Znamy zwycięzców Festiwalu Filmowego w Wenecji 2022. Polski twórca wyróżniony

Złotego Lwa 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji otrzymał film dokumentalny "All the Beauty and the Bloodshed" w reżyserii Laury Poitras.
Złotego Lwa otrzymał film dokumentalny Laury Poitras
Źródło: Getty Images
Za nami 79. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Złotego Lwa otrzymał film dokumentalny "All the Beauty and the Bloodshed" w reżyserii Laury Poitras. Wśród nagrodzonych znalazł się także polski film "Chleb i sól" Damiana Kocura.

79. Festiwal Filmowy w Wenecji należy do Wielkiej Piątki festiwali filmowych obok Festiwalu Filmowego w Cannes, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, Sundance Festival oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Znamy laureatów tego prestiżowego konkursu!

79. festiwal filmowy w Wenecji - nagodzone filmy i twórcy

Złotym Lwem 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji nagrodzono film dokumentalny "All the Beauty and the Bloodshed" Laury Poitras. Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię otrzymał Luca Guadagnino za "Bones and All". Wielka Nagroda Jury pod przewodnictwem laureatki Oscara Julianne Moore - trafiła za to w ręce francuskiej reżyserki senegalskiego pochodzenia Alice Diop za "Saint Omer".

Specjalną Nagrodą Jury wyróżniono film "No Bears" w reżyserii Jafara Panahiego. Filmowiec irańskiego pochodzenia nie mógł być obecny na festiwalu. Brał on udział w protestach przeciwko cenzurze wobec filmowców w Iranie, za co został aresztowany pod zarzutem "podżegania do demonstracji".

Na festiwalu wyróżniono też najlepszego aktora i aktorkę. Nagrody zgarnęli - Colin Farrell za jego rolę w "The Banshees of Inisherin" oraz Cate Blanchett za rolę w "Tar" Todda Fielda.

Cate Blanchett otrzymała nagrodę za rolę w "Tar" Todda Fielda
Cate Blanchett otrzymała nagrodę za rolę w "Tar" Todda Fielda
Źródło: Getty Images

79. festiwal filmowy w Wenecji - polski film wyróżniony

Drugą ważną sekcją obok Konkursu Głównego są Horyzonty. Specjalną Nagrodę Jury Orizzonti otrzymał polski film "Chleb i sól" Damiana Kocura. Żadnemu polskiemu twórcy nie udało się powtórzyć sukcesów Krzysztofa Zanussiego i Krzysztofa Kieślowskiego. Krzysztof Zanussi w 1984 roku zdobył Złotego Lwa za film "Rok spokojnego słońca" zaś Krzysztof Kieślowski otrzymał nagrodę w 1993 roku za "Trzy kolory. Niebieski".

Podsumowanie festiwalu Mastercard OFF Camera 2022
Źródło: "Co za Tydzień"

79. festiwal filmowy w Wenecji - lista zwycięzców w Konkursie Głównym

 • Złoty Lew - "All the Beauty and the Bloodshed" reż. Laura Poitras
  • Srebrny Lew za najlepszą reżyserię - Luca Guadagnino "Bones and All"
   • Srebrny Lew za najlepszy scenariusz - Martin McDonagh "The Banshees of Inisherin"
    • Puchar Volpiego dla najlepszego aktora - Colin Farrrell za rolę w "The Banshees of Inisherin" Martina McDonagha
     • Puchar Volpiego dla najlepszej aktorki - Cate Blanchett za rolę w "Tar" Toda Fielda.
      • Wielka Nagroda Jury - "Saint Omer" reż. Alice Diop
       • Nagroda Specjalna Jury - "No Bears" reż. Jafar Panahi
        • Nagroda Marcello Mastroianniego dla najlepszej młodej aktorki - Taylor Russell za rolę w "Bones and All" Luki Guadagnino.
         Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
         Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

         Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

         Czytaj też:

         Autor: Kamila Jamrożek

         Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

         podziel się:

         Pozostałe wiadomości