Rosyjski raper popełnił samobójstwo, bo nie chciał iść na wojnę. "Nie jestem gotowy, by zabijać"

Autor:
Kamila
Jamrożek
Rosyjski raper popełnił samobójstwo. 27-latek nie chciał iść na wojnę

Rosyjski raper Iwan Petunin, znany jako Walkie, popełnił samobójstwo. Chłopak miał zaledwie 27 lat. Przed śmiercią nagrał pożegnalne wideo. Wynika z niego, że odebrał sobie życie, aby uniknąć mobilizacji do rosyjskiej armii.

Rosyjski raper Iwan Witalijewicz Petunin, występujący pod pseudonimem Walkie, popełnił samobójstwo w piątek 30 września. Smutną wiadomość przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych m.in. były wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Geraszczenko. Padły mocne słowa w stronę Władimira Putina.

Rosyjski raper Iwan "Walkie" Petunin popełnił samobójstwo

Iwan Petunin, znany wśród Rosjan jako raper o pseudonimie Walkie, popełnił samobójstwo na znak protestu przeciwko mobilizacji do rosyjskiej armii. Jego ciało znaleziono w piątek 30 września w pobliżu wieżowca przy ulicy Kongressnaja w Krasnodarze. Miał 27 lat.

"Powiedział, że nie chciał iść na wojnę: 'Nie jestem gotowy, by zabijać'" - napisała na Twitterze białoruska dziennikarka Hanna Liubakova, która opublikowała zdjęcie mężczyzny.

"Kolejne morderstwo z powodu krwawego dyktatora Putina - oprócz wojny w Ukrainie rozpoczął ludobójstwo własnego narodu" - napisał ostro ukraiński polityk Anton Geraszczenko.

Andrzej Zieliński o pseudopatriotach
Andrzej Zieliński o pseudopatriotach Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Rosyjski raper przed śmiercią opublikował pożegnalne wideo

Zanim Iwan Petunin odebrał sobie życie, zamieścił pożegnalne wideo w serwisie Telegram. Nagranie rapera zostało już usunięte ze strony, ale wcześniej dotarły do niego media, które donoszą, że 27-latek powiedział w nim, że sprzeciwia się mobilizacji i nie jest gotowy zabijać innych ludzi dla żadnych ideałów. Raper został zwolniony ze służby wojskowej z powodu przebywania w poradni psychoneurologicznej, ale obawiał się, że za chwilę "częściowa" mobilizacja zamieni się w pełną i obejmie wszystkich Rosjan w wieku poborowym.

"Owszem, mam zwolnienie z mobilizacji. Jednak wydaje mi się, że w najbliższych dniach częściowa mobilizacja przerodzi się w pełną. Mam dwie ręce, dwie nogi i mogę jednym palcem pociągnąć za spust, a przecież oni dadzą mi jakiś karabin. Nie mam prawa pociągać za spust" - powiedział Walkie.

Rosyjski raper wyjaśnił, że nie może i nie chce brać "na swoją duszę grzechu zabójstwa".

"Nie jestem gotów zabijać dla jakichkolwiek ideałów. Dla mnie zabicie człowieka na wojnie, lub po prostu, jest czymś, czego nie mogę zrobić" - stwierdził.

W pożegnalnym nagraniu 27-latek powiedział, że "czasem trzeba umrzeć za swoje zasady". Swoje samobójstwo określił jako "ostatni protest". Przeprosił też za nie bliskich.

"Przebywanie na tym świecie było dla mnie bardzo bolesne przez ostatnie siedem miesięcy" -wyjaśnił.

Dzień wcześniej Walkie wydał nowy album "Walk Out Boy 3". Poprosił fanów, aby dokładnie przesłuchali piosenek z nowej płyty, bo to pozwoli im zrozumieć jego czyn.

Władimir Putin podpisał nowy dekret o mobilizacji

Władimir Putin ogłosił 21 września w Rosji "częściową mobilizację". Na front wojenny w Ukrainie trafić miało co najmniej 300 tys. Rosjan. Prezydent Rosji podpisał jednak pod koniec września nowy dekret. Zgodnie z nim na wojnę w Ukrainie zostanie powołanych kolejne 120 tys. osób. Nieoficjalnie mówi się, że powołanie do armii może otrzymać nawet 1,2 mln osób.

Pobór ma być prowadzony od 1 listopada do 31 grudnia i objąć obywateli Rosji w wieku od 18 do 27 lat, którzy nie są w rezerwie i podlegają poborowi zgodnie z rosyjskim ustawodawstwem. Część z nich już trafiła na teren walk, nie przechodząc wcześniej żadnego szkolenia wojskowego.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości