Znane osoby i bliscy gwiazd w Powstaniu Warszawskim. Dziś 78. rocznica zrywu w stolicy

Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska, Leon Niemczyk brali udział w Postaniu Warszawskim
Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska, Leon Niemczyk brali udział w Postaniu Warszawskim
Źródło: MWMEDIA
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Polacy chwycili za broń, aby walczyć przeciwko bezwzględnemu okupantowi. Wśród powstańców nie brakowało artystów. W czasie zbrojnego zrywu krzepili serca innych, a po wojnie zrobili niebywałą karierę.

W Powstaniu Warszawskim wzięli udział znani artyści, m.in. Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska, Leon Niemczyk, a także bliscy dobrze nam znanych, np. ojciec Karoliny Korwin-Piotrowskiej czy Kazika Staszewskiego. Kto jeszcze?

78. rocznica Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 o godzinie 17.00 na rozkaz dowódcy AK gen. Tadeusza "Bora" Komorowskiego. W Warszawie do walki z niemieckim okupantem stanęło około 50 tys. powstańców Armii Krajowej. Powstanie miło trwać kilka dni i miało zakończyć się przed wejściem do stolicy sił sowieckich z pomocą ze strony aliantów. Zryw trwał jednak 63 dni i zakończył się kapitulacją 3 października 1944 r. Siły niemieckie miały zbyt dużą przewagę. Wydarzenie, które miało doprowadzić do niepodległości Polski, stało się najtragiczniejszą kartą w polskiej historii.

W Powstaniu Warszawskim wzięło udział wielu znanych Polaków. Angażowali się nie tylko w walkę, ale artystyczne przedsięwzięcia, które pokrzepiały powstańców i mieszkańców stolicy. Po zakończeniu II wojny światowej zrobili wielką karierę.

Znani Polacy, którzy wzięli udział w Powstaniu Warszawskim

Irena Kwiatkowska

Irena Kwiatkowska podczas okupacji niemieckiej pracowała w kuchni ZASP-u. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka w sztabie grupy AK "Północ" ps. "Katarzyna". Grała w teatrze powstańczym w szpitalach i piwnicach. Po zakończeniu wojny, na prośbę Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Antoniego Bohdziewicza, wyjechała do Krakowa. Tam występowała w kabarecie Siedem Kotów. Żyła 98 lat, zmarła w 2011 roku.

Danuta Szaflarska

Danuta Szaflarska brała udział w Powstaniu Warszawskim pod pseudonimem "Młynarzówna" jako łączniczka. Pierwszej nocy powstania budowała barykady w Śródmieściu. Następnego dnia po zajęciu przez Niemców tego terenu, musiała uciekać wraz z matką, roczną córką i mężem Janem Ekierem. Występowała pod fikcyjnym nazwiskiem Danuta Nowak na koncertach dla walczących powstańców i ludności cywilnej, w których brali udział także m.in. Mira Zimińska, Irena Kwiatkowska i Mieczysław Fogg. Po powstaniu opuściła zniszczoną stolicę. Najpierw udała się do obozu przejściowego w Pruszkowie, a stamtąd do Krakowa. Po powstaniu aktorka rozstała się z mężem, zamieszkała u ciotki w Krakowie razem ze swoją córką i matką. Otrzymała angaż w Teatrze Starym. Danuta Szaflarska zmarła w 2017 roku w Warszawie. Miała 102 lata.

Leon Niemczyk

Leon Niemczyk w czasie wojny pracował w biurze kreślarskim. Chcąc uniknąć aresztowania przez Gestapo, posługiwał się fikcyjnym nazwiskiem Jerzy Królikowski. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Zajmował się m.in. przeprowadzaniem ludzi kanałami. Po jego upadku chciał wrócić do Krakowa, jednak został aresztowany i wywieziony na teren III Rzeszy, gdzie pracował jako technik drogowy i budował tory kolejowe. Po ewakuacji w głąb Niemiec zgłosił się do armii amerykańskiej, służył w 444. batalionie przeciwlotniczym 97. Dywizji Piechoty 3. Armii dowodzonej przez gen. George’a Pattona.

Po wojnie wrócił z Włoch do Polski, by odnaleźć matkę, która zamieszkała we Wrocławiu W 1947 został zatrzymany na granicy polsko-czechosłowackiej i aresztowany w Cieszynie, następnie trafił m.in. do więzienia w Warszawie, gdzie odsiedział pół roku. Po wyjściu na wolność zatrudnił się w Stoczni Gdańskiej. Równocześnie z pracą w stoczni rozwijał karierę aktorską. Stał się jednym z najpopularniejszych polskich aktorów. Zmarł na raka płuc w 2006 roku. Miał 83 lata.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Alina Janowska

Alina Janowska w czasie II wojny światowej została osadzona wraz z matką i bratem w obozie jenieckim pod Olsztynkiem. Została uratowana przed wywozem na roboty do Niemiec i przydzielona do prac w ogrodach Pałacu w Wilanowie. W 1942 roku została aresztowana i oskarżona o współpracę z podziemiem i pomoc rodzinie żydowskiej. Przez 7 miesięcy była więziona na Pawiaku w Warszawie. Wielokrotnie przesłuchiwana na Szucha. Została zwolniona i jednocześnie uratowana przed wywozem do Oświęcimia. Później brała udział w Powstaniu Warszawskim. Była łączniczką dowództwa batalionu "Kiliński", pod pseudonimem "Alina". Mówiono do niej również "Setka", dlatego że można było na nią liczyć na sto procent. Po upadku powstania i wyjściu z Warszawy przedostała się do rodziców w Tworkach. Stała się niezwykle popularną i cenioną aktorką. Zmarła w 2017 roku w wieku 94 lat.

Andrzej Łapicki

Andrzej Łapicki walczył w Powstaniu Warszawskim razem w Oddziale VI Biura Informacji i Propagandy - "brygada teatralna" Leona Schillera. Po wojnie skończył szkołę aktorską i zdobył wielką sławę.

Kayah na Wawelu
Źródło: "Co za Tydzień"

Bliscy znanych osób walczący w Powstaniu Warszawskim

Ojciec Karoliny Korwin-Piotrowskiej

Stanisław Sommer ps. "Makina" był kapralem podchorążym zgrupowania "Radosław" - batalion "Czata 49". Karolina Korwin-Piotrowska wspomina go na Instagramie.

"Jego zdjęcie sprzed Powstania, radosne, młode, za chwilę założy wysokie buty, weźmie broń i w upalny dzień pójdzie walczyć. Pójdzie walczyć o wolność. A dzisiaj po Jego mieście, po moim mieście, znowu maszerować będą w imię zniszczenia pamięci o ofiarach nacjonaliści. Po grobach. A co. Kto im zabroni? Kogo to obchodzi. Zabraliście nam to święto. Zabraliście nam Powązki, zabraliście cmentarze, na których urządzacie swoje uroczystości. Nie moje. Na szczęście nie możecie zabrać pamięci" - napisała gwiazda.

Ojciec Marcina Trońskiego

Bronisław Troński ps. "Jastrząb" był prawnikiem, dziennikarzem, pisarzem i scenarzystą. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Wspomnienia z okresu walk powstańczych zawarł w książce "Tędy przeszła śmierć".

Marcin Troński
Marcin Troński
Źródło: MWMEDIA

Żona Andrzeja Wajdy

Krystyna Zachwatowicz ps. "Czyżyk", czyli żona Andrzeja Wajdy była łączniczką Harcerskiej Poczty Polowej.

Andrzej Wajda z żoną Krystyną
Andrzej Wajda z żoną Krystyną
Źródło: MWMEDIA

Ojciec Kazika Staszewskiego

Stanisław Staszewski, czyli ojciec Kazika Staszewskiego w Powstaniu Warszawskim walczył na Pradze.

Kazik Staszewski
Kazik Staszewski
Źródło: MWMEDIA

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości