Brad Pitt

Brad Pitt o nałogach i samotności

William Bradley Pitt urodził się 18 grudnia 1963 roku w Shawnee w stanie Oklahoma (USA). To amerykański aktor i producent filmowy, zdobywca Oscara i Złotego Globu. Syn Jane i Williama Pitta, starszy brat Douglasa i Julie.

Brad Pitt – dzieciństwo i edukacja

Brad Pitt wychował się w Springfield w stanie Missouri. Uczęszczał do Kickapoo High School, gdzie należał do samorządu szkolnego. Interesował się sztuką, filmem i muzyką. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Missouri. Studia porzucił w 1986 roku i wyjechał do Hollywood. Zanim odniósł sukces w aktorstwie, pracował m.in. jako telemarketer, kierowca limuzyny, parkingowy i… maskotka kurczaka reklamującego sieć meksykańskich restauracji.

Kariera aktorska Brada Pitta

Brad Pitt zagrał w ponad 60 filmach. Jego kariera rozpoczęła się od drobnych ról. Przełomem była drugoplanowa rola złodziejaszka w dramacie Ridleya Scotta z 1991 roku – "Thelma i Louise", dzięki której zyskał popularność. Jego pozycję w Hollywood ugruntowały występy w filmach "Rzeka życia" (1992), "Wywiad z wampirem" (1994), "Wichry namiętności" (1994), "Siedem" (1995) i "12 małp" (1995). Za występ w roli schizofrenicznego syna potentata inżynierii genetycznej w ostatniej z wymienionych produkcji otrzymał Złoty Glob i był nominowany do Oscara.

Nominacje do tej nagrody Pitt otrzymał też za tytułową rolę w "Ciekawym przypadku Benjamina Buttona" (2001) i za "Moneyball" (2011), gdzie wcielił się w rolę dyrektora generalnego Billy’ego Beane’a. Statuetkę zdobył w 2019 roku za rolę kaskaderskiego sobowtóra aktora granego przez Leonardo DiCaprio w "Pewnego razu… w Hollywood" (2019) Quentina Tarantino.

Razem z byłą żoną Angeliną Jolie wystąpił w dramacie małżeńskim "Nad morzem", który to film aktorka wyreżyserowała (była też autorką scenariusza). Pitt wystąpił również w filmach: "Uśpieni" (1996), "Podziemny krąg" (1997), "Troja "(2004), "Zabójstwo Jesse'ego Jamesa" przez tchórzliwego "Roberta Forda" (2007), "Tajne przez poufne" (2008), "Bękarty wojny" (2009), "Drzewo życia" (2011), "Furia" (2014), "Sprzymierzeni"(2016), "Ad Astra" (2019) oraz "Zaginione miasto" i "Bullet Train" (oba z 2022 roku).

Brad Pitt – życie prywatne

Aktor był zaręczony z aktorką Gwyneth Paltrow, z którą wystąpił w thrillerze "Siedem". W 2000 roku poślubił aktorkę Jennifer Aniston, znaną m.in. jako Rachel Green z serialu "Przyjaciele." W 2004 roku na planie filmu "Pan i pani Smith" aktor poznał Angelinę Jolie. Z jej powodu rozwiódł się z Aniston w 2005 roku.

W 2006 roku Pitt adoptował dwoje dzieci Angeliny – Maddoxa i Zaharę. W 2006 roku na świat przyszło ich pierwsze dziecko, córka Shiloh. W 2007 roku adoptowali z Wietnamu chłopczyka Paxa, a w 2008 roku urodziły się im bliźniaki – Knox i Vivienne. Pitt i Jolie pobrali się w 2014 roku na zamku Miraval we wsi Correns we Francji. Małżeństwo trwało dwa lata. Aktorka w 2016 roku wniosła o rozwód, otrzymali go w 2019 roku.

Brad Pitt i działalność charytatywna

Brad Pitt wspólnie z Angeliną Jolie aktor założył organizację charytatywną, która wspierała akcje humanitarne poświęcone dzieciom z zagrożonych regionów. W 2005 roku przeznaczył 12 mln dolarów na odbudowę zniszczonych przez huragan Katrina domów w Nowym Orleanie.

Pitt był zaangażowany też w kampanię "Nie na naszej straży", która przekazywała pieniądze do krajów rozwijających się znajdujących się w kryzysie, m.in. do prowincji Darfur w Sudanie. Za działalność charytatywną na rzecz Afryki trafił na listę Newsweeka: 15 osób, które sprawiają, że Ameryka jest wielka.

Brad Pitt – dodatkowe informacje

Brad Pitt został nagrodzony i nominowany do wielu prestiżowych nagród. Oprócz Oscara i Złotego Globu zdobył m.in. nagrody MTV, Saturn i Kryształową Statuetkę – nagrodę Amerykańskiej Publiczności. Otrzymał też Złotą Malinę za rolę wampira Louisa w horrorze "Wywiad z wampirem". Pitt interesuje się sztuką. W 2022 roku wystawił swoje rzeźby w muzeum w Finlandii.

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images