Koronacja Karola III. Kiedy się odbędzie? Jak będzie wyglądać? Oto szczegóły ceremonii!

Koronacja Karola III. Kiedy się odbędzie?
Koronacja Karola III. Kiedy i gdzie się odbędzie?
Źródło: Getty Images
Koronacja króla Karola III to wydarzenie, którym żyje obecnie cały świat. Towarzyszyć jej będą trwające trzy dni obchody i uroczystości. Jak będzie przebiegać? Gdzie się odbędzie? O której i gdzie oglądać koronację następcy tronu Wielkiej Brytanii? Oto kalendarium wydarzeń!

Koronacja króla Karola odbędzie się w sobotę, ale uroczystości będą odbywać się przez cały weekend. Zaplanowano wiele atrakcji, w tym procesje, koncerty i obiady organizowane w różnych częściach Wielkiej Brytanii, na które zaproszeni są lokalni mieszkańcy.. Brytyjczycy dostaną także w prezencie dzień wolny od pracy. Przeczytaj więcej na temat koronacji Karola III!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Koronacja Karola III. Najważniejsze momenty z życia nowego króla
Źródło: cozatydzien.tvn.pl/Getty Images/Pixabay

Koronacja Karola III. Gdzie, kiedy i o której godzinie się odbędzie?

Uroczysta koronacja Karola III na króla oraz jego żony Kamili na królową-małżonkę odbędzie się w dniu 6 maja 2023 roku o godzinie 11.00 czasu lokalnego (a w Polsce o godzinie 12.00) w Opactwie Westminsterskim. Rodzina królewska wyruszy w uroczystej procesji z Pałacu Buckingham do kolegiaty św. Piotra w Westminsterze, gdzie zostanie przeprowadzona ceremonia. Po zakończeniu uroczystości, członkowie rodziny królewskiej powrócą w procesji z powrotem do pałacu. Na zakończenie dnia król i królowa wyjdą na balkon Pałacu Buckingham, gdzie dołączą do nich inni członkowie rodziny, aby zaprezentować się tłumom zebranym na ulicach. Tym sposobem uroczystości koronacyjne dobiegną końca.

Przeczytaj więcej na temat brytyjskiej rodziny królewskiej.

Koronacja Karola III. Jak będzie wyglądać?

Karol III i jego żona królowa-małżonka Camilla przejadą trasą o długości około 2 kilometrów z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego i z powrotem. Po drodze przemieszczą się reprezentacyjną aleją The Mall, przejadą przez bramę Admiralty Arch, południową stroną Trafalgar Square, a następnie wzdłuż ulic Whitehall i Parliament Street, wschodnią i południową stroną Parliament Square do Broad Sanctuary i tak dotrą do opactwa. Na uroczystość koronacyjną Karola III i Camilę zawiezie kareta Diamond Jubilee State Coach, a w drodze powrotnej posłuży złota kareta Gold State Coach, ważąca cztery tony i ciągnięta przez osiem koni. Podczas koronacji Karol III przyjmie koronę świętego Edwarda, która została dostosowana do rozmiaru i kształtu głowy nowego władcy. To dokładnie ta sama korona, która była używana podczas koronacji Henryka III w 1220 roku. W uroczystości koronacyjnej ma uczestniczyć około 2 tysięcy gości.

Koronacja Karola III. Pełny harmonogram

Sobota 6 maja

W dniu koronacji króla Karola III odbędzie się wspomniana wyżej procesja ulicami Londynu, moment koronacji, a następnie uroczysty bankiet w Pałacu Buckingham.

Niedziela 7 maja

Koncert koronacyjny w zamku Windsor. Wystąpią m.in. Katty Perry, Lionel Richie i Andrea Bocelli. Lighting up the Nation - wiele miejsc w Wielkiej Brytanii rozbłyśnie z pomocą projektorów, laserów, wyświetlaczy, dronów i iluminacji. Coronation Big Lunches - w ramach Wielkiego Lunchu Koronacyjnego Brytyjczycy zostaną zaproszeni na spotkanie z sąsiadami i członkami lokalnej społeczności na wspólny posiłek, filiżankę herbaty lub imprezę uliczną.

Poniedziałek 8 maja

The Big Help Out to dzień wolny od pracy dla całej Wielkiej Brytanii. Ma to być czas poświęcony wolontariatowi. Brytyjczycy są zachęcani do angażowania się w projekty, które przygotowują lokalne społeczności.

Koronacja Karola III. Gdzie oglądać?

Zapewne niektórzy szczęśliwcy będą mieli okazję oglądać koronację Karola III na żywo, ale trzeba spodziewać się dużego zainteresowania i trudności ze znalezieniem dobrych miejsc wzdłuż trasy procesji. Elżbieta II w 1953 roku przemierzyła ponad 7-kilometrową trasę, ale Karol III i Camilla przejadą krótszą trasę. Najlepsze widoki zapewnią miejsca wzdłuż The Mall, Horse Guards Parade oraz na Parliament Square. Warto wcześnie wstać, aby zdobyć dobre miejsce. Dojazd metrem do stacji Hyde Park Corner, Green Park, Charing Cross i St James's Park ułatwi dotarcie do centrum wydarzeń, ale trzeba być przygotowanym na zamknięcie ulic i utrudnienia w przemieszczaniu się po mieście.

Koronacja będzie również transmitowana na żywo w telewizji i internecie, a w całej Wielkiej Brytanii będzie można oglądać ją na ponad 50 dużych ekranach. W Polsce uroczystość będzie transmitowana przez TVN24.

Przeczytaj więcej na temat koronacji Karola III.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Fundacja TVN 1,5%
Fundacja TVN 1,5%

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości