Nie żyje legendarny aktor. Przeszedł do historii telewizji dzięki kultowej scenie pocałunku z mężczyzną

James Laurenson
James Laurenson
Źródło: Getty Images
Nie żyje aktor James Laurenson, znany najbardziej z brytyjskich produkcji teatralnych i telewizyjnych. Mężczyzna zmarł w wieku 84 lat. Przeszedł do historii dzięki pierwszej pokazanej w telewizji scenie pocałunku osób tej samej płci. Jego kariera była bardzo bogata, a role doceniane przez widzów i krytyków.

Ames Laurenson przybył do Wielkiej Brytanii z rodzinnej Nowej Zelandii na początku lat 60. Zadebiutował w 1969 roku niewielką rolą w "Zakochanych kobietach" Kena Russella. Jego pierwsze małżeństwo z aktorką Carol Macready zakończyło się w 1997 roku. Aktor pozostawił w żałobie drugą żonę Cari Haysom i syna Jamiego z pierwszego związku.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

Zagraniczne osobistości i artyści, którzy odeszli w 2023 roku
Zagraniczne osobistości i artyści, którzy zmarli w 2023 roku
Zagraniczne osobistości i artyści, którzy zmarli w 2023 roku

Nie żyje James Laurenson. Z czego zasłynął?

O śmierci Jamesa Laurensona powiadomiły brytyjskie media. Aktor zmarł już 18 kwietnia 2024 roku, ale dopiero teraz serwisy informacyjne odnotowały ten fakt. Artysta większość życia występował na deskach teatru i w telewizji. Szczegóły dotyczące okoliczności odejścia gwiazdora nie zostały podane do wiadomości publicznej.

James Laurenson pojawił się w operze mydlanej "Coronation Street". Po debiucie filmowym w "Zakochanych kobietach" przyszła pora na sztukę dla brytyjskiej telewizji, która odmieniła jego życie. Mowa o angażu w spektaklu "Edward II", w którym zagrał u boku Iana Mckellena. Na scenie doszło do pierwszego pokazanego publicznie gejowskiego pocałunku z udziałem aktorów.

Produkcja miała swoją premierę na festiwalu w Edynburgu w 1969 roku. Ian McKellen wspominał, że ​​całowanie Jamesa Laurensona było "bonusem przez cały czas trwania filmu".

Artysta na scenie grał główne role w Royal Shakespeare Company i National Theatre, a później występował w przedstawieniach Peter Hall Company. Określano go jako "wielkiego aktora, ponieważ miał cechy Everymana. Wszyscy wielcy aktorzy noszą w sobie tę cechę: kiedy wchodzą na scenę, robią to dla nas".

James Laurenson i Ian Mckellen w sztuce "Edward II"
James Laurenson i Ian Mckellen w sztuce "Edward II"
Źródło: Getty Images

Gdzie wystąpił James Laurenson?

James Laurenson w 2011 roku był nominowany do nagrody Oliviera dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę "Ducha i Króla Graczy" w uznanej produkcji w reżyserii Nicholasa Hytnera. Młodsza widownia może go kojarzyć z roli w serialu "The Crown", gdzie wcielił się w Doktora Weira — lekarza brytyjskiej rodziny królewskiej.

W mediach społecznościowych pojawiły się archiwalne zdjęcia aktora — przedstawiające go na scenie lub na ekranie. Są też wspomnienia fanów.

"Zasmuciła mnie wiadomość o odejściu aktora Jamesa Laurensona w wieku 84 lat. Miał długą, wybitną karierę na scenie, filmie i telewizji, ogromną liczbę brytyjskich występów telewizyjnych i filmowych, ale moje dwa ulubione jego występy to w 2. sezonie 'Space 1999' i w 'The Monster Club'. Spoczywaj w pokoju panie Laurenson. Będziesz pamiętany" - zapewnił fan aktora.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości