Materiał promocyjny

Dziwnów to mekka światowego żeglarstwa. Zobacz relację ze słynnych mistrzostw

obraz_2023-07-31_143117593
Żeglarskie Mistrzostwa Świata w Dziwnowie
Źródło: "Co Za Tydzień"
Miejscowość Dziwnów, położona malowniczo pomiędzy Bałtykiem a rzeką Dziwną na urokliwej Mierzei Dziwnowskiej, to nie tylko urocze letnisko, ale także prawdziwy raj dla miłośników żeglarstwa. Ta niewielka nadmorska miejscowość słynie z wielu atrakcji, które przyciągają turystów z całego świata. Wśród nich znajduje się słynne molo, Aleja Gwiazd, Muzeum Parku Wolińskiego, Oceanarium, Zagroda Pokazowa Wolińskiego Parku Narodowego i oczywiście długa, malownicza plaża, otoczona widowiskowymi klifami. Jednak co roku Dziwnów staje się miejscem wyjątkowego wydarzenia sportowego - żeglarskich Mistrzostw Świata.

Mistrzostwa Świata Juniorów i Mężczyzn w klasie ILCA, które odbyły się w lipcu 2023 roku, przyciągnęły do Dziwnowa 373 żeglarzy i żeglarek z 48 krajów świata. Był to międzynarodowy festiwal żeglarstwa, który wprowadził do tej niewielkiej miejscowości unikalną atmosferę. W ciągu sześciu dni rywalizacji rozegrano aż 12 wyścigów, podczas których zawodnicy dali z siebie wszystko, prezentując wysoki, sportowy poziom i zdolności.

Żeglarskie Mistrzostwa Świata w Dziwnowie

Ekipa programu "Co Za Tydzień" odwiedziła Dziwnów, by zobaczyć przebieg mistrzostw i porozmawiać z uczestnikami. Żeglarze przyjechali z różnych zakątków świata, a każdy z nich podkreślał w rozmowie z Olivierem Janiakiem, że wzięcie udziału w Mistrzostwach Świata jest dla nich nie tylko wyjątkowym doświadczeniem, ale także wymagającym treningiem fizycznym.

- Wzięłam udział w Mistrzostwach rok temu. Od tego czasu, mam nadzieję, udało mi się zrobić postępy i będzie to dla mnie kolejne doświadczenie. Najważniejszy jest dobry start, bo wiatr tutaj potrafi być zmienny. Potem trzeba wybrać stronę, w którą się żegluje i konsekwentnie trzymać się tego kierunku - powiedziała Talia Hamlin, zawodniczka z USA.

- Jestem tu drugi raz. Byłam już tu rok temu na Mistrzostwach. Przez cały rok trenowałam. Trzy dni w tygodniu na wodzie i dwa, trzy dni w tygodniu na siłowni - dodała Alenca Valencic ze Słowenii.

Mistrz świata w żeglarstwie Marcin Rudawski podkreślił w rozmowie z prezenterem, że Dziwnów to idealne miejsce do organizacji regat tej rangi. Niska linia brzegowa i termiczny wiatr, który zazwyczaj sprzyja, tworzy odpowiednie warunki do treningów żeglarskich. Akwen ten jest doceniany przez wielu zawodników za dużą falę, dzięki czemu doskonale nadaje się do doskonalenia technik żeglowania. To właśnie dzięki takim warunkom Dziwnów często gości na mapie żeglarskich imprez rangi Mistrzostw Europy czy Mistrzostw Świata.

Szczerze dla mnie to jest jeden z najlepszych akwenów w ogóle na świecie. Jest tutaj niski ląd, fajny termiczny wiatr, zwykle jest go pod dostatkiem. Duża fala dzięki temu i naprawdę akwen do trenowania jest wybitny. Nie bez powodu tak często w Dziwnowie organizowane są regaty rangi Mistrzostw Europy czy Mistrzostw Świata
- powiedział sześciokrotny mistrz świata w żeglarstwie Marcin Rudawski.

Mistrzostwa Świata w Dziwnowie przyciągnęły ogromne zainteresowanie, zarówno wśród fanów żeglarstwa, jak i lokalnej społeczności. Organizatorzy z dumą podkreślają, że ta niewielka miejscowość o zaledwie 2300 mieszkańcach już po raz czwarty gościła tak prestiżowe wydarzenie. Sukces tego rodzaju imprezy z pewnością wpływa korzystnie na rozwój turystyki i promocję Dziwnowa.

Fantastyczna impreza. Uważam, że jak na miejscowość 2300 mieszkańców, robimy po raz czwarty Mistrzostwa Świata. Dwa razy robiliśmy Mistrzostwa Europy i osiem razy Puchar Europy. To naprawdę jest taka okazała liczba i jesteśmy dumni z tego, że możemy to zrobić
- powiedział Jacek Klimecki, dyrektor Mistrzostw świata w rozmowie z Olivierem Janiakiem. 

Podczas mistrzostw, w kategorii mężczyzn triumfował George Lane z Nowej Zelandii, a w kategorii junior zwyciężyli zawodnicy z Włoch. Na zakończenie zawodów odbyło się żeglarskie świętowanie sukcesu.

Bartosz Zmarzlik relaksuje się w Dziwnowie

Dziwnów jako stolica sportów wodnych i aktywnego wypoczynku przyciąga znanych sportowców nie tylko podczas mistrzostwa świata. Ekipa programu "Co Za Tydzień" spotkała tu też trzykrotnego mistrza świata żużlu Bartosza Zmarzlika.

Jak mamy chwilę czasu, staram się przyjechać tutaj z rodziną troszeczkę jakby odetknąć i zmienić miejsce pobytu i trochę się zrelaksować nad polskim morzem. Mam tutaj bardzo blisko, z mojego rodzinnego domu, jest nieco spokojniej, klimatycznie, moim zdaniem bardzo fajne miejsce
- powiedział sportowiec.

Replika medalu mistrza znajduje się w alei gwiazd sportu, gdzie w sierpniu odbędzie się kolejny Festiwal Gwiazd Sportu. Kurort ciągle się rozwija – powstaje tu nowa marina dla jachtów. Co ważne, o bezpieczeństwo turystów, na 17 kilometrach plaż, dba Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR.

Bartosz Zmarzlik relaksuje się w Dziwnowie
Bartosz Zmarzlik relaksuje się w Dziwnowie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Czytaj też:

Źródło zdjęcia głównego: "Co Za Tydzień"

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości