"Sen nocy letniej" w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Reżyserka Magdalena Piekorz o swoim dziele

"Sen nocy letniej" w Teatrze Polskim we Wrocławiu
"Sen nocy letniej" w Teatrze Polskim we Wrocławiu
Źródło: "Co Za Tydzień"
"Sen nocy letniej" to sztuka, którą można oglądać w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Przedstawienie wyreżyserowała Magdalena Piekorz. Co powiedziała o swoim dziele w programie "Co Za Tydzień"?

Ekipa programu "Co Za Tydzień" odwiedziła Teatr Polski we Wrocławiu. Byliśmy z kamerami na przedstawieniu "Sen nocy letniej" na podstawie sztuki Wiliama Szekspira w przekładzie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Zobaczcie naszą relację!

"Sen nocy letniej" w Teatrze Polskim we Wrocławiu - o czym jest sztuka?

"Sen nocy letniej" można oglądać w Teatrze Polskim we Wrocławiu. To jedna z najzabawniejszych i najbardziej wyrafinowanych sztuk Williama Shakespeare’a poświęconych zgłębianiu natury uczuć. Komedia pomyłek osnuta na motywach antycznych, utrzymanych w klimacie baśni poetyckiej.

Szekspir w swojej sztuce prowadzi precyzyjnie ze sobą połączone cztery wątki: Tezeusza i Hipolity, dwóch par kochanków, rzemieślników ateńskich i świata Elfów, ingerującego w losy śmiertelnych. W finale ślub połączy trzy pary kochanków, ale zanim to się stanie, czekają ich niezwykłe przygody.

"Sen nocy letniej" w Teatrze Polskim we Wrocławiu - reżyserka o swojej sztuce

"Sen nocy letniej" Szekspira to jedna z najzabawniejszych sztuk poświęconych naturze uczuć. Jej inscenizacją zajęła się Magdalena Piekorz - ceniona reżyserka filmowa, z sukcesami pracująca również w teatrze. W jej wizji akcja spektaklu rozgrywa się w elżbietańskiej Anglii. Co sprawiło, że reżyserka Magdalena Piekorz podjęła się przygotowania przedstawienia?

- Bardzo długo już myślałam o tym, żeby zmierzyć się z klasyką, a przede wszystkim z Szekspirem. Jego sztuki mają faktycznie kunszt. To, co jest najciekawsze w "Śnie Nocy Letniej", to są przenikające się światy. Świat magiczny, który jest światem leśnym, światem elfów i świat realistyczny, z którego pochodzą pary kochanków. Oczywiście wszystko jest osadzone w Anglii na przełomie XVI/XVII wieku - powiedziała w programie "Co Za Tydzień".

"Sen nocy letniej" to komedia pomyłek z motywami antycznymi utrzymana w klimacie baśni poetyckiej. Jakie jest jej przesłanie?

- Mimo iż jest to komedia, to przez to przebija się prawdziwy sens na temat skomplikowania relacji międzyludzkich, na temat tego, że jednak każdy z nas potrzebuje miłości do tego, żeby wzrastać, ale też, że przyroda ma nas ogromny wpływ. Biorąc pod uwagę, jakie mamy nieprzyjemne czasy, patrząc na to co się w ogóle dzieje nie tylko u nas, ale w ogóle na całym świecie to teatr jest jeszcze jakąś taką ostoją, gdzie my możemy przenieść się po pierwsze w inny świat trochę odpocząć od tego wszystkiego, co się dzieje, ale też znaleźć może miejsce, w którym zaczniemy ten świat rozumieć - wyjaśniła Magdalena Piekorz.

"Sen Nocy Letniej" w Teatrze Polskim we Wrocławiu
Źródło: "Co Za Tydzień"

Magdalena Piekorz - kim jest reżyserka "Snu nocy letniej"?

Magdalena Piekorz to laureatka Złotych Lwów w Gdyni za film "Pręgi". Przed laty jej życiowe plany pokrzyżowała ciężka choroba. Reżyserka ceni teatr, tęskni jednak na planem filmowym, przygotowuje się więc do realizacji filmu, którego akcja będzie się toczyć w Gliwicach przed II wojną światową. A tymczasem zaprasza na "Sen nocy letniej" do Wrocławia.

"Sen Nocy Letniej" w Teatrze Polskim we Wrocławiu - reżyserka Magdalena Piekorz
"Sen Nocy Letniej" w Teatrze Polskim we Wrocławiu - reżyserka Magdalena Piekorz
Źródło: "Co Za Tydzień"
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło: "Co Za Tydzień", Teatr Polski we Wrocławiu

Źródło zdjęcia głównego: "Co Za Tydzień"

podziel się:

Pozostałe wiadomości