Zaskakujące wieści na temat stanu zdrowia Jana A.P. Kaczmarka. Żona wyjawiła, jak się czuje

Jan A.P. Kaczmarek
Jan A.P. Kaczmarek
Źródło: MWMEDIA
Żona Jana A.P. Kaczmarka podzieliła się informacjami na temat stanu zdrowia męża. Słowa Aleksandry Twardowskiej-Kaczmarek z pewnością wielu będą sporym zaskoczeniem dla fanów słynnego kompozytora.

Jan A.P. Kaczmarek to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie twórców muzyki do filmów. W 2005 roku ten polski kompozytor otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę w branży filmowej - Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu "Marzyciel". Niestety doniesienia na temat jego stanu zdrowia zaczynają budzić ogromne obawy. Artysta, który podarował nam tak wiele pięknych melodii, teraz sam potrzebuje wsparcia i ciepła od najbliższych, fanów oraz wszystkich, którzy doceniają jego dorobek artystyczny.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo

Radzimir Dębski zagrał wyjątkowy koncert. Wystąpił w hołdzie znanemu kompozytorowi

Żona wyjawia stan zdrowia Jana A.P. Kaczmarka

Żona Jana A.P. Kaczmarka w rozmowie z Polską Agencją Prasową dla "19:30" podzieliła się informacjami dotyczącymi stanu zdrowia męża. Aleksandra Twardowska-Kaczmarek zdradziła, że pomimo choroby, na którą choruje artysta, czyli zaniku wieloukładowego (powodującej trudności w poruszaniu się i mówieniu) jego umysł w dalszym ciągu funkcjonuje na wysokim poziomie. Kobieta wyjawiła, że mąż nie stracił ze swej błyskotliwości.

"Jan jest największym wojownikiem, jakiego można sobie wyobrazić. Chce być z nami, chce zrobić kolejny film" - powiedziała.

Warto dodać, że we wcześniejszej rozmowie z z magazynem "Pani" podkreśliła, że mimo agresywnej formy choroby są przekonani, że uda im się znaleźć odpowiedni ośrodek lub specjalistę, który pomoże artyście stawić czoła chorobie.

"Choroba, która pozbawiła go wyraźnej mowy, nie odebrała mu wszystkiego. Przeciwnie, jego intelekt osładza nam codzienność. Bo nawet jak uda się wydobyć z Jana kilka zdań, są to zdanie bezcenne. Od roku choroba przybrała agresywną formę. Jan jest przekonany, że znajdziemy jakiś lek, ośrodek, specjalistę, spróbujemy, nawet jako pionierzy, zmierzyć się z rzeczą, która nie daje szans innym" - wyznała.

Na co jest chory Jan A.P. Kaczmarek?

Jan A.P. Kaczmarek kontynuuje walkę z poważnym schorzeniem neurologicznym, które znacząco utrudnia mu codzienne funkcjonowanie. 70-latek cierpi na MSA (System Zaników Wieloukładowych). Schorzenie charakteryzujące się między innymi drżeniem kończyn, sztywnością mięśni i problemami z równowagą.

Skrajnie zaawansowana choroba zmusiła kompozytora do wielomiesięcznego pobytu w szpitalu i niemalże uniemożliwia mu samodzielne poruszanie się. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak poważnym zagrożeniem jest MSA, które w ostateczności może prowadzić do niewydolności płuc. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rodzinę artysty, jego kondycja jest niezwykle poważna, a choroba uniemożliwia mu samodzielną egzystencję.

Jan A.P. Kaczmarek wymaga teraz ciągłej pomocy ze strony najbliższych, jak również profesjonalnych opiekunów, których obecność jest niezbędna do codziennego funkcjonowania. Jako że nie jest w stanie samodzielnie wykonywać żadnych czynności, tak prostych jak wstanie z łóżka czy ubranie się, wymaga również dodatkowych środków w postaci specjalistycznego sprzętu.

Anastazja Davis, córka kompozytora na początku ubiegłego roku uruchomiła zbiórkę na jego leczenie.

"Mój tata nie jest w stanie poruszać się samodzielnie i wymaga pomocy swojej żony i dwóch opiekunek do wykonywania podstawowych czynności, takich jak wstawanie z łóżka czy ubieranie się. [...] Nie można go zostawić samego, ponieważ często traci przytomność z powodu wahań ciśnienia krwi. Tata nie jest już w stanie pracować, a jego żona musiała zrezygnować z pracy, ponieważ jest jego główną opiekunką, co jest pracą na pełny etat, oprócz opieki nad ich 7-letnim synem. To bardzo obciążyło ich finansowo" - napisała córka artysty, motywując założenie zbiórki.

Jan A.P. Kaczmarek jest ciężko chory
Jan A.P. Kaczmarek jest ciężko chory
Źródło: Getty Images

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Norbert Żyła, Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości