Programy

Nowy sezon "Kuchennych rewolucji" już 3 marca w TVN. Gdzie zawita Magda Gessler?

Programy

Źródło:
TVN
Magda Gessler w nowym sezonie "Kuchennych rewolucji" odwiedzi nowe restauracje.

Po ponad trzystu przeprowadzonych rewolucjach Magda Gessler nie zwalnia tempa. W nowym sezonie, który będzie można oglądać już od 3 marca o godz. 21.35 w TVN, ponownie wyruszy w podróż po Polsce, aby odmieniać oblicza podupadających restauracji. Gdzie zawita tym razem?

"Kuchenne rewolucje" to program, którego misją jest pomaganie właścicielom restauracji, którzy nie radzą sobie z prowadzeniem lokalu i poszukują pomocy. Magda Gessler od 2010 roku uświadamia im, jak powinni podchodzić do pracowników oraz klientów i serwowanego im jedzenia. Widzowie mogą za to podejrzeć pracę kucharzy od zaplecza.

Program, który doczekał się już dwudziestej czwartej edycji, oparty jest na amerykańskim formacie "Kitchen Nightmares", prowadzonym przez słynnego kucharza Gordona Ramsaya.

Nowy sezon "Kuchennych rewolucji" - jakie miejscowości odwiedzi Magda Gessler?

Wiosną widzowie znów będą mieli okazję wyruszyć wraz z Magdą Gessler w kulinarną podróż po Polsce. Królowa polskiej gastronomii trafi między innymi do pizzerii "DaviOli" w Krzeszycach oraz "Calabria" w Olsztynie, pubu z obiadami domowymi "Masters" w Inowrocławiu, czy też restauracji kuchni wietnamskiej "Zielony Nosorożec" w Białymstoku. Przekonamy się także, jakie zmiany dokonają się w "Polskim-nie-rządzie" w Sosnowcu oraz "Szmaragdowej" w Kudowie, specjalizującej się w kuchni gruzińskiej.

Nowy sezon "Kuchennych rewolucji" - co się wydarzy?

W jednym z odcinków Magda Gessler odwiedzi nadwiślański Szczucin, leżący przy drodze łączącej Tarnów z Kielcami. W sąsiedztwie okazałego Muzeum Drogownictwa znajduje się "Restauracja Staropolska". Prowadzą ją małżonkowie Małgorzata i Paweł. Ona kończyła AWF, on jest muzykiem i na głębokie, mętne wody gastronomii rzucili się bez żadnego doświadczenia w tej branży. Krótko prowadzili lokal w Tarnowie i zaraz potem zdecydowali się zainwestować ogromne pieniądze z oszczędności i kredytów w kupno okazałej restauracji w Szczucinie. Początkowo interes się kręcił, a restauracja żyła głównie z imprez okolicznościowych. Wszystko zmieniła pandemia. Utrzymanie potężnego lokalu z dużą załogą szybko wpędziło właścicieli w długi. Straty sięgnęły już 650 tysięcy złotych. Po lockdownie klienci nie wrócili i właściciele nie mają pomysłu, jak ich przyciągnąć. Postanowili zaprosić najbardziej pomysłową w Polsce restauratorkę Magdę Gessler.

Z kolei w Raciborzu od ponad dwóch lat swój biznes prowadzi Paweł. "Imperia", bo tak nazywa się ten lokal, to przede wszystkim sala na imprezy okolicznościowe i miejsce, gdzie przygotowuje się posiłki dla okolicznych firm. Według Agnieszki, menadżerki, do restauracji niekiedy przyjdą dwie osoby, niekiedy trzy, ale tak naprawdę można powiedzieć, że restauracja w tym miejscu nie funkcjonuje. Paweł jest załamany, bo w restaurację włożył prawdziwą górę pieniędzy, a do spłaty wciąż pozostaje mu ogromna suma 2,3 miliona złotych. Mężczyzna nie kryje, że jedynym ratunkiem dla niego jest Magda Gessler. Jednak to, co prowadząca odkryje w raciborskiej restauracji wprawi ją w osłupienie. A wydawało się, że widziała już wszystko…

Nowy sezon "Kuchennych rewolucji" - kiedy i gdzie oglądać?

Emisja pierwszego odcinka nowego sezonu "Kuchennych rewolucji" już 3 marca o godz. 21.35 w TVN. Z kolei już 24 lutego odcinek trafi do serwisu player.pl, gdzie można będzie go obejrzeć przedpremierowo.

"Kuchenne rewolucje" – zasady

Do programu "Kuchenne rewolucje" zgłaszają się restauratorzy, które nie radzą sobie z prowadzeniem lokali. Magda Gessler wybiera miejsca, w których pojawi się wraz ze swoją ekipą. Najpierw degustuje popisowe dania kucharza i ocenia, czy problemem w danej restauracji jest zła jakość jedzenia, czy może problem leży gdzieś indziej. Następnie restauratorka zwiedza zaplecze, sprawdza czystość na kuchni, a także, z jakich składników przygotowywane są posiłki.

Ten etap "Kuchennych rewolucji" budzi często najwięcej emocji. Lecą brudne, stare patelnie, garnki, a w odpadach ląduje śmieciowe jedzenie i wszelkie wspomagacze smaku, których Magda Gessler nie toleruje. Niestety często okazuje się, że na kuchni panuje bałagan, a część sprzętu nie była czyszczona od wielu lat.

Następnego dnia Magda Gessler ponownie pojawia się w lokalu i przeprowadza rozmowy z pracownikami i właścicielami, by ustalić, gdzie tkwi problem i zdiagnozować, co musi zmienić i nad czym popracować, żeby restauracja zaczęły przynosić zysk właścicielom, a wszyscy pracowali w miłej atmosferze. Spojrzenie z boku kogoś obiektywnego często jest kluczem do sukcesu, bowiem udaje się dość szybko znaleźć problem.

Później Magda Gessler przedstawia właścicielom restauracji pomysł na ich nową knajpkę, często wiąże się to ze zmianą nazwy, menu, jak i wystroju wnętrza. W kolejnym etapie Magda Gessler uczy kucharzy, jak przygotować dania, które od tej pory będą na stałe pojawiały się w karcie. Przygotowywana jest także promocja, czyli popisowe danie, które właściciele restauracji rozdadzą przechodniom na ulicy, by zachęcić ich do przyjścia w dniu premiery nowego miejsca.

Uroczysta kolacja odbywa się czwartego dnia rewolucji, Magda Gessler pomaga przy wydawaniu dań i wyjaśnia gościom, jaka rewolucja odbyła się w lokalu. By sprawdzić efekty rewolucji, restauratorka powraca po 4-6 tygodniach od rewolucji i testuje nowe dania. Ocenia, czy wykonywane są według jej przepisu i czy ich jakość jest nadal na wysokim poziomie, sprawdza też, czy utargi i zainteresowanie lokalem wzrosło i jak układa się współpraca pracodawców z pracownikami. Gdy wszystko jest dokładnie tak, jak Magda Gessler sobie wymyśliła, lokal otrzymuje pozytywną ocenę, a restauratorka zachęca do odwiedzin restauracji.

"Hotel Paradise". Klaudia El Dursi o 5. sezonie
"Hotel Paradise". Klaudia El Dursi o 5. sezonie

"Kuchenne rewolucje" – prowadząca Magda Gessler

Magda Gessler to osobowość telewizyjna, kreatorka smaków, właścicielka kilku restauracji. Pierwszą z nich otworzyła z Adamem i Piotrem Gesslerami w 1989 r. w Pałacu Zamoyskich. Kolejne to: "AleGloria", "Fukier", "Słodki Słony", "Polka" i "Zielnik". Wydała trzy książki kucharskie, "Kuchnia moja pasja" (czerwiec 2005), "Kocham gotować – Magdy Gessler przepis na życie" (październik 2007) i "Kuchenne Rewolucje. Przepisy Magdy Gessler" (listopad 2012). Od 6 marca 2010 jest gospodynią programu TVN Kuchenne rewolucje. Od 2012 r. została jurorką w programie "MasterChef".

Zobacz także:

Kamila Jamrożek

Źródło: TVN

Źródło zdjęcia głównego: x-news/TVN

Pozostałe wiadomości