8 ciekawostek na temat zespołu Metallica. Skąd się wzięła nazwa zespołu?

Kirk Hammett, Lars Ulrich, James Hetfield i Robert Trujillo
8 ciekawostek na temat zespołu Metallica
Źródło: Getty Images
#TEGONIEWIESZ. Historia zespołu Metallica jest pełna niesamowitych zdarzeń. Przeczytaj 8 ciekawostek, których możesz nie widzieć o jednej z najważniejszych i najbardziej wpływowych grup w historii muzyki metalowej. Skąd się wzięła nazwa albo logo zespołu? Sprawdź koniecznie!

Metallica to zespół o długiej i bogatej historii, o którym nadal jest głośno. Od 2016 roku ich obecność na scenie muzycznej była mniej intensywna, jednak rok temu wrócili z przytupem. Wtedy to w finałowym odcinku popularnego serialu "Stranger Things" zabrzmiała kultowa piosenka "Master of Puppets", co natychmiast przypomniało światu o muzycznej potędze zespołu. Metallica szybko wróciła z nową muzyką, ogłosiła nadchodzący album, trasę koncertową, a po jej premierze pojawiły się kolejne projekty, takie jak podcast, plany pracy nad filmem o oddanych fanach, a teraz ciekawa akcja promocyjna - własne lody w kształcie gitary.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Muzyka

Źródło: "Co Za Tydzień"
czt_14
czt_14
Wywiad z Jaredem Leto
Wywiad z Jaredem Leto
Agnieszka Chylińska o nowej płycie, macierzyństwie i swojej przemianie
Kuba Badach o powrocie Poluzjantów
Kuba Badach o powrocie Poluzjantów
Joanna Liszowska wystąpi na festiwalu w Sopocie
Joanna Liszowska wystąpi na festiwalu w Sopocie
Urszula Dudziak o koncertach z okazji 80 urodzin
Urszula Dudziak o koncertach z okazji 80 urodzin
Światowej sławy polscy DJ-e. Kim jest duet Catz 'n Dogz?
Światowej sławy polscy DJ-e. Kim jest duet Catz 'n Dogz?
Sanah o śpiewaniu wierszy. "To było na wariata robione wszystko"
Sanah o śpiewaniu wierszy. "To było na wariata robione wszystko"
Dawid Podsiadło o koncercie w Chorzowie
Dawid Podsiadło o koncercie w Chorzowie
Mery Spolsky zagrała koncert w Gdańsku
Mery Spolsky zagrała koncert w Gdańsku
Anita Lipnicka świętuje 25-lecie na scenie
Anita Lipnicka świętuje 25-lecie na scenie
Ralph Kamiński zaprosił fanów na koncert w bajkowej scenerii
Ralph Kamiński zaprosił fanów na koncert w bajkowej scenerii
Wyjątkowy koncert Riedel 4 Riedel
Wyjątkowy koncert Riedel 4 Riedel
Tomasz Organek o nowej płycie: Jest troszkę inna
Tomasz Organek o nowej płycie: Jest troszkę inna
"Lady Pank" świętuje 40-lecie aktywności muzycznej
"Lady Pank" świętuje 40-lecie aktywności muzycznej
Koncert grupy LemON odbył się po 435 dniach. Igor Herbut o emocjach na scenie
Koncert grupy LemON odbył się po 435 dniach. Igor Herbut o emocjach na scenie
Robert Gawliński wystąpił na koncercie z synem. "Fajna zabawa"
Robert Gawliński wystąpił na koncercie z synem. "Fajna zabawa"
Życie Zdzisława Beksińskiego. Niezwykły koncert na jego cześć odbył się w Katowicach
Życie Zdzisława Beksińskiego. Niezwykły koncert na jego cześć odbył się w Katowicach
Cleo ruszyła w trasę koncertową. Najpierw stara kopalnia węgla, a teraz Sopot
Cleo ruszyła w trasę koncertową. Najpierw stara kopalnia węgla, a teraz Sopot
Koncert Wojtek Mazolewski Quintet
Koncert Wojtek Mazolewski Quintet
Fisz Emade Tworzywo ruszają z nową trasą koncertową
Fisz Emade Tworzywo ruszają z nową trasą koncertową
Andrzej Piaseczny o kameralnych koncertach: „Jestem strasznym gadułą”
Andrzej Piaseczny o kameralnych koncertach: „Jestem strasznym gadułą”

1. Początki zespołu Metallica

Aby zrozumieć, jak doszło do narodzin tej legendy, musimy cofnąć się do jej początków. Metallica, znana obecnie jako kwartet w składzie James Hetfield, Lars Ulrich, Kirk Hammett i Robert Trujillo, miała swoje skromne początki w roku 1981. Na samym początku istnienia przez skład zespołu przewinęło się aż ośmiu oficjalnych członków. Byli to: James Hetfield, Lars Ulrich, Dave Mustaine, Robert Trujillo, Kirk Hammett, Ron McGovney, Cliff Burton i Jason Newsted. Warto też wspomnieć, że Bob Rock, choć nie był członkiem zespołu, miał istotny udział w tworzeniu tekstów utworów Metallica.

James Hetfield, główny wokalista i gitarzysta Metallica, zaczynał swoją muzyczną podróż w gimnazjum, gdzie poznał Rona McGovneya, który później dołączył do niego w Metallice jako basista. James Hetfield w młodym wieku eksperymentował z różnymi stylami muzycznymi, inspirując się takimi zespołami jak Led Zeppelin, Deep Purple, Scorpions i Black Sabbath. Warto podkreślić, że w tamtych czasach Hetfield nie tylko grał na gitarze, ale również śpiewał utwory takie jak "Doctor Doctor" grupy UFO. Po kilku zmianach składu i próbach muzycznych założył zespół Phantom Lord, ale potrzebował basisty, więc sam nauczył Rona McGovneya gry na gitarze.

W 1981 roku po przeprowadzce do Los Angeles w wieku 16 lat Lars Ulrich odpowiedział na ogłoszenie Jamesa Hetfielda, co zaowocowało narodzinami Metallica. Istnieją różne wersje tej historii, ale wiadomo, że ich pierwsze spotkanie odbyło się podczas jam session i nie zachwyciło Jamesa Hetfielda. Lars Ulrich wziął jednak udział w nagrywaniu albumu "Metal Massacre" Briana Slagela, co przyciągnęło uwagę Jamesa Hetfielda, który zapragnął go mieć w zespole. Warto również dodać, że w pewnym momencie, około roku 1986, pojawiły się plany zwolnienia Larsa Ulricha. Na szczęście dla fanów i samej Metallica, ta decyzja nigdy nie została zrealizowana.

Kirk Hammett, obecny gitarzysta zespołu dołączył do Metalliki w 1983 roku, po tym jak wyrzucono Dave'a Mustaine'a ze względu na jego zachowanie po alkoholu, które uważano za destrukcyjne i niebezpieczne. W tym samym roku ukazał się debiutancki album zespołu pt.  "Kill ’Em All".

Kirk Hammett, James Hetfield, Lars Ulrich, Cliff Burton
Zespół Metallica
Kirk Hammett, James Hetfield, Lars Ulrich, Cliff Burton
Źródło: Getty Images

2. Jak powstało słynne logo Metalliki?

Logo zespołu Metallica jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i kultowych symboli w historii muzyki rockowej. Ten charakterystyczny napis jest symbolem agresywnego brzmienia zespołu oraz jego niezwykłego wpływu na scenę muzyczną. Ale jak powstał?

Historia logo Metallica jest związana z jednym z pierwszych basistów zespołu Ronem McGovneyem. Choć był członkiem zespołu Metallica mniej niż rok, to pozostawił po sobie trwały ślad. Według Rona McGovneya nie został on formalnie wyrzucony. Jego decyzja o opuszczeniu zespołu wynikała głównie z frustracji wypływającej z zachowań innych członków. Twierdził, że koledzy z zespołu często byli zbyt pijani podczas prób, nie traktowali poważnie nagrywania i grania na instrumentach. To wtedy, jak opowiada, doszło do sytuacji, w której Dave Mustaine zepsuł swoją gitarę basową, a reszta członków zespołu dyskutowała o możliwości zatrudnienia nowego basisty, Cliffa Burtona, który wcześniej grał w zespole Trauma.

Ale jak wiążą się te wydarzenia z logiem Metallica? Okazuje się, że to właśnie Ron McGovney jest autorem pierwszego projektu tego logo. Nie było ono identyczne z tym, które znamy dzisiaj, gdyż z biegiem czasu, uległo przekształceniom i udoskonaleniom.

Fani zespołu Metallica
Fani zespołu Metallica
Fani zespołu Metallica
Źródło: Getty Images

3. Tragiczny wypadek na trasie i śmierć Cliffa Burtona

27 września 1986 roku stał się dniem, który na zawsze wpłynął na historię zespołu Metallica. Wtedy to, niedaleko szwedzkiego miasta Ljungby, miał miejsce wstrząsający wypadek, w wyniku którego zginął basista Cliff Burton. Metallica była w trasie koncertowej, a atmosfera w zespole była bardzo dobra. Jednak tamtej nocy, na dwupasmowej drodze, doszło do tragedii, której przyczyny nigdy do końca nie udało się wyjaśnić.

John Marshall, jeden z członków załogi zespołu, opisał okoliczności wypadku: "Byliśmy na dwupasmowej drodze. Autobus zjechał na prawo i myślę, że kierowca chciał to skorygować. W każdym razie odbił w lewo. Autobus wpadł w poślizg. Zarzuciło tyłem, który podskakując, obrócił się i przesunął do przodu. Wtedy wszyscy zaczęliśmy się budzić. Gdy autobus zaczął się trząść, wpadłem plecami na jedną z takich krawędzi. Na koniec pojazd zsunął się na pobocze, a gdy koła złapały nowe podłoże, wywrócił się na bok. Cliff spał w prawym końcu autobusu. Myślę, że został wypchnięty przez okno, gdy pojazd zaczął się kołysać i skakać. Potem gdy autokar przechylał się na bok, Burton znalazł się między drogą a spadającym na nią autobusem". Niestety, Cliff Burton nie był zapięty pasami, co przyczyniło się do jego tragicznej śmierci.

Po kilku dniach od wypadku podano formalną przyczynę zgonu Cliffa Burtona - zginął w wyniku zmiażdżenia klatki piersiowej. Ta tragedia wstrząsnęła fanami Metallica i światem muzyki rockowej. Pogrzeb Cliffa Burtona odbył się 7 października 1986 roku w jego rodzinnym mieście Castro Valley w Kalifornii. Jego prochy rozrzucono po Maxwell Ranch, a przyjaciele i współczłonkowie zespołu oddali mu hołd, mówiąc to, co mieli do powiedzenia, i grając jego kompozycję "Orion" na zakończenie ceremonii.

Cliff Burton z zespołem Metallica
Cliff Burton z zespołem Metallica
Cliff Burton z zespołem Metallica
Źródło: Getty Images

4. Skąd się wzięła nazwa Metallica?

Jednym z najważniejszych aspektów historii Metalliki jest sama nazwa zespołu. To nazwa, która stała się symbolem ciężkiego brzmienia i potęgi w muzyce rockowej, ale jak właściwie zespół wpadł na ten pomysł? Nie wyszedł on od żadnego z członków zespołu, ale od zewnętrznego obserwatora.

Ron Quintana, znajomy Larsa Urlicha, w tamtym czasie rozważał nadanie takiej nazwy swojemu nowo powstającemu magazynowi muzycznemu. Jego pomysł na nazwę był intrygujący i od razu przyciągnął uwagę członka słynnego zespołu. Lars Ulrich zaproponował inny tytuł dla magazynu - "Metal Mania". Panowie zgodzili się na taką wymianę.

Fanka zespołu Metallica
Fanka zespołu Metallica
Fanka zespołu Metallica
Źródło: Getty Images

5. Najpopularniejsza piosenka Metalliki

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych utworów Metalliki jest "Master of Puppets". Jest to najczęściej grana piosenka Metalliki. Jej premiera miała miejsce 31 grudnia 1985 roku w Bill Graham Civic Auditorium w San Francisco, gdzie zespół zaprezentował ją dla 7-tysięcznej publiczności. Według stanu na MDY piosenkę wykonano aż 1718 razy. To imponująca liczba, która świadczy o nieustającym uznaniu i popularności tego utworu.

Co ciekawe nie jest to pierwsza piosenka zespołu. "Hit the Lights" to pierwszy utwór, który James Hetfield i Lars Ulrich napisali razem dla Metalliki. Najkrótszą piosenką, jaką nagrała Metallica, był "Motorbreath", trwała 3:08 minuty. Natomiast najdłuższa piosenka, jaką nagrali, to "Suicide & Redemption", trwała 9:57 minut.

6. Metallica zagrała koncert na żywo na Antarktydzie

Jednym z tych wyjątkowych momentów w historii Metalliki był ich niezwykły koncert na Antarktydzie w 2013 roku, który zapisał się w historii jako pierwszy występ zespołu na tym odległym kontynencie. Wszystko zaczęło się od ambitnego pomysłu - zespół Metallica postanowił zdobyć rekord Guinnessa, grając na wszystkich siedmiu kontynentach w ciągu jednego roku. To wyzwanie wydawało się być nie do pokonania, ale dla Metalliki nie było rzeczy niemożliwych. W 2013 roku plan doszedł do skutku, a zespół wyruszył na Antarktydę, aby zrealizować swoje marzenie.

Koncert na Antarktydzie, nazwany "Freeze 'Em All", był wyjątkowym wydarzeniem pod wieloma względami. Po pierwsze, by zagrać na tym kontynencie, zespół musiał stworzyć specjalną przezroczystą kopułę, która chroniła zarówno muzyków, jak i fanów przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi. Zespołowi towarzyszyli naukowcy, którzy monitorowali stan zdrowia wszystkich obecnych, dbając o bezpieczeństwo w trudnych warunkach Antarktyki.

Ponadto Metallica zorganizowała niezwykły konkurs, w którym fani mieli szansę wygrać bilety na koncert na Antarktydzie. Ale to nie wszystko, zwycięzcy otrzymali także wyjątkowy tygodniowy rejs po Antarktydzie.

Sam koncert na Antarktydzie był prawdziwym spektaklem. Metallica zagrała przed widownią składającą się głównie z naukowców i pracowników stacji badawczej Carlini Base. To był moment, który udowodnił, że muzyka może dotrzeć nawet do najbardziej odległych i trudno dostępnych miejsc na ziemi.

7. Nietypowe pasje Jamesa Hetfielda

James Hetfield, frontman legendarnego zespołu Metallica oprócz bycia jednym z najważniejszych muzyków rockowych wszech czasów ma dwie wyjątkowe miłości w życiu - pszczelarstwo i zabytkowe samochody. W podcaście Joe Rogana, James Hetfield zdradził, że kocha organiczny miód i jest dumny właścicielem własnych uli. Określił siebie jako pszczelarza, co może być dla niektórych zaskoczeniem.

Drugą wyjątkową pasją Jamesa Hetfielda są zabytkowe samochody. Jego kolekcja jest imponująca i obejmuje wiele unikalnych i klasycznych pojazdów. Wśród nich znajdują się perełki jak "Oldsmobile Super 88" z 1952 roku, kilka uroczych modeli Forda z 1937 roku, klasyczny Lincoln Continental z 1961 roku, elegancki Auburn Speedster z 1936 roku, kultowy Ford F-100 z 1956 roku, urokliwy Buick Skylark z 1953 roku, historyczny Model T, ekskluzywny Packard z 1934 roku, a także wyjątkowy Jaguar z 1948 roku, który zdobył nagrodę Goodguys Custom Car of the Year i który Hetfield nazywa "Czarną Perłą".

James Hetfield
James Hetfield w młodości
James Hetfield
Źródło: Getty Images

8. Charytatywność Metalliki

Metallica to zespół, który jest również znany ze swojej hojności i zaangażowania w działalność charytatywną. Przez lata, od momentu powstania, nie tylko dostarczała potężnej muzyki, ale także dawała swoje wsparcie tym, którzy go potrzebują.

Od 2017 roku organizacja "All Within My Hands" prowadzi liczne akcje charytatywne na całym świecie. Jej celem jest pomoc potrzebującym w różnych obszarach, od edukacji po wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych. Ostatnio, organizacja przekazała szkołom lokalnym pokaźną kwotę 1,6 miliona dolarów. To znak, że Metallica nie zapomina o roli edukacji i inwestycji w przyszłość młodych ludzi.

Ale to nie koniec dobroczynnej działalności Metalliki. Zespół regularnie przekazuje datki na rzecz innych organizacji charytatywnych, wspierając różnorodne projekty. Bankom żywności i Fundacji Hamiltona dostarczają nie tylko finansowe wsparcie, ale także nadzieję i pomoc tym, którzy potrzebują dachu nad głową. Fundacja Hamiltona szczególnie angażuje się w zapewnienie schronienia samotnym matkom i ich dzieciom, co jest wyrazem wrażliwości Metalliki na problemy społeczne.

Metallica nie zapomina również o naturze i dzikiej przyrodzie. W ramach swoich działań charytatywnych przekazali 550 000 dolarów organizacji California Wildlife Relief Efforts, która działa na rzecz ochrony przyrody i zwierząt.

Rok 2020 przyniósł wiele wyzwań, w tym katastrofalne pożary w Australii. Metallica nie pozostała obojętna i przekazała 750 000 dolarów na rzecz NSW Rural Fire Service, organizacji ochotniczej straży pożarnej, która broniła Australię przed żywiołem. To dowód, że zespół jest gotów pomagać w najcięższych chwilach.

Jednak to nie koniec działalności charytatywnej Metalliki. Zespół ma wyjątkową słabość do edukacji młodzieży. Fundacja "All Within My Hands" ogłosiła przyznanie dotacji w wysokości 1 miliona dolarów, które zostaną rozdzielone pomiędzy dziesięć amerykańskich szkół zajmujących się programami kształcenia zawodowego i technicznego. To wsparcie, które ma zapewnić uczniom możliwość odniesienia sukcesu w dziedzinach, które kochają.

Zespół Metallica
Zespół Metallica podczas występu
Zespół Metallica
Źródło: Getty Images

#TegoNieWiesz to cykl artykułów w serwisie cozatydzien.tvn.pl, który przedstawia intrygujące fakty i mało znane ciekawostki ze świata kultury i show-biznesu. Czy wiesz, jak wiele niesamowitych historii i fascynujących anegdot wiąże się z twoimi ulubionymi artystami, filmami, serialami czy muzyką? Nie wiesz? Spokojnie, pomożemy ci je odkryć!

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Joanna Krupa o podziale obowiązków i życiu na dwóch kontynentach. "Staramy się zachować balans"

Joanna Krupa o podziale obowiązków i życiu na dwóch kontynentach. "Staramy się zachować balans"

Syn Doroty Wellman nie chciał zgodzić się na współpracę z mamą. "To była jego obsesja" [TYLKO U NAS]

Syn Doroty Wellman nie chciał zgodzić się na współpracę z mamą. "To była jego obsesja" [TYLKO U NAS]

Julia Wieniawa powiedziała, co ją najbardziej stresuje. "Ciężko mi to odpuścić" [TYLKO U NAS]

Julia Wieniawa powiedziała, co ją najbardziej stresuje. "Ciężko mi to odpuścić" [TYLKO U NAS]

Nie żyje Tomasz Komenda. W więzieniu spędził niesłusznie 18 lat

Nie żyje Tomasz Komenda. W więzieniu spędził niesłusznie 18 lat

Jan Pirowski o karierze i naturze buntownika. "Skręcałem w te niewybrane przez nikogo ścieżki" [TYLKO U NAS]

Jan Pirowski o karierze i naturze buntownika. "Skręcałem w te niewybrane przez nikogo ścieżki" [TYLKO U NAS]

Piotr Kupicha chciałby wrócić do popularności sprzed lat? "To jest bardzo niebezpieczne" [TYLKO U NAS]

Piotr Kupicha chciałby wrócić do popularności sprzed lat? "To jest bardzo niebezpieczne" [TYLKO U NAS]

Aleksandra Popławska chciałaby wystąpić z córką na ekranie? Zaskakujące słowa [TYLKO U NAS]

Aleksandra Popławska chciałaby wystąpić z córką na ekranie? Zaskakujące słowa [TYLKO U NAS]

Anna Senkara i Sandra Hajduk o łączącej je relacji. "Obie mamy charaktery" [TYLKO U NAS]

Anna Senkara i Sandra Hajduk o łączącej je relacji. "Obie mamy charaktery" [TYLKO U NAS]

Sylwia Bomba przeżyła w młodości dramat. "Płakałam godzinami"

Sylwia Bomba przeżyła w młodości dramat. "Płakałam godzinami"

Agnieszka Woźniak-Starak zaskakująco o karierze. "Zostałam wrzucona na głęboką wodę" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak zaskakująco o karierze. "Zostałam wrzucona na głęboką wodę" [TYLKO U NAS]

Monika Miller z partnerem o chorobie, relacji z Leszkiem Millerem i dzieciach. "Bardzo bym chciała bliźnięta" [TYLKO U NAS]

Monika Miller z partnerem o chorobie, relacji z Leszkiem Millerem i dzieciach. "Bardzo bym chciała bliźnięta" [TYLKO U NAS]

Krzysztof i Karolina Skibowie tylko nam zdradzają, o co się kłócą. "Ostatnio chciałem być macho" [TYLKO U NAS]

Krzysztof i Karolina Skibowie tylko nam zdradzają, o co się kłócą. "Ostatnio chciałem być macho" [TYLKO U NAS]

Leon Myszkowski ma wyjątkowe plany na walentynki. Czym zaskoczy ukochaną? [TYLKO U NAS]

Leon Myszkowski ma wyjątkowe plany na walentynki. Czym zaskoczy ukochaną? [TYLKO U NAS]

"Hotel Paradise 8" - znamy nowych uczestników. Kim są Martyna i Michał? [TYLKO U NAS]

"Hotel Paradise 8" - znamy nowych uczestników. Kim są Martyna i Michał? [TYLKO U NAS]

Dorota Wellman wspomina najbardziej wyjątkowe walentynki. "Nie mylcie tego z..." [TYLKO U NAS]

Dorota Wellman wspomina najbardziej wyjątkowe walentynki. "Nie mylcie tego z..." [TYLKO U NAS]

Olivier Janiak o wychowaniu synów. "Dopóki mają taką potrzebę, to myślę, że nie jest najgorzej" [TYLKO U NAS]

Olivier Janiak o wychowaniu synów. "Dopóki mają taką potrzebę, to myślę, że nie jest najgorzej" [TYLKO U NAS]

Klaudia Kardas o karierze i kulisach związku z Jackiem Kopczyńskim. "Nie ja zabiegałam o spotkania" [TYLKO U NAS]

Klaudia Kardas o karierze i kulisach związku z Jackiem Kopczyńskim. "Nie ja zabiegałam o spotkania" [TYLKO U NAS]

Anna Senkara i Sandra Hajduk o wspólnych rytuałach. Niektóre są... nietypowe [TYLKO U NAS]

Anna Senkara i Sandra Hajduk o wspólnych rytuałach. Niektóre są... nietypowe [TYLKO U NAS]

Bartosz Gomoła o roli Antka w "Na Wspólnej". "Różnimy się relacjami z kobietami" [TYLKO U NAS]

Bartosz Gomoła o roli Antka w "Na Wspólnej". "Różnimy się relacjami z kobietami" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Chylińska o dzieciństwie i braku wsparcia. "Nie widzieli we mnie nikogo" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Chylińska o dzieciństwie i braku wsparcia. "Nie widzieli we mnie nikogo" [TYLKO U NAS]

Sztuka "Nienasyceni" prowokuje do refleksji nad relacjami. Maciej Zakościelny o błędach w związkach

Sztuka "Nienasyceni" prowokuje do refleksji nad relacjami. Maciej Zakościelny o błędach w związkach

Natalia Niemen o 12 latach terapii. "W wieku 48 lat nadal powielam pewne schematy relacyjne" [TYLKO U NAS]

Natalia Niemen o 12 latach terapii. "W wieku 48 lat nadal powielam pewne schematy relacyjne" [TYLKO U NAS]

Francuski hot-dog Sebastiana Olmy. Z gruszką i karmelizowaną cebulką smakuje wyjątkowo
Materiał promocyjny

Francuski hot-dog Sebastiana Olmy. Z gruszką i karmelizowaną cebulką smakuje wyjątkowo

Julia Chatys o roli w "Na Wspólnej" i nękaniu w szkole. "Ten czas był dla mnie okrutny" [TYLKO U NAS]

Julia Chatys o roli w "Na Wspólnej" i nękaniu w szkole. "Ten czas był dla mnie okrutny" [TYLKO U NAS]

Luna o hejcie i nowej muzyce. "W show-biznesie czuję się jak kosmitka" [TYLKO U NAS]

Luna o hejcie i nowej muzyce. "W show-biznesie czuję się jak kosmitka" [TYLKO U NAS]

Mata gościem programu "Autentyczni". Znamy datę emisji

Mata gościem programu "Autentyczni". Znamy datę emisji

Ola Ciupa o kobiecości, najdroższych rzeczach z szafy i kupowaniu na kredyt. "Donatan się ze mnie śmiał" [TYLKO U NAS]

Ola Ciupa o kobiecości, najdroższych rzeczach z szafy i kupowaniu na kredyt. "Donatan się ze mnie śmiał" [TYLKO U NAS]

Kasia Klich o powrocie do branży, miłości i życiu po 50. "Zaczyna się moja walka sądowa" [TYLKO U NAS]

Kasia Klich o powrocie do branży, miłości i życiu po 50. "Zaczyna się moja walka sądowa" [TYLKO U NAS]

Uczestnik "Top Model" powalczy o Eurowizję. Jego utwór wzbudził kontrowersje

Uczestnik "Top Model" powalczy o Eurowizję. Jego utwór wzbudził kontrowersje

Dorota Szelągowska otworzyła się na temat dzieci. "Dużo bardziej boję się o moją córkę" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska otworzyła się na temat dzieci. "Dużo bardziej boję się o moją córkę" [TYLKO U NAS]

Bogna Sworowska zdradziła swój sekret. Wiemy, jak zachowuje dobrą formę. "Wiek to tylko numer" [TYLKO U NAS]

Bogna Sworowska zdradziła swój sekret. Wiemy, jak zachowuje dobrą formę. "Wiek to tylko numer" [TYLKO U NAS]

Ewa Chodakowska zrezygnowała z macierzyństwa. "Zderzam się z potwornym hejtem" [TYLKO U NAS]

Ewa Chodakowska zrezygnowała z macierzyństwa. "Zderzam się z potwornym hejtem" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Chylińska wspomina swój debiut na scenie. "Nie należał do najłatwiejszych" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Chylińska wspomina swój debiut na scenie. "Nie należał do najłatwiejszych" [TYLKO U NAS]

Edyta Folwarska ostro o sobie w "Królowej przetrwania". "Nie zdawałam sobie sprawy, że taka wredna..." [TYLKO U NAS]

Edyta Folwarska ostro o sobie w "Królowej przetrwania". "Nie zdawałam sobie sprawy, że taka wredna..." [TYLKO U NAS]

Aneta Glam-Kurp o "Królowej przetrwania". Co było dla niej najtrudniejsze? [TYLKO U NAS]

Aneta Glam-Kurp o "Królowej przetrwania". Co było dla niej najtrudniejsze? [TYLKO U NAS]

Ewa Chodakowska o hejcie. "Jeśli mają się te wiadra wylewać na moją głowę, to niech tak będzie" [TYLKO U NAS]

Ewa Chodakowska o hejcie. "Jeśli mają się te wiadra wylewać na moją głowę, to niech tak będzie" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Janem Pirowskim. "Powiedział, że się mnie trochę boi"

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Janem Pirowskim. "Powiedział, że się mnie trochę boi"

Marcela Leszczak i Michał Koterski zaskakująco o synu. Pójdzie w ich ślady? [TYLKO U NAS]

Marcela Leszczak i Michał Koterski zaskakująco o synu. Pójdzie w ich ślady? [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska wspomniała swoje nastoletnie lata. "Wydawało mi się, że jestem pępkiem świata" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska wspomniała swoje nastoletnie lata. "Wydawało mi się, że jestem pępkiem świata" [TYLKO U NAS]

Hubert Urbański zdradził tajemnice "Milionerów", o których nikt wcześniej nie słyszał. Fakty i mity [TYLKO U NAS]

Hubert Urbański zdradził tajemnice "Milionerów", o których nikt wcześniej nie słyszał. Fakty i mity [TYLKO U NAS]

Marcin Prokop zaskoczył słowami o Julii Wieniawie. "Mogę się od niej sporo nauczyć" [TYLKO U NAS]

Marcin Prokop zaskoczył słowami o Julii Wieniawie. "Mogę się od niej sporo nauczyć" [TYLKO U NAS]

Ewa Chodakowska szczerze o relacji z mężem. "Wciąż jesteśmy świeżym związkiem" [TYLKO U NAS]

Ewa Chodakowska szczerze o relacji z mężem. "Wciąż jesteśmy świeżym związkiem" [TYLKO U NAS]

Monika Miller postanowiła usunąć pewien tatuaż. "To był mój pierwszy crush" [TYLKO U NAS]

Monika Miller postanowiła usunąć pewien tatuaż. "To był mój pierwszy crush" [TYLKO U NAS]

Edyta Golec o małżeństwie, dzieciach i karierze. "Rodzina szybko nas sprowadziła na ziemię" [TYLKO U NAS]

Edyta Golec o małżeństwie, dzieciach i karierze. "Rodzina szybko nas sprowadziła na ziemię" [TYLKO U NAS]

Piotr Kupicha o synu, który idzie w jego ślady. "Często podglądam jego koncerty". Szykuje się duet? [TYLKO U NAS]

Piotr Kupicha o synu, który idzie w jego ślady. "Często podglądam jego koncerty". Szykuje się duet? [TYLKO U NAS]

Marcin Tyszka przebranżawia się? "Co dalej z tego wyjdzie, zobaczymy..."

Marcin Tyszka przebranżawia się? "Co dalej z tego wyjdzie, zobaczymy..."

Natalia Siwiec szczerze o opuszczeniu ojczyzny. "Polakom brakuje tego luzu"

Natalia Siwiec szczerze o opuszczeniu ojczyzny. "Polakom brakuje tego luzu"

Blanka Lipińska o wyzwaniach w nowym roku. Myśli o karierze aktorskiej? [TYLKO U NAS]

Blanka Lipińska o wyzwaniach w nowym roku. Myśli o karierze aktorskiej? [TYLKO U NAS]

Małgorzata Ostrowska szczerze o mijającym roku. "Na prywatne życie nie było czasu" [TYLKO U NAS]

Małgorzata Ostrowska szczerze o mijającym roku. "Na prywatne życie nie było czasu" [TYLKO U NAS]

Edyta Herbuś podsumowała rok. "Im było mi trudniej, tym wychodziłam z tego silniejsza" [TYLKO U NAS]

Edyta Herbuś podsumowała rok. "Im było mi trudniej, tym wychodziłam z tego silniejsza" [TYLKO U NAS]

Monika Miller o przyszłości związku. Szykują się do zaręczyn? [TYLKO U NAS]

Monika Miller o przyszłości związku. Szykują się do zaręczyn? [TYLKO U NAS]

Tomasz Kot o zdobyciu roli pana Kleksa i synu. "W wielu momentach był ze mną"

Tomasz Kot o zdobyciu roli pana Kleksa i synu. "W wielu momentach był ze mną"

Bartłomiej Kasprzykowski o najgorszej plotce na swój temat. "Ostrzegali ją przede mną" [TYLKO U NAS]

Bartłomiej Kasprzykowski o najgorszej plotce na swój temat. "Ostrzegali ją przede mną" [TYLKO U NAS]

Karolina Malinowska i Olivier Janiak o początkach związku. Pobrali się po 3 miesiącach znajomości

Karolina Malinowska i Olivier Janiak o początkach związku. Pobrali się po 3 miesiącach znajomości

Co słychać u uczestników 4. edycji "Ślubu od pierwszego wejrzenia"? Wszyscy mają już dzieci

Co słychać u uczestników 4. edycji "Ślubu od pierwszego wejrzenia"? Wszyscy mają już dzieci

Majka Jeżowska szczerze o rozstaniu z byłym partnerem, który ją stopował. "Rozkwitłam"

Majka Jeżowska szczerze o rozstaniu z byłym partnerem, który ją stopował. "Rozkwitłam"

Krzysztof Skórzyński zdradził sekret Ewy Drzyzgi. Wszystko pokazano na wizji

Krzysztof Skórzyński zdradził sekret Ewy Drzyzgi. Wszystko pokazano na wizji

Najlepsze cytaty z programu "Kuchenne Rewolucje". "Dlaczego wy trujecie ludzi?" 

Najlepsze cytaty z programu "Kuchenne Rewolucje". "Dlaczego wy trujecie ludzi?" 

Ilona Felicjańska o świętach, synach i 50. urodzinach.  "Jestem dumna z siebie"

Ilona Felicjańska o świętach, synach i 50. urodzinach. "Jestem dumna z siebie"

Maria Seweryn nie przepada za jedną cechą swoich rodziców. "Ból głowy wywołuje" [TYLKO U NAS]

Maria Seweryn nie przepada za jedną cechą swoich rodziców. "Ból głowy wywołuje" [TYLKO U NAS]

Anita Lipnicka o córce oraz rozstaniach życiowych i  muzycznych. "Nie da się przejść przez życie, nie raniąc innych"

Anita Lipnicka o córce oraz rozstaniach życiowych i muzycznych. "Nie da się przejść przez życie, nie raniąc innych"

Michał Mikołajczak dołącza do grona uczestników "Czas na show. Drag Me Out"

Michał Mikołajczak dołącza do grona uczestników "Czas na show. Drag Me Out"

Joanna Krupa o współpracy z Ewą Chodakowską. "Jesteśmy mocnymi kobietami" [TYLKO U NAS]

Joanna Krupa o współpracy z Ewą Chodakowską. "Jesteśmy mocnymi kobietami" [TYLKO U NAS]

"Ślub od pierwszego wejrzenia". Jak potoczyły się losy wszystkich par z 3. sezonu?

"Ślub od pierwszego wejrzenia". Jak potoczyły się losy wszystkich par z 3. sezonu?

Edyta Bartosiewicz pokazała syna. Są jak dwie krople wody?

Edyta Bartosiewicz pokazała syna. Są jak dwie krople wody?

Martyna Wojciechowska pokazała, jak teraz wygląda Kabula. "Niedaleko pada jabłko od jabłoni"

Martyna Wojciechowska pokazała, jak teraz wygląda Kabula. "Niedaleko pada jabłko od jabłoni"

Mery Spolsky o muzyce, kompleksach i życiu po 30-tce. "Mama walczyła, żebym taką pewność siebie miała" [TYLKO U NAS]

Mery Spolsky o muzyce, kompleksach i życiu po 30-tce. "Mama walczyła, żebym taką pewność siebie miała" [TYLKO U NAS]

Tych aktorów nie ma już w "Na Wspólnej". Wyjaśniamy, dlaczego zniknęli

Tych aktorów nie ma już w "Na Wspólnej". Wyjaśniamy, dlaczego zniknęli

Mateusz Banasiuk ma radę dla młodych aktorów. Czy sam czuje się spełniony? "Jestem głodny nowych wyzwań"

Mateusz Banasiuk ma radę dla młodych aktorów. Czy sam czuje się spełniony? "Jestem głodny nowych wyzwań"

Dorota Krempa o roli w "Na Wspólnej" i macierzyństwie. Czy chciałaby, aby syn poszedł w jej ślady? [TYLKO U NAS]

Dorota Krempa o roli w "Na Wspólnej" i macierzyństwie. Czy chciałaby, aby syn poszedł w jej ślady? [TYLKO U NAS]

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Jan Emil Młynarski o ojcu i dorastaniu. "Otarłem się o różne niebezpieczeństwa. Jak o tym myślę, mam dreszcze"

Jan Emil Młynarski o ojcu i dorastaniu. "Otarłem się o różne niebezpieczeństwa. Jak o tym myślę, mam dreszcze"

Aktorki z "Na Wspólnej" szczerze o swoich rolach. Mają wspólne cechy?

Aktorki z "Na Wspólnej" szczerze o swoich rolach. Mają wspólne cechy?

Anna Czartoryska-Niemczycka o wsparciu rodziny, karierze i zmianach po urodzeniu dzieci. "Mniej się boję wygłupić" [TYLKO U NAS]

Anna Czartoryska-Niemczycka o wsparciu rodziny, karierze i zmianach po urodzeniu dzieci. "Mniej się boję wygłupić" [TYLKO U NAS]

Mateusz Banasiuk zdradził, jak jego syn reaguje na popularność rodziców. "Na początku krzyczał" [TYLKO U NAS]

Mateusz Banasiuk zdradził, jak jego syn reaguje na popularność rodziców. "Na początku krzyczał" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska o problemach nastolatków. "Wszystkiego nauczyłam się od dzieci" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska o problemach nastolatków. "Wszystkiego nauczyłam się od dzieci" [TYLKO U NAS]

Jakimi ojcami są bracia Collins? "Nie czuje lęku przed tatą, ona czuje respekt"

Jakimi ojcami są bracia Collins? "Nie czuje lęku przed tatą, ona czuje respekt"

Andrzej Seweryn o relacji z dziećmi. "Nigdy nie byłem dla nich mentorem" [TYLKO U NAS]

Andrzej Seweryn o relacji z dziećmi. "Nigdy nie byłem dla nich mentorem" [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke o córce. "Już sobie wyobraża, że będziemy razem pracować"

Katarzyna Warnke o córce. "Już sobie wyobraża, że będziemy razem pracować"

"Detektywi". Z czym ostatnio musieli zmierzyć się funkcjonariusze?

"Detektywi". Z czym ostatnio musieli zmierzyć się funkcjonariusze?