Monika Olejnik spotkała się z królową Elżbietą II. Zdjęcie zaskoczyło internautów

Monika Olejnik podczas pokazu Mody
Monika Olejnik wspomina swoje spotkanie z Królową Elżbietą II
Źródło: ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA
Monika Olejnik za pośrednictwem Instagrama opublikowała wyjątkowe zdjęcie. Wspomina wieczór w Teatrze Wielkim w Warszawie, podczas którego spotkała się z królową Elżbietą II.  Fotografia ujrzała światło dzienne ze względu na platynowy jubileusz monarchini. 

Krolowa Elżbieta II do Polski przyjechała jeden raz. Do wizyty, która odbyła się niemal 26 lat temu, przygotowywał się cały kraj. Niespotykane wytyczne, skrupulatnie dobierani goście i lista tematów, których nie należało poruszać. Monika Olejnik znalazła się w gronie osób, którym dane było osobiście poznać królową Elżbietę II.

Monika Olejnik i Królowa Elżbieta II

"Z  okazji platynowego jubileuszu Królowej.  6 lutego mija 70 lat, odkąd Jej Królewska Wysokość Elżbieta II rozpoczęła panowanie na brytyjskim tronie — w 1952 roku. A ja wspominam wyjątkowe spotkanie z Królową Elżbietą II w Teatrze Wielkim w Warszawie" - napisała w swoim poście na Instagramie Monika Olejnik. 

Wizyta, o której wspomniała Monika Olejnik, rozpoczęła się w poniedziałek, 25 marca 1996 roku i trwała przez trzy dni. Królowa Elżbieta II wraz z księciem Filipem prosto z lotniska udali się do Pałacu Prezydenckiego, w którym urząd głowy państwa sprawował Aleksander Kwaśniewski. Drugiego dnia pobytu królowej zaplanowano wieczór w Teatrze Narodowym. Jak podaje wyborcza.pl, to właśnie prezydent osobiście zatwierdzał menu i pilnował, by wizyta monarchini przebiegła pomyślnie. 

Wystawa obrazów Teresy Pągowskiej. Motyw kobiety w sztuce artystki
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Królowa Elżbieta II w Polsce

Wizyta Królowej Elżbiety II w Polsce była owiana wieloma domysłami, plotkami i doniesieniami. Jednymi z najchętniej powtarzanymi informacjami były te dotyczące wymagań monarchini. Według nich, zanim królowa pojawiła się w jednym z liceów, do dyrekcji szkoły przyjechali urzędnicy brytyjskiej ambasady. Mieli poinformować, że podczas spotkania z królową nie należy poruszać tematów wojny, rozwodu księcia Karola z księżną Dianą czy pytać o problemy rodzinne. Zaznaczono, że pożądane tematy to pogoda, samopoczucie i zwierzęta — głównie konie i psy.

Jolanta Kwaśniewska podczas wizyty w studio Dzień Dobry TVN wspomniała wizytę królowej Elżbiety II w Polsce: 

"Oczywiście były ogromne nerwy. Byliśmy przerażeni tą wizytą, bo był jej protokół dyplomatyczny i protokół dworski. Pamiętam ten moment, kiedy spotykamy się z parą królewską, już po tych oficjalnych powitaniach. Przeszliśmy do Sali Rokoko i to był moment, że musieliśmy rozpocząć rozmowę. Zdawaliśmy sobie sprawę, że to królowa zaczyna rozmowę — tu jest cała ta precedencja, że nie możemy pytać o politykę itd. Nie wiedziałam w tym układzie, o czym będzie rozmawiał mój mąż, jeśli nie o polityce. Królowa tworzyła tak wspaniałą atmosferę, była dla nas tak ciepła... (...) Patrzyła na nas z wielką przyjaźnią. (...) Mieliśmy ten zaszczyt, że to nam przypadło w udziale gościć Jej Królewską Mość, bo tylko raz w życiu taką wizytę królowa może w określonym kraju odbywać. Jej przesympatyczny, głęboki uśmiech był dla nas budujący".

Zobacz także:

Autor: Dagmara Olszewska

Źródło: instagram.com/monikaolejnik_official, warszawa.wyborcza.pl

Źródło zdjęcia głównego: ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości