Programy

"Kuchenne rewolucje" – program, prowadząca, zasady

Programy

Autor:
Ewa
Podleśna-Ślusarczyk
Magda Gessler, Kuchenne rewolucje

"Kuchenne rewolucje" to program, którego misją jest pokazywanie właścicielom restauracji, jak należy podchodzić do klientów i serwowanego im jedzenia, a Polakom pokazuje pracę kucharzy od zaplecza. Dzięki niezwykle barwnej osobowości Magdy Gessler, format cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem fanów od 2010 r. 

"Kuchenne rewolucje" – co to za program?

Program emitowany jest na antenie TVN od 2010 r. i oparty jest na amerykańskim formacie Kitchen Nightmares. Do programu zgłaszają się restauratorzy, którzy nie radzą sobie z prowadzeniem lokalu i poszukują pomocy. Problemy czasem dotyczą nieumiejętnie dobranej załogi, złego doboru surowców wykorzystywanych w kuchni, złej organizacji pracy, braku wiedzy i umiejętności, a czasem braku pomysłu, jak przyciągnąć gości i jakimi potrawami ich zaskoczyć. Na te wszystkie bolączki stara się odpowiedzieć Magda Gessler, autorytet kulinarny oraz właścicielka kilku restauracji. Przeprowadza ona rewolucję w lokalu, która ma pomóc odmienić los restauracji o 180 stopni.

Anna Świątczak zniknęła z show-biznesu. "Po prostu tego nie dźwignęłam"
Anna Świątczak zniknęła z show-biznesu. "Po prostu tego nie dźwignęłam" Anna Świątczak po rozstaniu z Michałem Wiśniewskim na jakiś czas zniknęła z show-biznesu. Teraz powiedziała, co było powodem. Źródło: cozatydzien.tvn.pl

"Kuchenne rewolucje" – zasady

Do programu zgłaszają się restauracje, które nie radzą sobie z trafieniem w gusta klientów. Magda Gessler wybiera miejsca, w których pojawi się wraz ze swoją ekipą. Najpierw degustuje popisowe dania restauratora i ocenia, czy problemem w danej placówce jest zła jakość jedzenia. Niestety okazuje się najczęściej, że tak i podane dania nie są ani smaczne ani interesujące, a już na pewno nie są właściwie przygotowane. Następnie restauratorka zwiedza zaplecze, sprawdza czystość na kuchni, a także z jakich składników przygotowywane są posiłki. To właśnie ten etap Rewolucji Kuchennych jest najbardziej spektakularny, lecą patelnie, garnki, a w śmieciach ląduje śmieciowe jedzenie i wszelkie wspomagacze smaku, których Magda Gessler nie toleruje. Niestety często okazuje się, że na kuchni panuje bałagan, a część sprzętu nie jest czyszczona od wielu lat. Drugim największym błędem jest także złe przechowywanie żywności, brak zabezpieczenia np. mięsa czy serów w lodówce, co powoduje, że tracą one na walorach smakowych.

Następnego dnia Magda Gessler ponownie pojawia się w lokalu i przeprowadza rozmowy z pracownikami i właścicielami, by ustalić, gdzie tkwi problem i zdiagnozować, co musi zmienić i nad czym popracować, żeby restauracja zaczęły przynosić profity właścicielom, a wszyscy pracowali w miłej atmosferze. Spojrzenie z boku kogoś obiektywnego często jest kluczem do sukcesu, bowiem udaje się dość szybko znaleźć problem.

Magda Gessler przedstawia właścicielom restauracji pomysł na ich nową knajpkę, często wiąże się to ze zmianą nazwy, menu, jak i wystroju wnętrza. Kolejny etap to nauka, Magda Gessler uczy kucharzy, jak przygotować dania, które od tej pory będą na stałe pojawiały się w karcie. Przygotowywana jest także promocja, czyli popisowe danie, które właściciele restauracji rozdadzą przechodniom na ulicy, by zachęcić ich do przyjścia w dniu premiery nowego miejsca.

Uroczysta kolacja odbywa się czwartego dnia rewolucji, Magda Gessler pomaga przy wydawaniu dań i wyjaśnia gościom, jaka rewolucja odbyła się w lokalu. By sprawdzić efekty rewolucji, restauratorka powraca po 4-6 tygodniach od rewolucji i testuje nowe dania. Ocenia, czy wykonywane są według jej receptury i czy ich jakość jest nadal na wysokim poziomie, sprawdza też, czy utargi i zainteresowanie lokalem wzrosło i jak układa się współpraca pracodawców z pracownikami. Gdy wszystko jest dokładnie tak, jak Magda Gessler sobie wymyśliła, lokal otrzymuje pozytywną ocenę, a restauratorka zachęca do odwiedzin restauracji.

"Kuchenne rewolucje" – prowadząca

Magda Gessler to osobowość telewizyjna, kreatorka smaków, właścicielka kilku restauracji. Pierwszą z nich otworzyła z Adamem i Piotrem Gesslerami w 1989 r. w Pałacu Zamoyskich. Kolejne to: AleGloria, Fukier, Słodki Słony, Polka i Zielnik. Wydała trzy książki kucharskie, "Kuchnia moja pasja" (czerwiec 2005), "Kocham gotować – Magdy Gessler przepis na życie" (październik 2007) i "Kuchenne Rewolucje. Przepisy Magdy Gessler" (listopad 2012). Od 6 marca 2010 jest gospodynią programu TVN Kuchenne rewolucje. Od 2012 r. została jurorką w programie "MasterChef".

"Kuchenne Rewolucje" – ile sezonów?

Obecnie na antenie TVN pojawił się 23. Sezon programu, w sumie wyprodukowano 300 odcinków.

"Kuchenne rewolucje – Powroty" – co to jest?

Kuchenne rewolucje doczekały się także dodatkowej serii, pokazywanej na Player.pl w latach 2015 i 2017. Łącznie wyprodukowano 26 odcinków, w których odwiedzono restauracje, w których kilka lat wcześniej były przeprowadzane rewolucje.

Zobacz także:

Autor:Ewa Podleśna-Ślusarczyk 

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości