Gwiazdy

Zmarł legendarny jazzman Zbigniew Namysłowski. Poruszający wpis rodziny

Gwiazdy

Autor:
Kamila
Jamrożek
Zbigniew Namysłowski zdobył w 2009 roku Fryderyka w Kategorii Muzyki Poważnej.

Zbigniew Namysłowski - legendarny polski jazzman - zmarł w wieku 82 lat. Był saksofonistą jazzowym, kompozytorem, aranżerem. Wykształcił wiele pokoleń młodych muzyków.

O śmierci wybitnego artysty poinformowała pogrążona w żałobie rodzina.

Zbigniew Namysłowski nie żyje

Rodzina zmarłego muzyka opublikowała na Facebooku bardzo poruszający wpis.

"Dnia 07.02.2022 odszedł Zbigniew Jacek Namysłowski - nasz Mąż, Tata, Dziadek - saksofonista jazzowy, kompozytor, aranżer, nauczyciel wielu pokoleń młodych muzyków, leader i chociaż sam tego określenia bardzo nie lubił - legendarny polski jazzman" - czytamy.

Dalej rodzina zmarłego artysty dodaje, że śmierć bliskiego jest dla nich tak bolesnym przeżyciem, że trudno jest im podsumowywać jego dokonania:

"Bardzo trudno jest nam teraz napisać wszystko co czujemy, trudno jest nam również podsumowywać jego dokonania, bo to, co teraz czujemy, to przede wszystkim olbrzymia pustka i rozpacz" - piszą bliscy zmarłego muzyka.

Dalej rodzina Zbigniewa Namysłowskiego prosi fanów muzyka, aby uczcili jego pamięć słuchając jego utworów:

"Z ogromną czułością posyłamy Państwa przed głośniki, aby mogli Państwo wspólnie uczcić pamięć Zbigniewa Namysłowskiego słuchając jego nagrań. To, co dla Taty było bez wątpienia jedną z najważniejszych rzeczy to muzyka jazzowa. Saksofonem i kompozycjami komunikował się ze światem najszczerzej i najgłębiej" - czytamy we wpisie zamieszczonym na stronie artysty na Facebooku.

Zbigniew Namysłowski zdobył w 2009 roku Fryderyka w Kategorii Muzyki Poważnej.
Zbigniew Namysłowski z nagrodą Fryderyka Źródło: Andras Szilagyi/mwmedia

Zbigniew Namysłowski - kim był?

Zbigniew Namysłowski przyszedł na świat 9 września 1939 roku, wkrótce po wybuchu II wojny światowej, w której zginęli jego rodzice.

Urodzony w Warszawie muzyk swoją przygodę z jazzem rozpoczął w 1957 r. w Klubie Studenckim Hybrydy. Początkowo fascynował go jazz tradycyjny. Potem odkrył jazz nowoczesny i rozpoczął karierę saksofonisty.

Zbigniew Namysłowski z zespołem The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego wyruszył w 1962 roku trasę koncertową po USA. W latach 60. XX w. grał we własnych zespołach: Jazz Rockers i Zbigniew Namysłowski Quartet. Współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem czy Leszkiem Możdżerem.

5 czerwca 2007 roku został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis."

Zobacz wideo:

Warsztaty muzyczne z Adamem Sztabą
Warsztaty muzyczne z Adamem Sztabą Źródło: Co Za Tydzień

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Andras Szilagyi/mwmedia

Pozostałe wiadomości