Beata Tyszkiewicz

Beata Tyszkiewicz ma dwie córki z dwóch różnych małżeństw

Beata Maria Helena Tyszkiewicz to urodzona w 1938 roku w Wilanowie (Warszawa) polska aktorka i publicystka. Jej rodzicami byli hrabia Krzysztof Tyszkiewicz i Barbara Rechowicz. Ma brata Krzysztofa urodzonego w 1942 roku. Ojciec walczył podczas II wojny światowej, następnie emigrował do Wielkiej Brytanii i tam założył drugą rodzinę, porzucając żonę i dzieci w Polsce. Beata Tyszkiewicz spotkała się z nim, gdy miała ponad dwadzieścia lat, w Wielkiej Brytanii. 

Aktorka wywodzi się z polskiej rodziny arystokratycznej. Tyszkiewiczowie herbu Leliwa pochodzą z Wielkiego Księstwa Litewskiego i posiadają tytuł hrabiowski.

Beata Tyszkiewicz – edukacja

Beata Tyszkiewicz ciężko było pogodzić naukę z pracą na planie filmowym Zemsty. Została wydalona z liceum z powodu złych ocen. Następnie uczęszczała do szkoły Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. Maturę zdała dopiero za drugim razem, w trybie eksternistycznym. Podczas pierwszego podejścia nie udało jej się zdać egzaminu z języka polskiego. W latach 1957-1958 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Przerwała studia i pracowała jako inspicjentka w Telewizji Polskiej. W 1973 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki nadało jej uprawnienia autorskie.

Kariera aktorska Beaty Tyszkiewicz

Beata Tyszkiewicz nazywana jest pierwszą damą polskiego kina. Wystąpiła w ponad stu filmach. Debiutowała w 1956 roku w Zemście, gdzie grała Klarę Raptusiewiczównę.

Występowała w filmach:

  • "Wspólny pokój",
  • "Szklana góra",
  • "Historii żółtej ciżemki",
  • "Rękopis znaleziony w Saragossie",
  • "Marysia i Napoleon" (grała Marię Walewską),
  • "Wielka miłość Balzaka" (odtworzyła postać Eweliny Hańskiej),
  • "Nocach i dniach" (rejentowa Stefania Holszańska).

W "Seksmisji" była doktor Berną, wymagającą szefową Archeo. Można było ją podziwiać w "Vabanku II" jako fałszywą baronową, wspólniczkę Sztyca. W komedii VIP zagrała matkę Romana. Pojawiła się w "Pannie z mokrą głową" oraz "Awanturze o Basię". W "Ekstradycji 2" była ekspertką ds. bankowych. W "Złocie dezerterów" zagrała Hrabinę. Pojawiła się też w "Rysiu", "Domu niespokojnej starości", "Listach do M.", "Sprawiedliwym i Studniówce" (2018).

Od kilku lat nie pojawia się już w filmach z uwagi na pogarszający się stan zdrowia. W 2017 roku przeszła zawał mięśnia sercowego i zrezygnowała wówczas z grania w filmach i życia publicznego.

Swojego głosu użyczyła w filmach "Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości" oraz "Matki w mackach Marsa." W latach 2005-2010 była jurorką w "Tańcu z gwiazdami "(12 edycji programu). Jest członkinią Narodowej Rady Kultury oraz Fundacji Kultury Polskiej wspomagającej kulturę polską w kraju i za granicą, w której od 1994 roku pełni funkcję prezesa zarządu.

Była nagradzana prestiżowymi odznaczeniami i wyróżnieniami. Na swoim koncie ma m.in. Złotego Lwa za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie wojennym Niemcy (1996). W 2008 roku Tyszkiewicz nagrodzono Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2003 roku otrzymała Super Wiktora. Nominowano ją także do Złotych Kaczek.

Życie prywatne Beaty Tyszkiewicz

Aktorka miała trzech mężów: była żoną Andrzeja Wajdy (1967-1969), Witolda Orzechowskiego oraz Jacka Padlewskiego. Z Wajdą ma córkę Karolinę (ur. 1967 r.), a z Padlewskim doczekała się córki Wiktorii (urodzona w 1977 r., żona francuskiego pisarza Davida Bosca). Była w nieformalnych związkach: z Andriejem Konczałowskim, Walerym Płotnikowem, Karlem Tesslerem.

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA