Była oskarżana o rozpad Beatlesów, a John Lennon kochał ją bez pamięci. Jak wyglądała ich historia?

Yoko Ono i John Lennon
Yoko Ono i John Lennon
Źródło: Getty Images
Kiedy Yoko Ono i John Lennon spotkali się po raz pierwszy, od razu połączyło ich uczucie i rozpoczął się burzliwy romans, który wywołał skandal w mediach. Oboje byli w związkach małżeńskich i mieli dzieci. Jednak miłość była silniejsza. Oto kulisy ich związku, który przez wielu uchodził za toksyczny i destrukcyjny.

Yoko Ono była najbardziej znienawidzoną postacią wśród fanów Beatlesów, którzy nazywali ją "czarownicą" i oskarżali o rozpad zespołu, a nawet śmierć muzyka, który zginął z rąk zamachowca po przeprowadzce do USA. Czy naprawę przyczyniła się do rozłamu w kapeli? Jakie były kulisy związku dwojga artystów? Jak obecnie wygląda ich syn? Oto historia miłości Yoko Ono i Johna Lennona!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Propozycje HBO Max

czt_26
Źródło: "Co Za Tydzień"
"Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży". Główna aktorka ma polskie korzenie
"Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży". Główna aktorka ma polskie korzenie
"Sukcesja". Sarah Snook i Kieran Culkin o sukcesie serial
"Sukcesja". Sarah Snook i Kieran Culkin o sukcesie serial
"Wszystko o moim starym". Robert De Niro,  o graniu w komediach
"Wszystko o moim starym". Robert De Niro, o graniu w komediach
"Creed III" – rozmowa z Michaelem B. Jordanem i Jonathanem Majorsem
"Creed III" – rozmowa z Michaelem B. Jordanem i Jonathanem Majorsem
Drugi sezon serialu "Perry Mason" można już zobaczyć w HBO Max
Drugi sezon serialu "Perry Mason" można już zobaczyć w HBO Max
"Shazam! Gniew bogów". Zachary Levi ma pomysł na kontynuację serii
"Shazam! Gniew bogów". Zachary Levi ma pomysł na kontynuację serii
"The Last of Us" - relacja z polskiej premiery serialu i rozmowy z twórcami i aktorami
"The Last of Us" - relacja z polskiej premiery serialu i rozmowy z twórcami i aktorami
"Biały Lotos". Serial HBO Max okazał się hitem. O czym jest drugi sezon?
"Biały Lotos". Serial HBO Max okazał się hitem. O czym jest drugi sezon?
Gwiazdy "Rodu smoka" opowiedziały o pracy nad serialem
Gwiazdy "Rodu smoka" opowiedziały o pracy nad serialem
Serial "Westworld" na HBO. Twórcy o zagrożeniach w przyszłości
Serial "Westworld" na HBO. Twórcy o zagrożeniach w przyszłości
"Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a" dostępne w HBO MAX
"Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a" dostępne w HBO MAX
Gwiazdy o nowej wersji filmu "Ojciec panny młodej". Film już w HBO Max
Gwiazdy o nowej wersji filmu "Ojciec panny młodej". Film już w HBO Max

Yoko Ono i John Lennon – jak się poznali?

Yoko Ono i John Lennon spotkali się po raz pierwszy w listopadzie 1966 roku w londyńskiej galerii, gdzie kobieta przygotowywała się do wystawy swoich prac. Chociaż Beatlesi byli jednym z najsłynniejszych zespołów na świecie, John Lennon powiedział magazynowi Rolling Stone, że jego przyszła żona nie miała pojęcia, kim jest.

Słyszała chyba tylko o Ringo
- mówił Lennon w 1971 roku.

Yoko Ono od razu zwróciła uwagę muzyka, był tylko jeden problem. Oboje byli w związkach małżeńskich i mieli dzieci. John był w związku ze swoją pierwszą żoną, Cynthią. Mieli wspólnego syna Juliana, który miał wtedy trzy lata. Z kolei japońsko-amerykańska artystka była żoną producenta filmowego Anthony'ego Coxa. Było to jej drugie małżeństwo. Podobnie jak w przypadku Johna Lenonna, Yoko Ono poznała drugiego męża, gdy przyszedł zobaczyć jej prace na wystawie sztuki w Tokio. Para pobrała się i miała córkę o imieniu Kyoko. Po ich rozwodzie mężczyzna przejął pełną opiekę nad dzieckiem i zniknął z dziewczynką w 1971 roku. Dopiero w 1994 roku Kyoko nawiązała kontakt z matką.

John Lennon z żoną Cynthią
John Lennon z żoną Cynthią
John Lennon z żoną Cynthią
Źródło: Getty Images

Tego dnia między Yoko Ono i Johnem Lennonem narodziła się jednak więź tak mocna, że nie mogli o sobie zapomnieć. Spotkali się ponownie na innym wydarzeniu w galerii sztuki i to właśnie wtedy artystka poprosiła muzyka o sponsorowanie jednego z jej pokazów sztuki.

Bardzo mnie do niego ciągnęło. To była naprawdę dziwna sytuacja
- powiedziała Ono dziennikarzom z "The Scotsman" w 2002 roku.

Yoko Ono i John Lennon – początki romansu

Nie wiadomo, kiedy właściwie rozpoczął się romans Yoko Ono i Johna Lennona. Było to jakiś czas przed tym, jak John Lennon poleciał z Beatlesami do Indii w lutym 1968 roku. Przed ich wyjazdem Cynthia znalazła listy wymieniane między kochankami. Mężczyzna odparł jedynie, że Yoko to "szalona artystka", która chciała, aby ją sponsorował. Żona gwiazdora była przyzwyczajona do pogłosek o niewierności męża, jednak widziała w nadchodzącej podróży do Indii szansę na uratowanie ich małżeństwa. Jednak mąż był myślami gdzieś indziej.

John stawał się coraz zimniejszy i obojętny wobec mnie. Wstawał wcześnie i wychodził z naszego pokoju. Bardzo mało ze mną rozmawiał, a po tygodniu lub dwóch oznajmił, że chce się przenieść do osobnego pokoju, aby dać sobie więcej przestrzeni
- napisała Cynthia Lennon w swojej książce "John".

Podobno John Lennon chciał medytować w samotności, ale Cynthia dowiedziała się później, że budził się codziennie wcześnie, aby sprawdzić pocztę w poszukiwaniu listu od Yoko Ono, który dostawał prawie codziennie. Zespół nagle opuścił Indie po kłótni z ich guru medytacji transcendentalnej. John Lennon miał bardzo się upić i podczas lotu powrotnego do Londynu wyznał żonie, że podczas ich małżeństwa sypiał z wieloma kobietami. Podobno mówił o stosunkach z groupies, przyjaciółkami i "tysiącami" kobiet na całym świecie.

Według autora książki "Lennon Revealed" Larry'ego Kane'a Cynthia nie chciała słuchać jego wyznania. Wysiedli z samolotu i wrócili do swojego mieszkania w Kenwood jak gdyby nigdy nic. Dwa tygodnie później John Lennon wysłał żonę na wakacje do Grecji. Wyjaśnił jej, że będzie zajęty nagrywaniem piosenek na nową płytę Beatlesów "The White Album" i potrzebuje pobyć sam.

Muzyk zaprosił jednak do swojego londyńskiego mieszkania Yoko Ono. Spędzili noc na nagrywaniu piosenek na płytę "Two Virgins". Pomysł na album powstał po tym, jak John pokazał jej kilka swoich awangardowych nagrań domowych, których The Beatles nigdy nie pozwoliliby umieścić na swoim albumie. Parę nakryła żona muzyka, która opisała to później w swojej autobiografii. Znajomy pary wyznał jej potem, że John Lennon planuje wnieść pozew o rozwód i starać się o pełną opiekę nad ich synem Julianem. Paul McCartney miał stwierdzić, że jego małżeństwo rozpadło się, bo jego kolega z zespołu potrzebował silnej kobiety.

John kochał silne kobiety. Jego matka była silną kobietą, jego ciotka, która go wychowała była silną kobietą i niech ją błogosławi, ale jego pierwsza żona nie była
- powiedział Paul McCartney.
Yoko Ono i John Lennon
Yoko Ono i John Lennon
Yoko Ono i John Lennon
Źródło: Getty Images

Yoko Ono i John Lennon – ślub

Podczas postępowania rozwodowego Yoko Ono i John Lennon przebywali w mieszkaniu wynajmowanym przez Ringo Starra w centrum Londynu. Para dobrze się bawiła, aż pewnego dnia pojawiła się u nich policja z nakazem przeszukania mieszkania. Funkcjonariusze znaleźli między innymi ponad 200 gramów haszyszu. Narkotyki miały należeć do Jimiego Hendrixa, jednak to parę aresztowano.

Obawiając się, że Yoko zostanie deportowana z powrotem do Stanów Zjednoczonych, John przyznał się w sądzie do winy. Został ukarany grzywną w wysokości 150 funtów i zagrożono mu, że za kolejne wykroczenie trafi do więzienia na rok. Kilka dni po tym wydarzeniu Yoko ogłosiła prasie, że jest w ciąży. Syn pary miał przyjść na świat w lutym 1969 roku, jednak kobieta poroniła.

Kiedy rozwód Johna i Cynthii został sfinalizowany w listopadzie 1968 roku, on i Yoko planowali wziąć ślub. Odbył się on 20 marca 1969 roku. Yoko Ono założyła spódniczkę mini i kapelusz z szerokim rondem na tę okazję, a John Lennon dopasował się do panny młodej, zakładając białą marynarkę i koszulę. Para pobrała się podczas 10-minutowej ceremonii w brytyjskim konsulacie w Gibraltarze tydzień po ślubie Paula McCartneya z Liną Eastman. Ślub był tak romantyczny i skromny, jak mieli nadzieję, że będzie. Jednak ich miesiąc miodowy to już zupełnie inna historia.

Yoko Ono i John Lennon – protest w łóżku

John i Yoko wiedzieli, że ich ślub będzie wielkim wydarzeniem medialnym, więc postanowili wykorzystać ten rozgłos i spędzić miesiąc miodowy na promowaniu pokoju na świecie. Pięć dni po ślubie, para zorganizowała protest tzw. Bed-In for Peace w amsterdamskim hotelu Hilton.

Zapraszali prasę do swojego pokoju codziennie od 9 rano do 21 wieczorem. Biorąc pod uwagę awangardowy nonkonformizm pary, prasa spodziewała się, że para zrobi w łóżku coś szalonego. Jednak ku ich zaskoczeniu, Yoko i John po prostu siedzieli w łóżku w piżamach, rozmawiając z reporterami o pokoju.

Yoko Ono i John Lennon - protest w łóżku
Yoko Ono i John Lennon - protest w łóżku
Yoko Ono i John Lennon - protest w łóżku
Źródło: Getty Images

Yoko Ono i John Lennon – rozstanie z The Beatles

Yoko Ono była awangardową artystką i zachęcała Johna Lennona do szukania bardziej eksperymentalnego brzmienia. Nic dziwnego, że nie spotkało się to z przychylnością Beatlesów. Ponadto pojawił się problem z zaangażowaniem czasowym muzyka we współpracę z zespołem. Yoko mówiła, że John chciał być z nią w każdej minucie dnia, nawet chodził za nią do łazienki, żeby nie mogli się rozdzielić. Przez nową obsesję nie miał czasu na nic innego, w tym na muzykę.

Beatlesi nie dopuszczali nikogo do swoich sesji nagraniowych, ale kiedy John poznał Yoko, wszystko to się zmieniło. Yoko była stale obecna podczas wszystkich ich sesji. Gdy doznała obrażeń w wypadku samochodowym, wstawił jej do sali łóżko, a obok niego umieścił mikrofon, aby mogła rozmawiać z zespołem przez cały czas nagrywania ich ostatniego albumu "Abbey Road". Wielu fanów twierdzi, że Yoko Ono rozbiła Beatlesów, ale zespół upiera się, że John Lennon odszedł z własnej woli. W wywiadzie z 2012 roku z Sir Davidem Frostem, Paul McCartney powiedział, że John już wcześniej planował opuścić zespół.

Yoko nie była odpowiedzialna za rozpad The Beatles. Grupa rozpadła się, a John kontynuował z sukcesami karierę. Powstały takie kawałki jak "Imagine" czy "Give Peace a Chance". Nie wydaje mi się, by mógł napisać te piosenki bez Yoko. Gdy pojawiła się w jego życiu, pokazała mu zupełnie inny sposób patrzenia na rzeczy, inny sposób bycia. Przyszedł czas, by John odszedł. Odszedłby tak czy inaczej
- mówił Paul McCartney.
John Lennon z zespołem The Beatles
John Lennon z zespołem The Beatles
John Lennon z zespołem The Beatles
Źródło: Getty Images

Yoko Ono i John Lennon – "Imagine"

Po odejściu Johna z zespołu we wrześniu 1969 roku John i Yoko postanowili nagrać razem album. Polecieli do Los Angeles i zapisali się na sesje terapii pierwotnej, która miała na celu "uwolnienie emocjonalnego bólu z wczesnego dzieciństwa." Po czterech miesiącach Lennonowie polecieli z powrotem do Londynu, gotowi do nagrania albumu John Lennon/Plastic Ono Band.

Podczas gdy krytycy chwalili album, teksty były bardzo osobiste, co zaszkodziło jego wynikom komercyjnym. John był daleki od mainstreamu, ale wciąż pragnął udanej kariery po opuszczeniu The Beatles. Więc w 1971 roku, w końcu przyjął bardziej przystępne brzmienie i wydał "Imagine".

Yoko Ono i John Lennon – przeprowadzka do USA

Nawet po wydaniu dwóch udanych albumów, para nie mogła uniknąć gniewu mediów. Fani nienawidzili Yoko za to, że "rozbiła Beatlesów", a tabloidy śledziły każdy ich krok. Lennonowie zdecydowali, że mają dość Anglii i na stałe przenieśli się na Manhattan. Jednak ta przeprowadzka w końcu ujawniła rysy na ich czteroletnim małżeństwie. Para rozstała się w lipcu 1973 roku. Niektórzy twierdzili, że John był zazdrosny o twórcze zdolności żony, podczas gdy inni spekulowali, że rozstali się, gdyż Yoko czuła się tłamszona przez ciągłą obecność Johna.

Yoko Ono i John Lennon
Yoko Ono i John Lennon
Yoko Ono i John Lennon
Źródło: Getty Images

Yoko Ono i John Lennon – rozstanie

John Lennon wyprowadził się z ich nowojorskiego mieszkania i rozpoczął romans z asystentką pary May Pang. Yoko Ono poczuła ulgę.

Ich romans nie był czymś, co mnie bolało. Potrzebowałam odpoczynku. Potrzebowałam przestrzeni. Zaczęłam zauważać, że na dodatek stał się trochę niespokojny, więc pomyślałam, że lepiej dać odpocząć jemu i mnie. May Pang była bardzo inteligentną, atrakcyjną kobietą i niezwykle sprawną. Pomyślałam, że będzie im dobrze
- powiedziała Yoko Ono dziennikarzom The Telegraph w 2012 roku.
John Lennon i May Pang
John Lennon i May Pang
John Lennon i May Pang
Źródło: Getty Images

Podczas tego 18-miesięcznego romansu John wydawał się bardziej produktywny, ale i pił więcej. W marcu 1974 roku odbył improwizowane jam session z Paulem McCartneyem. Był to jedyny czas, kiedy muzycy znów grali razem w ciągu dziesięciu lat pomiędzy rozpadem The Beatles a morderstwem Johna.

Z pomocą May John Lennon nawiązał kontakt ze swoją pierwszą żoną, Cynthią i ich synem Julianem. May nawet zaprzyjaźniła się z Cynthią i zaaranżowała spotkanie wszystkich. Do ich życia chciała jednak wrócić Yoko Ono, która zadręczała parę telefonami.

Yoko Ono i John Lennon z synem Julianem
Yoko Ono i John Lennon z synem Julianem
Yoko Ono i John Lennon z synem Julianem
Źródło: Getty Images

Yoko Ono i John Lennon – powrót i syn

John Lennon uległ i spotkał się z Yoko Ono w styczniu 1974 roku. Po spotkaniu nie wrócił do domu May. Następnego dnia May zadzwoniła do Johna, ale Yoko odebrała telefon, informując ją, że John jest niedostępny, ponieważ jest wyczerpany sesją hipnoterapii. John powiedział May, że oficjalnie wraca do Yoko, ale ona pozwoli mu nadal spotykać się z May jako kochanką. Według pamiętnika May spotykali się po cichu do 1977 roku i pozostawali w kontakcie aż do jego śmierci.

W październiku 1975 roku Yoko Ono urodziła syna Seana Lennona. Po narodzinach syna John zrobił sobie przerwę od muzyki, aby skupić się na byciu ojcem. Można dyskutować, czy był to jego wybór, czy Yoko, ale tak czy inaczej, John był zakochany w swoim synu. Dumny ojciec zatrudnił nawet fotografa, aby codziennie robił zdjęcia Seana w pierwszym roku jego życia.

Yoko Ono z synem Seanem Lennonem
Yoko Ono z synem Seanem Lennonem
Yoko Ono z synem Seanem Lennonem
Źródło: Getty Images

Yoko Ono i John Lennon – tragiczna śmierć muzyka

Po pięcioletniej przerwie od muzyki, John postanowił powrócić do kariery. 8 grudnia 1980 roku Yoko i John spędzili kilka godzin w studiu nagraniowym, zanim wrócili do domu o 22.50. Para planowała wyjść na kolację do Stage Deli w Nowym Jorku, ale John chciał wrócić do domu, by powiedzieć Seanowi dobranoc, zanim zostanie położony do łóżka.

Jednak gdy para szła w kierunku wejścia do swojego budynku, John został z bliska postrzelony w plecy przez Marka Chapmana - fana Beatlesów z Hawajów. John został zabrany do szpitala, ale było już za późno. Yoko Ono chciała zachować spokój i siłę dla Seana. Poprosiła szpital, by nie informował mediów o śmierci męża, ponieważ chciała powiedzieć o tym swojemu synowi, który miał wtedy pięć lat. Jednak tego wieczoru nie byli w szpitalu sami.

Producent wiadomości ABC News Alan Weiss był w tym samym szpitalu z powodu wypadku motocyklowego i dowiedział się, co się stało. Szybko zadzwonił do swojej stacji informacyjnej, a wiadomość o śmierci Johna rozeszła się natychmiast w kraju i za granicą. Następnego dnia Yoko wydała oświadczenie, że nie będzie pogrzebu muzyka. Po jego zabójstwie Yoko udała się w całkowite odosobnienie na bardzo długi czas.

Demonstracje po śmierci Johna Lennona
Demonstracje po śmierci Johna Lennona
Demonstracje po śmierci Johna Lennona
Źródło: Getty Images

Yoko Ono i John Lennon – co teraz robi artystka?

Po tragicznym odejściu Johna Yoko sfinansowała i uczestniczyła w kilku projektach poświęconych jego życiu. Sfinansowała budowę pomnika Strawberry Fields w Central Parku i współpracowała z Jeffem Pollackiem przy ogólnoświatowej transmisji "Imagine" w 50. urodziny Johna. Założyła również muzeum Johna Lennona w Japonii i poświęciła pomnik Imagine Peace Tower w Islandii. Dziś Yoko Ono ma 90 lat, nadal angażuje się w aktywizm pokojowy i utrzymuje pamięć Johna Lennona przy życiu.

Yoko Ono obecnie
Yoko Ono obecnie
Yoko Ono obecnie
Źródło: Getty Images

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości