"Kler", "Wesele", "Wołyń". Głośne filmy Wojciecha Smarzowskiego obejrzysz w Playerze

Autor:
Kamila
Jamrożek
Kadr z filmu "Kler"

Wojciech Smarzowski to znany polski reżyser i twórca głośnych i nagradzanych filmów o ważnej tematyce. Trzy jego wysoko oceniane przez krytyków produkcje znajdziemy w serwisie Player.

W Playerze obejrzymy film Wojciecha Smarzowskiego "Kler" ukazujący grzechy Kościoła katolickiego w Polsce, a także "Wesele" pokazujące historię miłości tak mocnej, że przekracza granice czy "Wołyń" opowiadający historię małej wioski, której losy zmienia wybuch II wojny światowej.

"Kler" Wojciecha Smarzowskiego w Playerze

W filmie "Kler" obserwujemy historię trzech księży, którzy spotykają się w każdą rocznicę katastrofy, którą wspólnie przeżyli. Celebrują cud życia i doskonale się bawią, choć na co dzień układa im się różnie. Ksiądz Lisowski pracuje w kurii w wielkim mieście. Robi karierę, ale nieustannie marzy o posadzie w Watykanie. Przeszkodą na jego drodze jest arcybiskup Mordowicz - pławi się w luksusach, używa politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce.

Drugi z księży - Trybus to wiejski proboszcz. Jego parafia to ubogie miejsce, gdzie dla ludzi liczy się każdy grosz. Ksiądz ulega ludzkim słabościom i wdaje się w romans ze swoją gospodynią. Trzeci ksiądz Kukuła posiada żarliwą wiarę, ale z dnia na dzień traci zaufanie do parafian. Wkrótce ich losy znowu się ze sobą splotą...

W obsadzie znaleźli się m.in. Jacek Braciak, Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Janusz Gajos i Joanna Kulig. Zobacz zwiastun:

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

"Fenomen" - dokument o Jurku Owsiaku i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy
"Fenomen" - dokument o Jurku Owsiaku i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy Źródło: "Co za Tydzień"

"Wesele" Wojciecha Smarzowskiego w Playerze

Film "Wesele" to szczere spojrzenie reżysera na współczesny świat, a także dramatyczna podróż w przeszłość, która nikomu nie pozostanie obojętna. Gromada podchmielonych gości szaleje na parkiecie w rytm disco polo, druhny zacięcie rywalizują ze sobą w konkursach, ktoś nagrywa wideo życzenia dla młodej pary. Wesele jakich wiele, jednak pod pozorem dobrej zabawy kryje się gorzka prawda o nas. Panna młoda w zaawansowanej ciąży, zdecydowana na emigrację, z rosnącym niepokojem obserwuje wybryki męża. Jej ojciec, lokalny biznesmen Rysiek, tej nocy też ma więcej zmartwień niż tylko zamieszanie wokół ślubu córki. Interes życia wisi na włosku, a w tle są nie tylko wielkie pieniądze, ale także szczęście jego najbliższych.

W obsadzie zobaczymy m.in. Arkadiusza Jakubika, Agatę Kuleszę, Andrzeja Chyrę, Ryszarda Ronczewskiego, Tomasza Schuchardta czy Mateusza Więcławka. Zobacz zwiastun:

"Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego w Playerze

Akcja filmu "Wołyń" rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkanej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

W obsadzie znaleźli się, m.in. Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik, Iza Kuba i Jacek Braciak. Zobacz zwiastun:

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości