyczyny nigdy do końca nie udało się wyjaśnić.

John Marshall, jeden z członków załogi zespołu, opisał okoliczności wypadku: "Byliśmy na dwupasmowej drodze. Autobus zjechał na prawo i myślę, że kierowca chciał to skorygować. W każdym razie odbił w lewo. Autobus wpadł w poślizg. Zarzuciło tyłem, który podskakując, obrócił się i przesunął do przodu. Wtedy wszyscy zaczęliśmy się budzić. Gdy autobus zaczął się trząść, wpadłem plecami na jedną z takich krawędzi. Na koniec pojazd zsunął się na pobocze, a gdy koła złapały nowe podłoże, wywrócił się na bok. Cliff spał w prawym końcu autobusu. Myślę, że został wypchnięty przez okno, gdy pojazd zaczął się kołysać i skakać. Potem gdy autokar przechylał się na bok, Burton znalazł się między drogą a spadającym na nią autobusem". Niestety, Cliff Burton nie był zapięty pasami, co przyczyniło się do jego tragicznej śmierci.

Po kilku dniach od wypadku podano formalną przyczynę zgonu Cliffa Burtona - zginął w wyniku zmiażdżenia klatki piersiowej. Ta tragedia wstrząsnęła fanami Metallica i światem muzyki rockowej. Pogrzeb Cliffa Burtona odbył się 7 października 1986 roku w jego rodzinnym mieście Castro Valley w Kalifornii. Jego prochy rozrzucono po Maxwell Ranch, a przyjaciele i współczłonkowie zespołu oddali mu hołd, mówiąc to, co mieli do powiedzenia, i grając jego kompozycję "Orion" na zakończenie ceremonii.

Cliff Burton z zespołem Metallica
Cliff Burton z zespołem Metallica
Cliff Burton z zespołem Metallica
Źródło: Getty Images

4. Skąd się wzięła nazwa Metallica?

Jednym z najważniejszych aspektów historii Metalliki jest sama nazwa zespołu. To nazwa, która stała się symbolem ciężkiego brzmienia i potęgi w muzyce rockowej, ale jak właściwie zespół wpadł na ten pomysł? Nie wyszedł on od żadnego z członków zespołu, ale od zewnętrznego obserwatora.

Ron Quintana, znajomy Larsa Urlicha, w tamtym czasie rozważał nadanie takiej nazwy swojemu nowo powstającemu magazynowi muzycznemu. Jego pomysł na nazwę był intrygujący i od razu przyciągnął uwagę członka słynnego zespołu. Lars Ulrich zaproponował inny tytuł dla magazynu - "Metal Mania". Panowie zgodzili się na taką wymianę.

Fanka zespołu Metallica
Fanka zespołu Metallica
Fanka zespołu Metallica
Źródło: Getty Images

5. Najpopularniejsza piosenka Metalliki

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych utworów Metalliki jest "Master of Puppets". Jest to najczęściej grana piosenka Metalliki. Jej premiera miała miejsce 31 grudnia 1985 roku w Bill Graham Civic Auditorium w San Francisco, gdzie zespół zaprezentował ją dla 7-tysięcznej publiczności. Według stanu na MDY piosenkę wykonano aż 1718 razy. To imponująca liczba, która świadczy o nieustającym uznaniu i popularności tego utworu.

Co ciekawe nie jest to pierwsza piosenka zespołu. "Hit the Lights" to pierwszy utwór, który James Hetfield i Lars Ulrich napisali razem dla Metalliki. Najkrótszą piosenką, jaką nagrała Metallica, był "Motorbreath", trwała 3:08 minuty. Natomiast najdłuższa piosenka, jaką nagrali, to "Suicide & Redemption", trwała 9:57 minut.

6. Metallica zagrała koncert na żywo na Antarktydzie

Jednym z tych wyjątkowych momentów w historii Metalliki był ich niezwykły koncert na Antarktydzie w 2013 roku, który zapisał się w historii jako pierwszy występ zespołu na tym odległym kontynencie. Wszystko zaczęło się od ambitnego pomysłu - zespół Metallica postanowił zdobyć rekord Guinnessa, grając na wszystkich siedmiu kontynentach w ciągu jednego roku. To wyzwanie wydawało się być nie do pokonania, ale dla Metalliki nie było rzeczy niemożliwych. W 2013 roku plan doszedł do skutku, a zespół wyruszył na Antarktydę, aby zrealizować swoje marzenie.

Koncert na Antarktydzie, nazwany "Freeze 'Em All", był wyjątkowym wydarzeniem pod wieloma względami. Po pierwsze, by zagrać na tym kontynencie, zespół musiał stworzyć specjalną przezroczystą kopułę, która chroniła zarówno muzyków, jak i fanów przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi. Zespołowi towarzyszyli naukowcy, którzy monitorowali stan zdrowia wszystkich obecnych, dbając o bezpieczeństwo w trudnych warunkach Antarktyki.

Ponadto Metallica zorganizowała niezwykły konkurs, w którym fani mieli szansę wygrać bilety na koncert na Antarktydzie. Ale to nie wszystko, zwycięzcy otrzymali także wyjątkowy tygodniowy rejs po Antarktydzie.

Sam koncert na Antarktydzie był prawdziwym spektaklem. Metallica zagrała przed widownią składającą się głównie z naukowców i pracowników stacji badawczej Carlini Base. To był moment, który udowodnił, że muzyka może dotrzeć nawet do najbardziej odległych i trudno dostępnych miejsc na ziemi.

7. Nietypowe pasje Jamesa Hetfielda

James Hetfield, frontman legendarnego zespołu Metallica oprócz bycia jednym z najważniejszych muzyków rockowych wszech czasów ma dwie wyjątkowe miłości w życiu - pszczelarstwo i zabytkowe samochody. W podcaście Joe Rogana, James Hetfield zdradził, że kocha organiczny miód i jest dumny właścicielem własnych uli. Określił siebie jako pszczelarza, co może być dla niektórych zaskoczeniem.

Drugą wyjątkową pasją Jamesa Hetfielda są zabytkowe samochody. Jego kolekcja jest imponująca i obejmuje wiele unikalnych i klasycznych pojazdów. Wśród nich znajdują się perełki jak "Oldsmobile Super 88" z 1952 roku, kilka uroczych modeli Forda z 1937 roku, klasyczny Lincoln Continental z 1961 roku, elegancki Auburn Speedster z 1936 roku, kultowy Ford F-100 z 1956 roku, urokliwy Buick Skylark z 1953 roku, historyczny Model T, ekskluzywny Packard z 1934 roku, a także wyjątkowy Jaguar z 1948 roku, który zdobył nagrodę Goodguys Custom Car of the Year i który Hetfield nazywa "Czarną Perłą".

James Hetfield
James Hetfield w młodości
James Hetfield
Źródło: Getty Images

8. Charytatywność Metalliki

Metallica to zespół, który jest również znany ze swojej hojności i zaangażowania w działalność charytatywną. Przez lata, od momentu powstania, nie tylko dostarczała potężnej muzyki, ale także dawała swoje wsparcie tym, którzy go potrzebują.

Od 2017 roku organizacja "All Within My Hands" prowadzi liczne akcje charytatywne na całym świecie. Jej celem jest pomoc potrzebującym w różnych obszarach, od edukacji po wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych. Ostatnio, organizacja przekazała szkołom lokalnym pokaźną kwotę 1,6 miliona dolarów. To znak, że Metallica nie zapomina o roli edukacji i inwestycji w przyszłość młodych ludzi.

Ale to nie koniec dobroczynnej działalności Metalliki. Zespół regularnie przekazuje datki na rzecz innych organizacji charytatywnych, wspierając różnorodne projekty. Bankom żywności i Fundacji Hamiltona dostarczają nie tylko finansowe wsparcie, ale także nadzieję i pomoc tym, którzy potrzebują dachu nad głową. Fundacja Hamiltona szczególnie angażuje się w zapewnienie schronienia samotnym matkom i ich dzieciom, co jest wyrazem wrażliwości Metalliki na problemy społeczne.

Metallica nie zapomina również o naturze i dzikiej przyrodzie. W ramach swoich działań charytatywnych przekazali 550 000 dolarów organizacji California Wildlife Relief Efforts, która działa na rzecz ochrony przyrody i zwierząt.

Rok 2020 przyniósł wiele wyzwań, w tym katastrofalne pożary w Australii. Metallica nie pozostała obojętna i przekazała 750 000 dolarów na rzecz NSW Rural Fire Service, organizacji ochotniczej straży pożarnej, która broniła Australię przed żywiołem. To dowód, że zespół jest gotów pomagać w najcięższych chwilach.

Jednak to nie koniec działalności charytatywnej Metalliki. Zespół ma wyjątkową słabość do edukacji młodzieży. Fundacja "All Within My Hands" ogłosiła przyznanie dotacji w wysokości 1 miliona dolarów, które zostaną rozdzielone pomiędzy dziesięć amerykańskich szkół zajmujących się programami kształcenia zawodowego i technicznego. To wsparcie, które ma zapewnić uczniom możliwość odniesienia sukcesu w dziedzinach, które kochają.

Zespół Metallica
Zespół Metallica podczas występu
Zespół Metallica
Źródło: Getty Images

#TegoNieWiesz to cykl artykułów w serwisie cozatydzien.tvn.pl, który przedstawia intrygujące fakty i mało znane ciekawostki ze świata kultury i show-biznesu. Czy wiesz, jak wiele niesamowitych historii i fascynujących anegdot wiąże się z twoimi ulubionymi artystami, filmami, serialami czy muzyką? Nie wiesz? Spokojnie, pomożemy ci je odkryć!

Czytaj też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości