Monika Olejnik

Monika Olejnik

Monika Ewa Olejnik (właściwe nazwisko po mężu Wasowska) – polska dziennikarka telewizyjna, radiowa i prasowa.

Monika Olejnik – wiek, pochodzenie i wykształcenie

Monika Olejnik urodziła się 11 lipca 1956 roku w Warszawie. Jest córką Tadeusza Olejnika, z wykształcenia historyka i doktora habilitowanego nauk humanistycznych. Od 1955 roku Tadeusz Olejnik służył w Milicji Obywatelskiej. Przypisuje się mu również pracę w Służbach Bezpieczeństwa MSW. Jest najmłodszą z trojga rodzeństwa – brat Jacek Olejnik urodził się w 1954 roku, brat Wojciech Olejnik zmarł w 1955 roku w wieku sześciu miesięcy.

Monika Olejnik ukończyła XLVI Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Warszawie. Studiowała zootechnikę w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz podyplomowe dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim.

Monika Olejnik – kariera dziennikarska

Monika Olejnik swoją pracę w mediach zaczęła od stażu w redakcji rolnej programu I Polskiego Radia. W latach 1982 – 2000 pracowała w programie III Polskiego Radia, prowadząc m.in. audycję „Nie tylko dla orłów” i „Salon Polityczny Trójki”. Po zakończeniu współpracy z programem III PR rozpoczęła pracę w Radiu Zet, gdzie od 2001 roku do 2016 roku prowadziła program „Gość Radia Zet” i „Siódmy dzień tygodnia”.

W latach 90. Monika Olejnik rozpoczęła pracę w telewizji. Od 1997 roku prowadzi program „Kropka nad i” nadawany początkowo na antenie TVN, a następnie TVN24. Współpracowała także z TVP1, gdzie od września 2004 roku do lipca 2006 roku prowadziła program „Prosto w oczy”. 10 maja 2021 roku w TVN24 GO zadebiutował jej autorski program „Monika Olejnik. Otwarcie”.

Monika Olejnik współpracuje z Gazetą Wyborczą, w której publikowane są jej felietony.

W 2006 roku wydana została jej książka pt. „Dwie na jednego”, w której znalazły się wywiady przeprowadzone przez Monikę Olejnik i Agnieszkę Kublik z polskimi politykami.

Monika Olejnik – nagrody i wyróżnienia

Monika Olejnik za swoją pracę otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Wśród nich są m.in.:

  • statuetka Wiktora i SuperWiktora,
  • nagroda Telekamery,
  • nagroda Grand Press,
  • nagroda Niptela,
  • nagroda Złotego Mikrofonu,
  • nagroda Media Tory w kategorii AuTORytet,
  • tytuł Kobiety Roku miesięcznika „Twój Styl”.

Monika Olejnik – życie prywatne

Monika Olejnik była żoną Grzegorza Wasowskiego, satyryka i dziennikarza. Para ma syna Jerzego. Od 1996 roku związana jest z Tomaszem Ziółkowskim, dziennikarzem sportowym. Monika Olejnik w 2015 roku po raz pierwszy została babcią.

Monika Olejnik –Instagram

Monika Olejnik jest aktywna w mediach społecznościowych. Posiada konto na portalu Facebook (@monikaolejnik) i Instagram (@monikaolejnik_official), gdzie dzieli się swoim życiem prywatnym i komentuje życie publiczne.

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA