Gwiazdy

Nie żyje słynny major Wołczyk z serialu "07 zgłoś się". Aktor miał 96 lat

Gwiazdy

Autor:
Kamila
Jamrożek
Zdzisław Tobiasz nie żyje. Aktor był znany z roli w serialu "07 zgłoś się"

Nie żyje Zdzisław Tobiasz. Aktor znany był z licznych ról filmowych i dubbingowych. Największą popularność zdobył dzięki występowi w kultowym serialu "07 zgłoś się". Wcielił się w nim w rolę majora Wołczyka.

Zdzisław Tobiasz zmarł w wieku 96 lat. Informację o jego śmierci przekazał Związek Artystów Scen Polskich. Aktor ostatnie chwile spędził w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Zdzisław Tobiasz nie żyje

O śmierci Zdzisława Tobiasza poinformował Związek Artystów Scen Polskich na swoim Facebookowym profilu. Pożegnano aktora pięknymi słowami.

"Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odszedł Zdzisław Tobiasz, aktor teatralny, telewizyjny, radiowy i filmowy, reżyser teatralny. Znany z roli majora Wołczyka w kultowym serialu "07 zgłoś się". Występował w Teatrze Ateneum i Teatrze Narodowym w Warszawie, Teatrze im. Jaracza w Olsztynie, Dramatycznym w Szczecinie i Teatrze im. Osterwy w Lublinie. Użyczył głosu postaci Soamesa Forsyte’a w polskiej wersji językowej serialu BBC Two "Saga rodu Forsyte’ów". Miał na koncie wiele ról dubbingowych. Grał i reżyserował w Teatrze Telewizji. Będzie nam Go bardzo brakowało..." - czytamy we wpisie, do którego dołączono fotografię artysty.

ZASP nie podał przyczyny śmierci Zdzisława Tobiasza.

Zdzisław Tobiasz - kim był?

Zdzisław Tobiasz urodził się 13 maja 1926 roku w Nowych Miedzach niedaleko Łodzi. Studiował w łódzkiej, a następnie warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, którą ukończył w 1951 roku. Na deskach teatralnych zadebiutował już w czasie studiów. W 1962 roku zadebiutował na dużym ekranie w filmie "Ludzie z pociągu" w reżyserii Kazimierza Kutza. Wystąpił też m.in. w "Krótkim filmie o zabijaniu" i "Dekalogu V" Krzysztofa Kieślowskiego.

Największą popularność Zdzisław Tobiasz zdobył dzięki roli majora Wołczyka w serialu "07 zgłoś się". Major Wołczyk był jednym z przełożonych głównego bohatera filmu porucznika MO Sławomira Borewicza. Sympatię widzów zdobył dzięki charakterystycznym ironicznym uwagom wobec młodego milicjanta.

"Marzę o dniu, w którym jeden z nas pójdzie na emeryturę" czy "Wyjaśnienia w stylu 'po to Pan Bóg dał mi ręce, żebym nie musiał wzywać radiowozu przestały mnie już interesować" - mawiał major do Borewicza.

Zdzisław Tobiasz miał na koncie także wiele ról dubbingowych. Do historii przeszła jego rola w "Sadze rodu Forsyte'ów", gdzie użyczył głosu Soamesowi Forsyte'owi. Artysta wykształcił również kolejne pokolenia aktorów, gdyż wykładał w łódzkiej i warszawskiej PWST.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości