Wielka księżna Wszechrosji skomentowała działania Putina. Co sądzi o ataku na Ukrainę?

Wielka księżna Wszechrosji wydała oświadczenie w czasie wojny
Maria Romanowa skrytykowała działania Władimira Putina
Źródło: Florian Gaertner/Photothek via Getty Images/Stephane Cardinale/Sygma via Getty Images
Maria Władimirowna Romanowa wydała oficjalne oświadczenie, w którym nazwała Rosjan i Ukraińców jedną rodziną. Wielka księżna Wszechrosji potępiła działania wojenne i zaapelowała o pokój.

W Ukrainie wciąż trwa wojna, którą zapoczątkował Władimir Putin. Nasi wschodni sąsiedzi od ponad miesiąca walczą o suwerenność swojego kraju, odpierając kolejne ataki wroga. Rosjanie bombardują ukraińskie miasta oraz strzelają do ludności cywilnej, a zbrodnicze działania prezydenta Rosji krytykuje niemal cały świat. Do tego grona dołączyła także głowa Rodu Romanowów, który przez 300 lat władał Rosją.

Maria Władimirowna Romanowa wydała oświadczenie ws. wojny w Ukrainie

Maria Władimirowna Romanowa wydała oficjalne oświadczenie, w którym potępiła działania Władimira Putina. Wielka księżna Wszechrosji wraz z synem Jerzym Michajłowiczem Romanowem oraz synową Wiktorią Romanowną przyznała, że modli się o pokój i zaznaczyła, że dla niej Rosja i Ukraina to "wspólna ojczyzna".

"To straszne i bolesne patrzeć, jak przez osiem lat krew braci przelewała się w wyniku konfrontacji. Jak siostry, ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie, którzy wspólnie bronili wspólnej ojczyzny, pokojowo nastawieni ludzie, umierają i cierpią. Jak rodzice ronią łzy na trumnach swoich dzieci. Mocno wierzymy i zawsze będziemy zapewniać, że Rosja i Ukraina, wszystkie zamieszkujące je narody, nie mogą być wrogami. To tak samo potworne i nienaturalne, jak wzajemna eksterminacja przez członków tej samej rodziny" - czytamy w oświadczeniu, które opublikowała na Twitterze białoruska, niezależna stacja NEXTA.

Wielka księżna Wszechrosji przyznała, że cała styuacja budzi u niej niepokój oraz napawa ją smutkiem.

Karolina Gruszka rozmawia z córką o wojnie. "Dobrze wie, że tata jest Rosjaninem"
Karolina Gruszka opowiedziała, jak rozmawia z córką o wojnie w Ukrainie. Jej tata jest Rosjaninem, co sprawia, że temat jest szczególnie trudny

Maria Władimirowna Romanowa - kim jest wielka księżna Wszechrosji?

Maria Władimirowna Romanowa to wielka księżna Wszechrosji. Kobieta jest głową rodu Romanowów, legendarnej dynastii, która władała Rosją przez ponad trzy stulecia. Podczas rewolucji bolszewickiej w 1917 roku cała rodzina cara Mikołaja II Romanowa została zamordowana.

Maria Władimirowna Romanowa to jedyna córka wielkiego księcia Władimira Cyrylowicza i jego żony Leonidy Georgiewny. Kobieta urodziła się w Madrycie, a obecnie mieszka w Danii. Posiada jednak także rosyjski paszport. Biegle mówi po rosyjsku, angielsku, francusku i hiszpańsku, rozumie również niemiecki, włoski i arabski.

W 1992 roku, po śmierci ojca, została mianowana głową Rodu Romanowów i jest popierana przez Rosyjski Kościół Prawosławny.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tu:

Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: Florian Gaertner/Photothek via Getty Images/Stephane Cardinale/Sygma via Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości