Zygmunt Chajzer, Maciej Stuhr, Joanna Jabłczyńska i inni. U nich zamieszkali uchodźcy z Ukrainy

Zygmunt Chajzer, Maciej Stuhr, Joanna Jabłczyńska pomagają uchodźcom z Ukrainy.
Zygmunt Chajzer, Maciej Stuhr, Joanna Jabłczyńska
Źródło: MWMEDIA
Po ataku Rosji na Ukrainę setki tysięcy uchodźców ucieka do Polski przed wojną. Wiele znanych osób zdecydowało się przyjąć ich pod swój dach, m.in. Zygmunt Chajzer, Maciej Stuhr czy Joanna Jabłczyńska.

Do Polski z Ukrainy przyjeżdżają głównie kobiety i dzieci. Mężczyźni od 18 do 60 lat nie mogą opuszczać kraju. Nawet jeżeli dotrą do granicy, ukraińscy pogranicznicy zatrzymują wszystkich, którzy mogą przydać się na froncie. Polacy wykazują wielką solidarność z sąsiadami. Nie słabnie fala pomocy dla uchodźców. Znane gwiazdy dają przykład i przygarniają rodziny z Ukrainy. Na ten krok zdecydowali się m.in. Zygmunt Chajzer, Maciej Stuhr, Joanna Jabłczyńska czy Monika Janowska. Julia Kamińska dla uchodźców chciała wynająć osobne mieszkanie.

Maciej Stuhr z żoną przyjęli do domu rodzinę z Ukrainy

Maciej Stuhr z żoną nie pierwszy raz angażują się w pomoc najbardziej potrzebującym. Na początku pandemii pomogli rodzinie z Czeczenii. Madina i jej dzieci usamodzielnili się po 10 miesiącach mieszkania u Stuhrów. Teraz aktor i dietetyczka przygarnęli czteroosobową rodzinę z Ukrainy. O szczegółach opowiedzieli podczas czatu na żywo na Instagramie.

"W naszym domu gości kolejna rodzina" - napisała wczoraj na Instagramie żona Macieja Stuhra i zapowiedziała transmisję na żywo.

Z relacji dowiedzieliśmy się, że ukraińska rodzina ma bliskich w Wielkiej Brytanii i liczy na to, że ten kraj zmieni swoje przepisy dotyczące ukraińskich imigrantów. Gdy przelot do Anglii będzie możliwy, goście Stuhrów przeniosą się do swojej rodziny.

Podczas transmisji para przyznała, że członkowie rodziny są muzułmanami.

"Doskonale zdajemy sobie sprawę, by nie przygotowywać dla nich dań z wieprzowiny - powiedzieli Stuhrowie.

Z komunikacją między rodzinami nie ma problemu. Maciej Stuhr jeszcze ze szkoły pamięta podstawy języka rosyjskiego, wspomagają się także aplikacjami z tłumaczem. 

Zygmunt Chajzer przyjął uchodźców z Ukrainy

Zygmunt Chajzer także postanowił pomóc uchodźcom z Ukrainy. Znany prezenter publikował zdjęcie na Instagramie ze swoimi gośćmi z Ukrainy.

"Moi Goście z Ukrainy. Po trwającej ponad dobę podróży z dziećmi na rękach wreszcie w Warszawie. Bezpiecznie i spokojnie. Trochę ciasno, ale nie to jest najważniejsze. Witajcie w Polsce" - napisał.

Joanna Jabłczyńska przygarnęła rodzinę z Ukrainy

Joanna Jabłczyńska opublikowała na Instagramie zdjęcia z przygotowań na przyjęcie ukraińskiej rodziny.

"Załatwimy ich naszą solidarnością. Mieszkanie wysprzątane na błysk, czekam na moją ukraińską rodzinę. Wzrusza mnie nasza jedność i mobilizacja" - napisała.

Aktorka ma też przesłanie dla prezydenta Rosji Władimira Putina:

"Gest Kozakiewicza od Nas wszystkich niech leci do Putina. Ogromne podziękowania dla Was wszystkich" - dodała.

Monika Janowska: Nasz dom jest gotowy na gości z Ukrainy

Monika Janowska - żona polskiego piosenkarza i artysty Roberta Janowskiego - opublikowała na Instagramie wpis, w którym opisała oczekiwanie na przyjazd rodziny uchodźców z Ukrainy:

"Jadą goście. Wszystkie ręce w domu na pokładzie. Dwie doby w podróży. Głodni, zmarznięci, zmęczeni… brak słów… Będą o północy. Nasz dom gotowy. Nasze serca otwarte. Czekamy i witamy. Tyle możemy" - napisała.

Julia Kamińska chciała wynająć mieszkanie dla matki z Ukrainy

Julia Kamińska poinformowała na Instagramie, że chciała wynająć mieszkanie dla matki z dzieckiem, uciekającej z Ukrainy. Ludzie odmawiali jej, ponieważ chcieli wynająć mieszkania komuś z Ukrainy. Aktorka nie kryła smutku. 

"Jestem tym dość zdruzgotana" - przyznała.

Aktorka zaapelowała do swoich obserwujących, aby pomogli jej znaleźć mieszkanie dla matki z dzieckiem, która uciekła z terenów wojny w Ukrainie. Gwiazda poprosiła, aby kontaktować się z nią w tej sprawie za pomocą Instagrama.

Jak przyjąć do siebie uchodźców z Ukrainy?

Cierpienie setek tysięcy kobiet, dzieci i osób starszych starających się przedostać do Polski wzbudza w nas duże emocje. Pomagać należy jednak mądrze, nie pod wpływem emocji. Najpierw zastanówmy się, co chcemy i możemy zrobić, na co nas stać, i poszukajmy oficjalnych i sprawdzonych informacji. Zamiast działać samemu, najlepiej będzie skontaktować się z którąś z organizacji pozarządowych i charytatywnych, działających w naszym mieście.

Przyjmując osoby uciekające przed wojną pod swój dach, trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Psycholog i psychotraumatolog mgr Katarzyna Podleska z Fundacji HumanDoc przygotowała poradnik dla każdego, kto chce pomóc. Trzeba pamiętać, że uciekające osoby przeżyły traumę, doświadczyły straty i widziały potworne rzeczy, które się dzieją w ich kraju. Co w takiej sytuacji możemy dla nich zrobić, jakie zaoferować wsparcie, na co zwrócić szczególną uwagę? Oto niektóre ze wskazówek zawartych w "Poradniku dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy":

  • Upewnij się, że traktujesz osoby będące pod twoją opieką na równi, nie dyskryminując ich. Traktuj ludzi z szacunkiem. Działaj jedynie w ich najlepszym interesie.
    • Nie odbieraj objawów PTSD osobiście. Objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD) to emocjonalne odrętwienie, gniew i wycofanie. Jeśli bliska ci osoba wydaje się odległa, rozdrażniona lub zamknięta, pamiętaj, że to może zupełnie nie mieć związku z tobą i waszym związkiem.
      • Bądź sprzymierzeńcem i dobrym słuchaczem. Osoba z PTSD może potrzebować, by ciągle mówić o traumatycznym wydarzeniu. To także część zdrowienia, unikaj więc pokusy, aby powiedzieć bliskiej osobie, żeby przestała przeżywać, to co się stało i zaczęła żyć.
        • Nie naciskaj do mówienia, jeżeli osobom z PTSD jest bardzo trudno mówić o tym, co przeżyli. Dla niektórych może to nawet pogorszyć sytuację. Nigdy nie próbuj więc na siłę go/jej otwierać. Daj jej jednak jasno do zrozumienia, że gdyby zechciał/a mówić, ty jesteś obok i chętnie go/jej wysłuchasz.
          • Pomaganie uchodźcom – osobom w kryzysie jest bardzo wyczerpujące. Zwróć w tym wszystkim także uwagę na siebie. Czy tobie czegoś nie potrzeba, czy ty regularnie się odżywiasz i masz czas dla siebie. Nawet najsilniejsze osoby potrzebują się zresetować.

            Poradnik Fundacji HumanDoc mówi też, o co warto zadbać jeszcze przed przybyciem gości z Ukrainy. Trzeba przede wszystkim przygotować miejsce/pokój, który dla nich przeznaczymy i usunąć z niego wszystkie rzeczy, których możemy potrzebować – chodzi o zapewnienie przybyszom poczucia prywatności. Warto też przygotować dla nich miejsce, w którym będą mogli przechowywać rzeczy, przyszykować pościel i ręczniki.

            Bardzo ważny dla nich jest też dostęp do internetu - na Ukrainie zostają ich rodziny i przyjaciele, z którymi będą chcieli mieć z nimi kontakt. Tutaj można pobrać cały poradnik:

            Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tu:

            Autor: Kamila Jamrożek

            Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości