Syn Aliny Janowskiej zawalczy o mistrzostwo świata. "Wróciłem do szermierki w wieku 55 lat"

Alina Janowska z synem Michałem Zabłockim
Alina Janowska z synem Michałem Zabłockim
Źródło: MW Media
Michał Zabłocki ma szansę na mistrzostwo świata w szermierce. Autor tekstów do piosenek "Cichosza", czy "Między ciszą a ciszą" odświeżył dawną pasję, i to z niemałymi sukcesami. Jesienią zawalczy o tytuł mistrza świata w Dubaju.

Michał Zabłocki, syn słynnego architekta Wojciecha Zabłockiego i aktorki Aliny Janowskiej, obchodzi w tym roku swoje 60. urodziny. Ten wszechstronny artysta, znany jako poeta, autor tekstów piosenek, scenarzysta, reżyser i producent, a także weteran szermierki, wciąż aktywnie realizuje swoje pasje i osiąga sukcesy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Jacy rodzice, takie dzieci? 6. Michał Królikowski
Jacy rodzice, takie dzieci? 6. Michał Królikowski

Autor tekstów piosenek Grzegorza Turnaua jest mistrzem szpady

Choć znany jest głównie jako twórca tekstów piosenek, takich jak "Naprawdę nie dzieje się nic", "Między ciszą a ciszą", "To tu, to tam" czy "Cichosza" Grzegorza Turnaua, to nie tylko literatura jest jego obszarem działalności. Michał Zabłocki ma w sobie także ducha sportowca i weterana szermierki, który wrócił do swojej pasji w późniejszym wieku. Mimo to odnosi w tym zakresie sukcesy, zdobywając medale na zawodach weteranów.

To niejedyne osiągnięcia sportowe artysty. Michał Zabłocki jest wiceprezesem Stowarzyszenia Polskich Weteranów Szermierki i aktywnie uczestniczy w zawodach. W wieku 60 lat wciąż wyznacza sobie ambitne cele sportowe, startując w prestiżowych turniejach.

"Mój 90-letni ojciec na niespełna rok przed śmiercią zadał mi podchwytliwe pytanie, na które nie umiałem odpowiedzieć: 'Wiesz, co jest najważniejsze w życiu? - spytał. - Refleks'. I miał rację" - czytamy w "Tygodniku Powszechnym".

Największe wyzwanie sportowe dopiero przed sportowcem. Niebawem weźmie udział w Mistrzostwach Świata weteranów w Dubaju.

"Ten sezon rozpocząłem w kategorii 60+ i z tej okazji postanowiłem powalczyć trochę za granicą. Pojechałem na trzy turnieje Pucharu Europy i zdobyłem od razu dwa złota: w Madrycie i Londynie. Kto wie, czy ważniejsza nie była jednak pierwsza wycieczka i srebro, które wywiozłem z EVF Circuit z Budapesztu, bo Budapeszt to stolica europejskiej szabli. Przede mną już niebawem udział w Mistrzostwach Polski i w Drużynowych Mistrzostwach Europy, a na jesieni mistrzostwa świata w Dubaju. Intensywnie. Nie było tak od razu. Wróciłem do szermierki w wieku 55 lat" - zdradził.

Kim jest Michał Zabłocki?

Michał Zabłocki, absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1986) oraz studiów na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi (1988–1991), jest jednym z najbardziej cenionych poetów i autorów tekstów piosenek w Polsce. Jego talent nie tylko znalazł uznanie w literackich kręgach, ale także zaowocował wieloma popularnymi utworami muzycznymi.

Jego debiut literacki miał miejsce w 1982 roku, gdy opublikowano trzy jego wiersze w czasopiśmie "Radar". Następnie, przez ponad 15 lat (1985–2001), współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami, gdzie jego wiersze stały się inspiracją dla wielu znanych piosenek, w tym dla takich artystów jak Grzegorz Turnau, Anna Szałapak, Beata Rybotycka, Agnieszka Chrzanowska i Jacek Wójcicki.

Jego twórczość zyskała rozgłos, gdy Grzegorz Turnau wydał kasetę "Naprawdę nie dzieje się nic" (1991). Od tego czasu, teksty pisarza cieszyły się coraz większym zainteresowaniem, czego efektem było wiele popularnych utworów i piosenek, m.in. "Cichosza".

Michał Zabłocki to nie tylko autor tekstów piosenek, ale także innowator w dziedzinie promocji poezji. W 2000 roku stworzył Program Rewolucji Poetyckiej "Multipoezja", który obejmował wiele nowatorskich inicjatyw, takich jak wiersze pisane on-line z internautami, projekcje wierszy na murach miast, wiersze chodnikowe czy kabaretowe.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Martyna Mikołajczyk

Źródło zdjęcia głównego: MW Media

podziel się:

Pozostałe wiadomości