Duży Pokój – nowe miejsce na artystycznej mapie Warszawy. Jakie wystawy zobaczymy w galerii?

Autor:
Kamila
Jamrożek
Duży Pokój - nowa galeria na artystycznej mapie Warszawy

Ekipa programu "Co Za Tydzień" odkryła nową kameralną galerię w samym centrum Warszawy. Pracownia Duży Pokój daje szansę początkującym artystom na zaprezentowanie swojej twórczości. Galeria oferuje przestrzeń do działania, a prezentowane w niej wystawy skłaniają do refleksji na temat różnorodnych zagadnień, w tym naturalnej formy pochówku czy współczesnych tendencji w social mediach.

Galeria Duży Pokój to nowe miejsce, gdzie początkujący artyści mają możliwość zaprezentowania swojej twórczości. W kameralnej przestrzeni można zobaczyć różnorodne prace, m.in. projekt Aleksandry Szajnackiej "Baby Witch", fotografię Huberta Hunkego "Divine" oraz wystawę Patryka Bułhaka "Porzucone córki tygrysa". Galeria jest idealnym miejscem do rozmyśleń i refleksji nad tematami związanymi z teraźniejszością i historią. Zobaczcie materiał z programu "Co Za Tydzień".

Duży Pokój - nowa galeria na artystycznej mapie Warszawy

Pracownia Duży Pokój to miejsce niezwykłe, które zrodziło się z inicjatywy sześciu podmiotów: Stowarzyszenia Rozwój w Biały Dzień, Stowarzyszenia 61, Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna, Inicjatywy Wolna Białoruś, Fundacji Picture Doc oraz Magazynu W Punkt. Znajduje się ona na rogu ulic Wareckiej i Kubusia Puchatka w Warszawie, a jej powierzchnia całkowita wynosi 120 m2, w tym jeden duży pokój, który stanowi serce tego miejsca.

Pracownia Duży Pokój to przede wszystkim przestrzeń kulturalna, która daje możliwość realizacji różnorodnych działań, takich jak próby do spektakli, nagrania, castingi, warsztaty, spektakle czy wystawy. Miejsce to jest otwarte dla wszystkich, którzy szukają przestrzeni do realizacji swoich inicjatyw i rozwoju zainteresowań. Pracownia aktywnie angażuje mieszkańców Warszawy i tworzy ofertę, która urozmaica działalność miejskich domów kultury. Duży Pokój to także miejsce coworkingu oraz organizacji spotkań i projektów, które przyciągają wielu zainteresowanych.

Wystawy w galerii Duży Pokój

Galeria Duży Pokój to miejsce dla początkujących artystów, gdzie mogą zaprezentować swoje dzieła. Duży pokój galerii służy jako przestrzeń, w której artyści mogą eksponować swoje prace i pokazywać, co ich interesuje w dzisiejszym świecie. W ramach aktualnej wystawy można podziwiać dzieła trzech artystów.

Projekt Aleksandry Szajnackiej zatytułowany "Baby Witch", nawiązuje do popularnej tendencji wokół wróżb w mediach społecznościowych. Twórczyni przedstawia swoją wizję tego zjawiska, ukazując go w swoich pracach.

Duży pokój to jest miejsce, w którym pokazujemy, co nas interesuje w świecie teraz współcześnie rok. W dużym pokoju będzie bardzo różnorodnie. Planujemy pokazać projekt Aleksandry Szajnackiej "Baby Witch", który opowiada o pewnej takiej tendencji, którą możemy zauważyć w social mediach, która koncentruje się wokół wróżb.

Hubert Hunke, znany fotograf z Polski i za granicą, prezentuje w galerii swój najnowszy projekt "Divine", który ma skłonić widza do refleksji na temat naturalnej formy pochówku. Cała przestrzeń staje się miejscem do rozmyślań nad tym tematem. Wystawa Patryka Bułhaka "Porzucone córki tygrysa" skłania za to do zastanowienia się nad trudnymi przeżyciami kobiet po wojnie na Sri Lance. Artysta przedstawia w swoich pracach historie kobiet, które zostały porzucone i zamknięte na marginesie społeczeństwa. Tytuł wystawy odnosi się do ich tragicznej sytuacji.

Pierwszy pomysł na Sri Lankę to był wyjazd rodzinny na surfing. Później pomyśleliśmy o tym, że świetnie by było tam zamieszkać, więc zacząłem dowiadywać się coraz więcej na temat tej pięknej wyspy i w pewnym momencie zorientowałem się, że ta wyspa kryje tajemnice. Na Sri Lance przez dziesięciolecia tlił się konflikt etniczno-religijny pomiędzy mniejszością tamilską a większością syngaleską. Później wybuchła brutalna wojna domowa. 10 lat po zakończeniu konfliktu, czyli w 2019 roku znalazłem się znowu na Sri Lance tym razem z aparatem i podążałem szlakiem ostatnich działań wojennych i masakry na cywilach na północno-wschodniej części wyspy. Zainteresowałem się losem kobiet, które 10 lat po tej wojnie zostały kompletnie zepchnięte na margines, zupełnie porzucone. Stąd tytuł wystawy - "Porzucone córki tygrysa"

Patrząc na dzieła prezentowane w Dużym Pokoju, można zauważyć, że każde z nich w inny sposób nawiązuje do aktualnych problemów i zjawisk w świecie. Zapraszamy do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: "Co Za Tydzień"

Pozostałe wiadomości