Programy

"Top Model" – co to za program, zasady, jurorzy, prowadzący, wygrani

Programy

Autor:
Ewa
Podleśna-Ślusarczyk

"Top Model" to program, który spełnia marzenia. Udział w nim biorą osoby, które mają wyjątkową urodę i ogromne predyspozycje do pozowania przed aparatem i poruszania się na wybiegu. Udowadnia, że dziś dla polskich modelek i modeli świat stoi otworem i można obecnie robić karierę na całym świecie.

"Top Model" – co to za program?

"Top Model" to polski program telewizyjny typu reality show, emitowany na antenie TVN od 8 września 2010, oparty na amerykańskim formacie America’s Next Top Model. Jurorzy szukają uczestników w całej Polsce na specjalnie organizowanych castingach. Spośród tysięcy zgłoszeń jurorzy mają trudne zadanie wyłonienia zaledwie 13 uczestników, którzy wprowadzą się do domu modelek i będą w kolejnych tygodniach uczestniczyć w specjalnie przygotowanych zadaniach. Celem jest pokazanie swoich umiejętności i predyspozycji jako model i foto model, by nawiązać kontakty z branżą i wygrać lukratywne kontrakty oraz możliwość nauki w szkole dla modelek

"Top Model" – zasady castingu

Zgłoszenia dotyczą kobiet i mężczyzn w wieku od 18 lat. Osoby, które ukończyły 16 lat mogą zgłosić się, tylko pod warunkiem dostarczenia pisemnej zgody opiekuna prawnego. Uczestnikami castingu mogą być osoby, które mają minimum 160 cm wzrostu.

"Top Model"– co to jest złoty i srebrny bilet?

Złoty bilet – może być przyznawany przez jurorów, kiedy widzą ogromny potencjał uczestnika. Wówczas automatycznie wprowadzają kandydata do domu modeli i modelek. Pierwszą osobą, która taki bilet otrzymała, była Klaudia El Dursi.

Srebrny bilet – pojawił się dopiero w 9. edycji i jest dostępny jednorazowo dla każdego z jurorów. Przyznanie go konkretnej osobie oznacza danie mu dodatkowej szansy. Internauci wybierają jedną z czterech osób wskazanych przez jurorów i umożliwiają mu miejsce na etapie bootcampu.

"Top Model" – etapy programu

Najpierw odbywają się castingi, od dwóch ostatnich sezonów także online z powodu pandemii i obostrzeń z nią związanych. Następnie część osób trafia przed oblicze jury, za kulisami w przygotowaniach do wystąpienia wspiera uczestników Michał Piróg. Jurorzy decydują, komu dają szansę na pojawienie się w kolejnym etapie programu, czyli na twz. bootcampie. Spośród osób biorących udział w rywalizacji, do domu modeli i modelek trafia szczęśliwa trzynastka, która z kolei będzie wykonywać w kolejnych odcinkach, aż do finału, zadania wymyślone przez jurorów. Będą to zarówno pokazy mody, sesje zdjęciowe w przeróżnych okolicznościach, jak i prezentowanie się przed klientami. W każdym odcinku zagrożone są trzy osoby, których praca jest najsłabiej oceniana przez jurorów. Następnie jurorzy wskazują, kto odpada z programu.

Nowy Top Model zgarnia kontrakt z agencją modelek i modeli oraz okładkę w miesięczniku Glamour.

"Top Model"– prowadzący

Program Top Model od początku prowadzony jest przez nieomal to samo grono jurorów, czyli Dawida Wolińskiego, Marcina Tyszkę i Joannę Krupę, która również pełni rolę prowadzącej program i ma decydujący głos w wyborze kandydatów. Do tego grona dołączyła od 3. edycji Kasia Sokołowska, zastępując na fotelu jurora Karolinę Korwin-Piotrowską, która wspierała i oceniała uczestników formatu przez pierwsze dwie edycje.

Top Model – wygrani wszystkie sezony

  • Sezon 1 – 2010 – Paulina Papierska
  • Sezon 2 - 2011 – Olga Kaczyńska
  • Sezon 3 – 2013 – Zuzanna Kołodziejczyk
  • Sezon 4 – 2014 – Osuenhe Ugonoh
  • Sezon 5 – 2015 – Radosław Pestka
  • Sezon 6 – 2016 – Patryk Grudowicz
  • Sezon 7 – 2018 – Katarzyna Szklarczyk
  • Sezon 8 - 2019 – Dawid Woskanian
  • Sezon 9 – 2020 – Mikołaj Śmieszek
  • Sezon 10 - 2021 - Dominika Wysocka

Zobacz także:

Autor:Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości