Receptura – o czym jest serial, obsada aktorska, kiedy i gdzie można oglądać

Agnieszka Więdłocha w serialu "Receptura"
Serial Receptura - o czym jest serial?
Źródło: x-news
"Receptura" to nowy serial emitowany na antenie TVN. Jest to prawdziwa gratka dla miłośników historii przedwojennych, ale i  fanów zagadek. Tym razem mamy okazję poznać bliżej historię twórcy czekolady Wedla, któremu skradziono tajemną recepturę. 

Receptura – o czym jest serial?

Receptura jest ciekawie poprowadzona, bowiem mamy możliwość oglądać równolegle dwie historie kobiet, które dzieli kilkadziesiąt lat. Zosia Żochowska to prawnuczka Marii Kielicz, która dawniej pracowała w fabryce Jana Wedla. To właśnie jej losy, pomówienia o kradzież receptury na ptasie mleczko, zawiłości miłosne i walkę o odzyskanie porwanej córki możemy z zaciekawieniem śledzić w czasach przedwojennych.  A dowiadujemy się o nich dzięki zapiskom w dzienniku, do których dociera jej prawnuczka Zosia. Zostaje ona wplątana szybko w kryminalną intrygę, bowiem dziennik ten wraz z zapiskami i recepturą jest pilnie poszukiwany przez konkurencję, która pragnie wykazać, że Wedel nie jest jedynym producentem, który może produkować ptasie mleczko. 

To, co jeszcze łączy Zosię i Marię, to fakt, że jedna i druga podejmuje się samotnego macierzyństwa. Maria nie ufa mężczyźnie, który jest ojcem jej córki i wraca z Niemczech, gdzie studiowała, do Polski, by  tu spokojnie wychować dziecko. Decyduje się świadomie na plotki i trudności, życie samotnej matki w dawnych czasach nie było zbyt łatwe. Zosia staje przed dokładnie takim samym dylematem, czy ma wychowywać dziecko z mężczyzną, którego nie kocha i nie chce się z nim wiązać na całe życie, czy jednak nie ma prawa do podjęcia takiej decyzji, bo dobro dziecka jest najważniejsze. Gdy dodamy do tego, że właśnie wtedy pojawia się w jej życiu mężczyzna, który się w niej zakochuje i nieźle miesza w jej głowie, wiadomo, że decyzja będzie jeszcze trudniejsza.

Spektakl "Niepamięć". Rozmowa z Magdaleną Kumorek i Rafałem Królikowskim
Magdalena Kumorek i Rafał Królikowski w spektaklu "Niepamięć"
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Receptura – obsada, aktorzy

Maria Kielicz – Agnieszka Więdłocha, elegancka i atrakcyjna kobieta, która studiowała architekturę w Niemczech. Gdy zaszła w ciążę wraca do Polski i po kilku latach próbuje znaleźć stałą pracę, by utrzymać siebie i córkę. Zatrudnienie zdobywa w fabryce Wedla, stając się jego zaufaną osobą. Później czeka ją wiele przygód, więzienie, porwanie, a wszystko to w imię źle pojętej miłości.

Jan Wedel – Jacek Koman, dyrektor największej wówczas w Europie fabryki czekolady, jest bezpośredni i nie obnosi się z bogactwem. Ma ogromną klasę i kindersztubę, więc pomaga Marii, gdy ta przypadkowo trafia do więzienia. Pozwala też na to, by kobieta mogła zaprojektować mu zmiany w fabryce, by poprawić jakość pracy.

Michał Jankowski – Mateusz Janicki, inżynier. Jest prawą ręką Wedla w fabryce czekolady. Zakochuje się w Marii Kielicz i pomaga jej, kiedy zostaje aresztowana i kiedy zostaje porwane jej dziecko. 

Zosia Żakowska – Zofia Wichłacz, studentka architektury. Wyjechała po maturze z rodzinnej wsi, w której zostawiła chłopaka oraz nadopiekuńczych rodziców. Odnajduje zapiski swojej prababci, które na łożu śmierci wskazała jej babcia Kazia. Na studiach jej uwagę zwraca inny student i to wtedy zdaje sobie sprawę, że niewiele łączy ją po latach z Andrzejem, chłopakiem od czasów szkolnych.

Tomek Łuczyński – Jakub Hycnar, również student architektury. Pozornie bogaty chłopak z dobrej rodziny, a jednak dość szybko odnajduje w Zosi pokrewną duszę i zakochuje się w niej. Nie odchodzi nawet, gdy dowiaduje się, że ukochana spodziewa się dziecka innego mężczyzny. 

Andrzej Czop – Piotr Janusz, wieloletni chłopak Zofii. Szczery, miły, spokojny, gdy dowiaduje się, że jego ukochana jest w ciąży, kupuje dom i szykuje się na wspólne życie. Jest zdruzgotany i nie rozumie, dlaczego Zosia nie chce wrócić na wieś i nie chce także wrócić do niego. 

Aneta Żakowska -Joanna Brodzik, toksyczna mama, choć i niezwykle ciepła, wspierająca. Chce wiedzieć wszystko o swoich bliskich, decydować o ich życiu i czuwać nad szczęściem każdego. Przeżywa kryzys we własnym związku, ale to nie odciąga jej uwagi od córki. Angażuje się także w kryminalną historię kradzieży tajemnej receptury.

Tadeusz Żakowski – Cezary Żak, ojciec Zosi  i mąż Anety. Poznajemy go w chwili głębokich przemyśleń na temat małżeństwa, które, jak się okazało, nie przynosiło spodziewanego szczęścia. Tadeusz wyprowadza się od żony do córki, gdzie przechodzi kryzys wieku średniego i stara się upodobnić do znajomych Zosi.

"Receptura" – gdzie i kiedy oglądać"

Recepturę można oglądać na antenie TVN w niedziele o godz. 21.30. O godzinie 12.00 są powtórki serialu. Oprócz tego 6-odcinkowy serial można także oglądać na Player.pl.

"Receptura" – reżyser, scenariusz

Reżyserem serialu jest Tomasz Szafrański, polski reżyser i scenarzysta. Jego wcześniejsze filmy to: Samo życie, Naznaczony, Klub włóczykijów, Władcy przygód. 

Za scenariusz odpowiadają: Artur Kowalewski, Dorota Jankojć-Poddębniak i Bartosz Staszczyszyn.

Zobacz także:

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk 

Źródło zdjęcia głównego: x-news

podziel się:

Pozostałe wiadomości